Filtry do wody dla przemysłu ciężkiego
Jakie urządzenia sprawdzają się w takich przedsiębiorstwach?
Woda dla przemysłu ciężkiego, czyli woda, której używa się w fabrykach i przedsiębiorstwach, powinna spełniać określone parametry. W zależności od specyfikacji produkcji czy przetwórstwa, woda musi być ultraczysta, nie może przewodzić prądu, tak jak woda stosowana do celów spożywczych, nie może przyczyniać się do powstawania korozji, kamienia i innych osadów. W jaki sposób uzyskać różne parametry wody tak, by odpowiadały konkretnym potrzebom przedsiębiorstwa lub zakładu?
Za dostosowanie wody dla przemysłu odpowiadają różnego rodzaju filtry. Charakteryzują się one przede wszystkim dużymi parametrami objętościowymi. Mogą oczyścić wiele litrów wody w krótkim czasie (duża moc przepływu), a niekiedy wyposażone są również w wielkie zbiorniki magazynujące oczyszczoną wodę. Filtry dla przemysłu są ponadto dostosowane do pracy ciągłej, a także mają niemal bezobsługowe panele sterowania, wymagające jedynie doraźnej kontroli. Wszystko po to, by praca w przedsiębiorstwie nie była zakłócana koniecznością obsługi dodatkowego urządzenia.
Woda dla przemysłu, o odpowiednich parametrach, otrzymana w wyniku przefiltrowania właściwym urządzeniem, wykorzystywana jest w różnych zakładach i branżach. Najpopularniejsze z nich to branża farmaceutyczna, kosmetyczna czy chemiczna, ale również budowlana, hutnicza, metalurgiczna (w tym galwanizernie). Filtry przemysłowe do wody muszą więc spełniać szereg określonych norm, ale jednocześnie koniecznym jest, by swoimi parametrami odpowiadały na szczególne potrzeby każdego z zakładów czy przedsiębiorstw.
Fot. Woda dla przemysłu może pełnić różnorakie role – od grzewczej po chłodzącą.
Woda dla przemysłu ciężkiego – czym się charakteryzuje?
W zależności od zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa na wodę, filtry dla przemysłu powinny oczyszczać ciecz w różny sposób. Innych parametrów wody potrzebuje galwanizernia, innych – zakład produkujący beton, a jeszcze innych – kopalnia czy huta. Filtry przemysłowe muszą być więc wielozadaniowe. Jakim wyzwaniom powinny sprostać?
- Woda dla przemysłu ciężkiego wykorzystywana jako chłodziwo lub w instalacji grzewczej, powinna być przede wszystkim pozbawiona pierwiastków, które przyczyniają się do tworzenia korozji, osadów czy kamienia kotłowego i chłodniczego. Taki kamień powstaje w wyniku wytrącania się z wody pierwiastków wapnia i magnezu – i to właśnie tych substancji muszą pozbywać się z wody wszystkie przedsiębiorstwa czepiące ją z własnego ujęcia i wpuszczające do systemu chłodniczego lub grzewczego.
- Do powstawania korozji przyczynia się z kolei obecność w wodzie manganu i żelaza. Cząsteczki tych pierwiastków w wodzie dla przemysłu zamulają ją, przyczyniają się do powstawania szlamu w rurach, a w końcu do ich zarośnięcia, zatkania i awarii całego układu. Ponadto, żelazo w wodzie używanej do płukania elementów metalowych może wpływać na powstawanie korozji, a więc filtry przemysłowe do wody powinny móc usunąć również te pierwiastki.
- Bardzo często uzdatnianie wody w przemyśle ciężkim polega również na usunięciu z cieczy wszystkich jonów. Dlaczego? Ponieważ woda z zawartością wprawianych w ruch jonów wykazuje przewodnictwo elektryczne – zjawisko niedopuszczalne w galwanizerniach i innych zakładach metalurgicznych, w których może być po prostu niebezpieczne.
Fot. Filtry dla przemysłu mogą skutecznie zapobiegać powstawaniu rdzy i innych osadów.
Uzdatnianie wody w przemyśle – najpopularniejsze metody
Uzdatnianie wody w przemyśle nie musi odbywać się za pomocą tylko jednego rodzaju filtra. Bardzo często przy zakładach produkcyjnych buduje się całe stacje uzdatniania – tak, by kompleksowo oczyścić wodę i przygotować ją do eksploatacji w celach przemysłowych. Jakie rodzaje filtrów dla przemysłu mogą znaleźć się w takiej stacji?
