O czym trzeba pamiętać przy zakupie stacji uzdatniania wody?
Marzenia o własnym domu zostało właśnie spełnione. Nie można jednak cieszyć się tym w pełni, ponieważ woda w okolicy ma metaliczny posmak, zauważasz podwyższony poziom kamienia w sprzętach agd, a przy zaparzaniu herbaty widzisz nieestetyczną pianę. To znak, że woda z miejskiej kanalizacji jest po prostu twarda. By nie ryzykować zatruciem oraz uszkodzeniem sprzętów decydujesz się na zakup stacji uzdatniania wody. Spójrz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze modelu i serwisu.
Jeżeli korzystasz z wodociągów miejskich to oznacza to, że woda płynąca w twoim kranie jest już uzdatniona i pozbawiona chemicznych związków. Jest jednak twarda co znacznie utrudnia korzystanie z jej dobrodziejstw. Problem ten zniweluje odpowiednio dobrana stacja uzdatniania wody.
Ile zużywa się wody w Twoim mieszkaniu?
Po pierwsze należy zastanowić się jak wielkie jest zużycie wody w Twoim domu. Najprościej wyliczyć to mierząc dobowe zużycie. Przy standardowej, polskiej rodzinie (4 osoby) wartość ta nie powinna przekraczać 700 l – 800 l na dzień, ale dokonując tych rachunków weź pod uwagę liczbę sprzętów podłączonych do wodociągów (np. zmywarka, pralka, prysznic, wanna itd). Dobra wiadomość jest taka, że nawet dla posiadaczy dwóch łazienek wystarczy kompaktowy zmiękczacz wody z filtrem wstępnym oraz filtrem węglowym w kuchni przy zlewie.
To co powinno jeszcze nas zastanowić to wydajność takiej stacji oraz zużycie soli/innych produktów oczyszczających. W kontekście jednego roku oszczędności będą prawie niezauważalne. Stację jednak kupujemy na dłuższy okres i powinno nas to ciekawić, jak wygląda proces eksploatacji. Cenną informacją będzie także dodatkowa właściwość narzędzia, mianowicie możliwość redukowania ilości żelaza i manganu w wodzie. To właśnie te związki przyczyniają się do występowania rudawo-rdzawych zacieków na białych sanitariatach. Obecnie wiele stacji uzdatniania wody posiada takie udogodnienia.
Rodzaje filtrów montowanych w domach
W ofercie wielu dystrybutorów możemy wybierać z wielu rodzajów uzdatniaczy wody do montowania w łazienkach oraz kuchniach. Najpowszechniejsze są zmiękczacze, które redukują jony wapnia i magnezu wymieniając je na jony sodu. Muszą być montowane równocześnie z filtrem mechanicznym oraz odżelaziaczem. Systemy z odwróconą osmozą są bardzo skuteczne, bo zatrzymują pona 90% zanieczyszczeń. Razem z nimi zabierają niestety także przydatne związki np. potasu czy wapnia. Montowane pod zlewozmywakiem bardzo długo służą domownikom. Popularne są także filtry węglowe, których największą zaletą jest poprawa walorów smakowych wody. Świetnie radzą sobie także z chlorem i pestycydami. Do dyspozycji klientów są także odżelaziacze (wraz z odmanganiaczami) oraz wstępne filtry mechaniczne, które jak sama nazwa wskazuje zatrzymują rdzę, muł oraz różne osady.