Jakość wody w Polsce – jak sprawdzić stan wody w swoim regionie?
Nie jest tajemnicą, że na czystość wody największy wpływ ma działalność człowieka. Regiony bardziej uprzemysłowione mają większe problemy z utrzymaniem odpowiednich wskaźników jej czystości. Podobnie jest w większych aglomeracjach. Wiele lat żyliśmy w przekonaniu, że zwyczajna kranówka nie nadaje się do bezpośredniego spożywania, nawet przegotowana wywoływała u wielu ludzi sceptyczne komentarze. Ostatnio jednak ogłoszono, że woda płynąca w warszawskich kranach jest tak czysta i zdrowa jak woda butelkowana. Potwierdziły to dodatkowe analizy składu chemicznego kranówki ze stolicy. Skład chemiczny warszawskiej wody jest utrzymywany na wysokim poziomie dzięki nowoczesnemu systemowi uzdatniania wody.
Jak zbadać jakość wody w miejscowości w której mieszkamy?
Czynniki naturalne i cywilizacyjne – to elementy które są brane pod uwagę przy badaniach stanu wody w Polsce.
Monitoringiem jakości wody zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna. Już wiemy, że wodzie w stolicy naszego kraju nie możemy nic zarzucić.
Jak wygląda to w innych miastach?
Można to łatwo sprawdzić wchodząc na stronę http://mjsw.gis.gov.pl/raporty/ . W sekcji raportowej można odnaleźć swoje województwo i zapoznać się z dokumentacją na temat jakości wody w swoim regionie – brzmi prosto, prawda? Niestety strona ta nie jest od dawna aktualizowana i obecnie nie przekazuje nam żadnych teraźniejszych informacji.
Jesteśmy skazani sami na siebie. W celu zbadania jakości wody w naszych domach możemy samodzielnie oddać próbkę do badania. Taką fiolkę należy zanieść do laboratorium terenowego stacji sanitarno-epidemiologicznej i tam zgłosić swoją potrzebę. Samodzielne badanie można także wykonać przy pomocy testów zakupionych w zwykłych marketach budowlanych. Nie będzie to jednak pełna analiza, a jedynie sygnał, że coś może być nie tak i być może warto będzie zdecydować się na bardziej kompleksowe teksty.