Filtr odwróconej osmozy
W oczyszczaniu wody do użytku domowego ostatnio bardzo popularne są systemy odwróconej osmozy. W uzdatnianiu wody w przemyśle także można zastosować filtr odwróconej osmozy – wystarczy zamontować model o odpowiednich do zapotrzebowania przedsiębiorstwa możliwościach przepływu. Jak działa filtr odwróconej osmozy? To bardzo proste – przez precyzyjnie skonstruowane membrany osmotyczne są w stanie przecisnąć się jedynie cząsteczki wody, wszystkie inne organizmy, drobnoustroje, wirusy, a także cząsteczki żelaza, manganu czy magnezu zostają na membranie i nie przedostają się dalej. Oczyszczona w ten sposób woda idealnie nadaje się do celów grzewczych (kotłowych), do płukania metalowych elementów, wykorzystywania jej w reakcjach chemicznych lub do chłodzenia.
Filtr odwróconej osmozy, jako filtr dla przemysłu, sprawdzi się również pod względem prostoty obsługi urządzenia (dowolne sterowanie przepływem za pomocą specjalnego mechanizmu, kontrola przepływu wody uzdatnionej, cofanie obiegu). Dodatkowo, system filtrów odwróconej osmozy można dowolnie rozbudowywać o kolejne membrany – tak, aby wraz ze wzrostem zapotrzebowania przedsiębiorstwa na czystą wodę, zwiększać również wydajność systemu filtracji.
Fot. Filtr odwróconej osmozy – zastosowanie przemysłowe.
Filtry specjalistyczne niwelujące amoniak i metale ciężkie w wodzie
Powszechnym problemem, z którym muszą poradzić sobie filtry przemysłowe, jest obecność amoniaku w wodzie. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw przemysłu ciężkiego – metalurgicznego, budowlanego (w tym galwanizerni). Produktem ich działania mogą być również metale ciężkie w wodzie.
Rozwiązaniem tego problemu są specjalistyczne filtry przemysłowe, przystosowane do niwelowania amoniaku i metali ciężkich w wodzie. Takie filtry dla przemysłu pracują najczęściej na złożach jonowymiennych, które są łatwe w eksploatacji (działanie bezobsługowe – filtr programuje się na określony czas bądź na określoną objętość wody) oraz tanie (ze względu na długotrwałość złoża i możliwość jego regeneracji). Ponadto, filtry przemysłowe są zazwyczaj wyposażone w bezkorozyjną obudowę oraz duży zbiornik o zwiększonej wytrzymałości, dzięki czemu nadają się do obsługi naprawdę dużych przepływów.
Filtry przemysłowe do wody – mechaniczne, o dużej wydajności
W ogromnych przedsiębiorstwach pracujących dla przemysłu ciężkiego, potrzeby w zakresie czystej wody są naprawdę duże. W odpowiedzi na ten problem, do przemysłowych stacji uzdatniania wody zaczęto projektować filtry mechaniczne o dużej wydajności, pełniące rolę filtrów wstępnych. Najczęściej są to osadnikowe filtry dla przemysłu, których obudowa wykonana jest z nierdzewki, a wkłady można bezproblemowo wymieniać.
Filtry przemysłowe do wody o dużej wydajności z powodzeniem oczyszczają ciecz, jednocześnie zapewniając kolejnym urządzeniom w systemie filtracyjnym długą żywotność. Ze względu na to, że filtrują największe zanieczyszczenia, układ odwróconej osmozy oraz inne filtry mają ułatwione zadanie – dzięki temu nie zużywają się tak szybko. Uzdatnianie wody w przemyśle przy użyciu mechanicznych filtrów o dużej wydajności znacznie ogranicza koszty eksploatacji całej instalacji filtracyjnej, a dodatkowo jest łatwe i niemal bezawaryjne.
Fot. Filtr dla przemysłu – wstępny, o dużej wydajności.
Uzdatnianie wody w przemyśle – korekta chemiczna
Jednym z elementów procesu uzdatniania wody w przemyśle jest nie tylko filtrowanie cieczy w konkretnych urządzeniach, ale również dodawanie do wody odpowiednich środków, które są w stanie zmienić jej pH. Takie działanie nazywane jest korektą chemiczną.
Korekta chemiczna przeprowadzana jest za pomocą odpowiednich substancji, dosypywanych do wody przed jej wprowadzeniem w obieg grzewczy, chłodniczy lub przed wykorzystaniem jej do celów spożywczych. W przemyśle ciężkim korekta chemiczna jest szczególnie ważna w przypadku przeciwdziałania powstawaniu kamienia kotłowego – zarówno w układach grzewczych, jak i chłodniczych. Dzięki korekcie chemicznej można bez problemu uzyskać takie parametry cieczy, na jakich danemu przedsiębiorstwu zależy najbardziej.