Zmiękczacze wody do celów domowych
Jaka woda płynie w Twoim kranie?
Problem twardej wody dotyka wiele gospodarstw domowych. W Polsce nieliczne rejony na południu kraju mogą cieszyć się wodą o parametrze 3-7 dh, oznaczającym ilość rozpuszczonych w niej związków wapnia i magnezu. Wiele województw musi korzystać z wody twardej lub bardzo twardej, zawierającej powyżej 21 dh. Woda płynąca w naszych kranach nie jest wystarczająco miękka, powoduje powstawanie nieestetycznego osadu na armaturze sanitarnej oraz ściankach kabiny prysznicowej, dodatkowo w czajniku elektrycznym pozostawia trudny do usunięcia kamień kotłowy. By wyeliminować te problemy oraz ograniczyć konieczność stosowania środków czyszczących należy zastanowić się nad systemem zmiękczania wody, który usunie wapienne osady i dostarczy domownikom świeżej wody. Uzdatniona w ten sposób woda nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i urodę, ale także podnosi walory smakowe potraw z niej przyrządzonych.
rys. Epuro
Na czym polega zmiękczanie wody
Sole magnezu, wielowartościowych metali oraz sole wapnia są rozpuszczalne. Rolą zmiękczaczy wody jest doprowadzenie do usunięcia w sposób całkowity lub częściowy wcześniej wspomnianych związków. Można tego dokonać kilkoma metodami, m. in. poprzez destylację, metodę chemiczną, termiczną lub fizykochemiczną. Wszystkie te sposoby mają swoje określone przeznaczenie, jedne mogą być stosowane w gospodarstwie domowym, inne są opłacalne tylko w środowisku przemysłowym, gdzie od miękkości wody zależy bezawaryjność sprzętów elektrycznych oraz wydajność ich pracy.
Przegląd zmiękczaczy wody dostosowanych do domowych potrzeb
Domowe zmiękczacze wody charakteryzują się przede wszystkim automatycznym sterowaniem, które jest uzależnione od objętości uzdatnionej wody lub czasu, w jakim sprzęt będzie działał. Najczęściej podłączenie instalacji polega na przyłączeniu aparatu zmiękczającego przy głównej rurze. Można wpiąć ją szeregowo byleby tylko zrobić odejście z dopływu wody do prefiltra sedymentacyjnego. Bardzo popularne są także systemy podszafkowe oraz wnękowe, możliwe do instalacji pod zlewozmywakiem. W kompaktowej i estetycznej obudowie ukryty jest bezobsługowy programator oraz butla ciśnieniowa, głowica sterująca oraz złoże w postaci żywicy zmiękczającej wodę – najczęściej jest to wypełnienie kationitowe, które bardzo skutecznie odżelaźnia oraz odmangania wodę. Woda surowa przepływa przez żywicę jonowymienną, która zatrzymuje kationy wapnia i magnezu. Złoże po jakimś czasie użytkowania jest nasycone jonami tych związków – należy je wówczas wymienić lub zregenerować (każdy system posiada własny zalecenia regeneracyjnie, może to być np. przepłukanie solanką). Alternatywą dla takiej instalacji są filtry zmiękczające, które można zamontować w dowolnie wybranym ujęciu wody np. w kuchni, łazience, garażu.
Zdj. budujemydom.pl
Wady zmiękczonej wody
Jak każdy system uzdatniania wody, również zmiękczacze wody wymagają okresowej regeneracji oraz obsługę serwisu. Jest to jednak konieczność, która dotyka nas także przy okazji korzystania z innych urządzeń elektrycznych. Koszty jakie generują zmiękczacze są nie współmiernie mniejsze od zysków jakie nam gwarantują. Udowodniono, że korzystanie ze zmiękczonej wody zmniejsza ilość zużywanych środków czyszczących oraz piorących oraz przedłuża żywotność urządzeń agd takich jak: czajnik elektryczny czy podgrzewacz wody. Takie oddziaływanie pozytywnie wpływa także na środowisko naturalne. Jedyną wadą tego systemu jest podwyższona zawartość sodu w wodzie, która może mieć niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia.
Alternatywa dla zmiękczaczy wody
Alternatywą dla klasycznego zmiękczania wody może być wykorzystanie nanokrystalizacji, która wykorzystując silne elektroimpulsy wytrąca nanokryształy wapnia z wody. Zmiana ładunku prądu sprawia, że kryształki te poddane są polaryzacji dzięki czemu w wyniku zastosowania odpowiedniej temperatury nie osadzają się na przewodach instalacji oraz nie pozostawiają kamienia na ściankach. Dzięki temu uzyskujemy częściowy efekt zastosowania zmiękczaczy. Nanokrystalizacja nie poradzi sobie jednak w przypadku występowania ponadnormatywnych ilości żelaza w wodzie.