,

Czy można pić wodę z kranu?

Ostatnio coraz częściej możemy natknąć się na artykuły sugerujące, że picie wody z kranu nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Zwolennicy tej myśli podnoszą, że woda przechodzi restrykcyjne badania tuż przed trafieniem do naszego kranu, a tym samym jest zdrowa i zalecana do codziennego, normalnego użytku bezpośredniego. W wyniku badań przeprowadzonych w USA aż 20% sprzedawanej wody w butelkach ma jakość zbliżoną do tej łatwo dostępnej w naszym kranie. W Polsce szacunki za wiele nie odbiegają od tych amerykańskich i spokojnie spełniają normy Unii Europejskiej. Picie wody z kranu jest bezpieczne.

Warto podkreślić, że w ostatnim czasie powstała także inicjatywa społeczna o nazwie „Piję wodę z kranu” promująca to rozwiązanie. Profil na FB zgromadził już niemal 18 tysięcy zwolenników, którzy przekonują o bezpiecznych właściwościach kranówki. Za korzyściami korzystania z wody kranowej przemawiają nie tylko oszczędności wynikające z odciążenia codziennych zakupów, ale także działanie proekologiczne. Mniej wody butelkowanej to mniej plastiku.

Fakty na temat wody z kranu

  • Wszystkie większe aglomeracje w Polsce przeszły modernizację systemów uzdatniania wody, dlatego picie jej prosto z kranu nie jest trujące.
  • Kranówka nie zawiera bakterii, jest całkowicie czysta bakteriologicznie.
  • Nie trzeba gotować wody przed jej spożyciem, wszelkie mikroorganizmy już zostały usunięte.
  • W niektórych regionach polski np. w Krakowie woda dostępna w wodociągach jest mineralizowana. Kranówka posiada także biopierwiastki (wapń, magnez).
  • Gotując wodę zmiękczamy ją, ale nie sprawimy, że stanie się zdrowsza.
  • Nawet jeżeli wyczuwamy w wodzie kranowej chlor to musimy wiedzieć, że nie ma on żadnego, szkodliwego działania.
  • Częste konsumowanie wody z kranu nie powoduje wystąpienia kamieni nerkowych jak zwykło się przypuszczać. Kamienie to efekt nierozpuszczalnych szczawianów, moczanów fosforanów i struwitu.
  • Filtry dzbankowe nie usuwają chloru, ale poprawiają walory smakowe wody kranowej.

Ile można zaoszczędzić na piciu wody z kranu?

Dorosły człowiek, ważący ok. 70 kg powinien codziennie wypijać ok. 2,1 l wody. Spójrzcie jakie to oszczędności, przyjmując, że 1,5 l butelka kosztuje 1,8, już po miesiący możemy zgromadzić ponad 70 zł. A wyliczenie dotyczy tylko jednego członka rodziny.