, ,

3 Mity na temat odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza to jedna z bardziej zaawansowanych metod uzdatniania wody. Polega na dyfuzji rozpuszczalnika przez błonę na wpół przepuszczalną, w wyniku tego otrzymujemy dwa roztwory o różnym stężeniu. Odwrócona osmoza wykorzystuje w swoim procesie ciśnienie. Najczęściej metodę tę wykorzystuje się do:

W prosty i obrazowy sposób tę metodę uzdatniania wody możemy porównać do ekspresu do kawy, który robi kawę parzoną przy wykorzystaniu filtrów papierowych. Przez te małe pory to co najlepsze z kawy dostaje się do dzbanka. Niepotrzebne elementy zostają zatrzymane w filtrze i separują aromatyczny napój od tego skażonego łupinami z ziaren.

Wykorzystanie zaawansowanej technologii oraz wielu modułów membran sprawiło, że metoda obrosła w mity, które chcielibyśmy dzisiaj omówić.

Mit 1: Woda uzdatniona dzięki odwróconej osmozie jest niezdrowa dla organizmu ludzkiego i nie powinno się jej pić

Filtry z odwróconej osmozy generują zdrową i pyszną wodę. Z całą odpowiedzialnością stwierdzamy, że taką wodę można pić, wykorzystywać w gotowaniu i myciu bez żadnych przeciwwskazań. Przeciwnicy odwróconej osmozy podnoszą, że taka woda jest po prostu zbyt czysta, ponieważ membrana jest złożona z miniaturowych porów, które pozbawiają wodę podczas filtracji nie tylko zanieczyszczeń, ale także wszelkich dobroczynnych składników. Woda z odwróconej osmozy nazywana jest martwą wodą, co jest bardzo krzywdzące oraz nie jest to zgodne z prawdą ponieważ wiele marek produkujących wodę butelkowaną korzysta z tej technologii i ich badania wskazują, że woda nie jest pozbawiana cennych minerałów.

Mit 2: System odwróconej osmozy usuwa z wody dobre minerały

W przypadku tego oskarżenia musimy być bardziej precyzyjni. Odwrócona osmoza usuwa z wody nieorganiczne składniki mineralne, a każdy kto nie spał na lekcji biologii będzie wiedział, że ludzi organizm nie przyjmuje nieorganicznych składników mineralnych, są zatem zbyteczne w wodzie, którą przyjmujemy. Liczą się tylko organiczne minerały, które znajdziemy w jedzeniu to jest w warzywach i owocach.

Mit 3: System odwróconej osmozy jest bardzo kosztowny

Kolejnym zarzutem kierowanym przeciwko odwróconej osmozie jest koszt instalacji w pojedynczym gospodarstwie domowym. Patrząc tylko na cenę założenia filtrów RO (odwrócona osmoza) możemy dojść do wniosku, że faktycznie koszta są duże. Trzeba jednak przyznać, że instalacja ta ma przetrwać kilkanaście lat bez konieczności napraw. Wymagany jest jedynie cykliczny przegląd podstawowych komponentów. Filtry wstępne należy wymieniać raz do roku, okres życia membrany określa się na minimum 4-5 lat. W tym czasie cieszymy się zdrową i czystą wodą na co dzień.
RO-200-l_h