Kuchenne porady – jak uzdatnianie wody w domu wpływa na smak potraw i napojów?

Uzdatnianie wody w domu to proces, który zazwyczaj kojarzy się z instalacją filtrów w przypadku gospodarstw domowych czerpiących wodę z własnych ujęć. I słusznie – domy jednorodzinne, w których wykorzystuje się wodę ze studni, stanowczo powinny być wyposażone w szereg filtrów czyniących tę wodę zdatną do spożycia. A co z mieszkańcami osiedli i miejskich kamienic?

W przypadku mieszkań w blokach czy kamienicach, a także w niektórych domach jednorodzinnych podłączonych do sieci miejskiej, woda jest wstępnie filtrowana w zakładzie wodociągowym i dopiero po przeprowadzeniu filtracji trafia do kranów w mieszkaniach. Czy jednak takie uzdatnianie wody w domu wystarczy, by cieszyć się jej właściwościami – nie tylko do picia, ale również podczas gotowania? Niestety, nie do końca…

Częstym problemem, na który napotykają mieszkańcy gospodarstw domowych oraz bloków czy kamienic, jest mętna woda w kranie. Z czego to wynika? Istnieje wiele czynników, przez które woda staje się nieprzejrzysta, zmienia swój smak, zapach czy kolor. Powodem takiego stanu rzeczy są substancje, które trafiają do wody z gleby (w przypadku własnych ujęć) oraz te, które woda napotyka na swojej drodze w rurach wodociągowych (w przypadku mieszkań w blokach lub w kamienicach). Ich obecność wpływa negatywnie nie tylko na pracę urządzeń AGD, ale również na smak i zapach potraw, gorących napojów oraz oczywiście na ich właściwości zdrowotne. Jak rozpoznać moment, w którym powinno się zamontować filtr do wody w domu oraz jakie urządzenie sprawdza się w konkretnym przypadku najlepiej?

 

mętna woda w kranie

Fot. Mętna woda w kranie to problem pojawiający się w wielu gospodarstwach domowych i mieszkaniach.

Kiedy warto zainteresować się uzdatnianiem wody w domu?

Filtr wody do domu powinno zamontować się wtedy, gdy woda z kranu zaczyna być mniej przejrzysta (po wlaniu jej do szklanki woda ma widoczną gołym okiem mętność), nieprzyjemnie pachnie, zmienia kolor (staje się żółtawa, rdzawa bądź brunatna). Są to zmiany organoleptyczne, które wymagają natychmiastowej interwencji – w tym przypadku – założenia filtra wody w domu. Zanim jednak zmiana smaku, koloru i przejrzystości wody staje się zauważalna, jej negatywne oddziaływanie z pewnością wpływa na domowe urządzenia AGD: czajnik, ekspres kuchenny, a nawet pralkę. Skutkiem działania nieodpowiednio przefiltrowanej lub nieoczyszczonej wody jest – przede wszystkim – niszczenie elementów grzewczych urządzeń oraz powodowanie ich korozji. Dlaczego tak się dzieje?

Woda nieoczyszczona pochodząca ze studni lub ta, która przebyła długą drogę rurami wodociągowymi, zawiera w sobie wiele pierwiastków, w nadmiarze przyczyniających się do zmiany jej właściwości organoleptycznych. Tymi pierwiastkami są między innymi mangan, żelazo (wpływające na kolor wody) czy wapń i magnez (odpowiadające za jej twardość). To właśnie przez nadmiar tych substancji na ścianach w łazience powstają zacieki, grzałki urządzeń elektrycznych mających styczność z twardą wodą pokrywają się kamieniem, a smak herbaty, kawy, zup i innych potraw niekorzystnie się zmienia. W takim przypadku uzdatnianie wody w domu, a także zmiękczanie wody jest procesem niezbędnym do tego, by znów cieszyć się pełnym smakiem przygotowywanych dań oraz napojów, a także poprawą jakości pracy domowych urządzeń AGD.

filtry wody do domu

 

Fot. Filtry wody do domu zapobiegają tworzeniu się kamiennych osadów w czajnikach i ekspresach do kawy, a herbata znów smakuje wyśmienicie!

Filtr odwróconej osmozy – najlepszy wybór dla domu i… restauracji

Najlepszym wyborem w kwestii uzdatniania wody w domu jest filtr odwróconej osmozy. Rosnąca popularność tego urządzenia sprawia, że na przestrzeni ostatnich lat stało się ono przystępne cenowo – oznacza to, że coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Inną zaletę odwróconej osmozy stanowi niemal bezobsługowa eksploatacja, konieczność rzadkiej wymiany filtrów, a także łatwość montażu. Najważniejszym walorem jest jednak to, w jaki sposób odwrócona osmoza wpływa na wodę – dzięki działaniu tego filtra ciecz pozbawiona jest wszelkich zarazków, drobnoustrojów, niechcianych cząsteczek oraz pierwiastków. I właśnie tak przygotowana woda jest idealna do gotowania, używania w ekspresie do kawy oraz w czajniku. Filtr odwróconej osmozy sprawia ponadto, że na kawie czy herbacie nie utrzymuje się charakterystyczna, oleista powłoczka, a kubki i filiżanki nie pokrywają się brunatnym, trudnym do usunięcia osadem. Potrawy przygotowywane z dodatkiem wody po odwróconej osmozie mają bardziej wyrazisty smak – niezaburzony przez związki manganu czy żelaza (filtr odwróconej osmozy usuwa również te pierwiastki).

Oprócz filtra odwróconej osmozy warto również zainteresować się zmiękczaniem wody. Jest to proces, który ma na celu usunięcie nadmiaru magnezu i wapnia, odpowiadających za powstawanie kamienia kotłowego (w tym kamienia widocznego na grzałkach czajników, w ekspresach do kawy czy w żelazkach). Zmiękczanie wody może przebiegać również w ramach systemu odwróconej osmozy – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni moduł, który usuwa z wody niechciane substancje. Czysta woda, pozbawiona wyżej wymienionych pierwiastków sprawia, że żywotność urządzeń AGD przedłuża się, a smak kawy czy herbaty nie jest już „wzbogacony” o nieprzyjemne cząsteczki kamienia.

Zmiękczanie wody oraz filtr odwróconej osmozy, oprócz gospodarstw domowych, powinien zainteresować również wszelkiego rodzaju restauracje oraz całą branże HoReCa. Dzięki instalacji takich urządzeń jedzenie przygotowywane z udziałem wody jest znacznie smaczniejsze (nie ma w nim niepożądanej kwasowości czy metalicznego posmaku, który powoduje żelazo).

domowe zmiękczanie wody

Fot. Domowe zmiękczanie wody – niewielka instalacja.

Uzdatnianie wody w domu – jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie odwróconej osmozy?

Oprócz poprawy smaku i zapachu potraw, używanie filtrów odwróconej osmozy może również poprawić stan zdrowia osób, które używają tej wody w celach spożywczych. Przede wszystkim system odwróconej osmozy filtrujący wodę, pozbawia ją wszelkich bakterii i drobnoustrojów, a także wirusów – dzięki czemu woda nadaje się do spożycia, zwłaszcza dla dzieci  i dla osób z obniżoną odpornością, które są podatne na różnego rodzaju choroby czy zakażenia. Dodatkowo, woda po odwróconej osmozie bez bakterii może być spożywana przez osoby z drażliwym jelitem, które źle reagują na wszelkiego rodzaju drobnoustroje zawarte w cieczy.

Uzdatnianie wody w domu (także za pomocą odwróconej osmozy) pomaga również pozbyć się z wody manganu i żelaza. Te dwa pierwiastki, dostarczane do organizmu w nadmiarze, bardzo źle wpływają na stan zdrowia: przyczyniają się do rozwoju próchnicy zębów, mogą powodować nieestetyczne przebarwienia skórne, odkładać się w narządach wewnętrznych (szczególnie w wątrobie) i upośledzać ich pracę. Ponadto, sam mangan w dużych ilościach wykazuje działanie drażniące dla górnych dróg oddechowych. Aby zapobiegać negatywnym skutkom obecności manganu i żelaza w wodzie, warto zastosować domowy system uzdatniania wody, oparty na odwróconej osmozie.

Zmiękczanie wody pitnej nie wpływa z kolei na aspekty zdrowotne, ale może przyczynić się do wydłużenia żywotności urządzeń AGD – czajników, ekspresów do kawy, żelazek… Zmiękczanie wody oznacza usuwanie z niej nadmiaru wapnia i magnezu – pierwiastków potrzebnych naszemu organizmowi, ale bezwzględnych dla grzałek sprzętów używanych do podgrzewania wody. Wapń i magnez tworzą bowiem kamień kotłowy, który doprowadza do zniszczenia różnych elementów grzewczych. Uzdatnianie wody w domu jest więc nie tylko kwestią zdrowotną, ale również pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić na eksploatacji różnych urządzeń, wykorzystywanych na co dzień w mieszkaniach i gospodarstwie domowym.

gotowanie

Fot. Mętna woda w kranie odbiera przyjemność z gotowania – odwrócona osmoza może temu zapobiec.