Którym firmom potrzebne jest zmiękczanie wody?

Zmiękczacz 15 m3 / h praca ciągła

Zmiękczanie wody to temat bardzo szeroki i powszechny – nie oznacza to jednak, że wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje ma użytkowanie twardej wody do różnych celów: produkcyjnych, ciepłowniczych, sanitarnych… Taka woda zawiera w swoim składzie większą ilość (niż ta dopuszczana przez normy) rozpuszczonych soli (kationów) magnezu i wapnia, a także metali ciężkich: glinu, manganu i żelaza.

Aby uchronić posiadany przez przedsiębiorstwo sprzęt przed zgubnymi skutkami działania twardej wody, należy pomyśleć o systemach zmiękczania wody już przed budową instalacji wodno-kanalizacyjnej. Jeśli z kolei firma pracuje już na pełnych obrotach, to systemy zmiękczania są obowiązkowym elementem jej wyposażenia, koniecznym do instalacji w celu ochrony posiadanych maszyn i urządzeń, wykorzystujących do pracy wodę z instalacji.

Jakie konsekwencje ma niezmiękczanie wody w punktach usługowych lub produkcyjnych?

Powszechnie wiadomo, że twarda woda nie jest korzystna zarówno dla zdrowia, jak i urządzeń, które wymagają jej podaży. Zmiękczanie wody pozwala pozbyć się tych negatywnych skutków. W domach jednorodzinnych czy w mieszkaniach twarda woda niszczy sprzęty AGD, wpływa negatywnie na efekty sprzątania, a nawet usztywnia pranie. W przedsiębiorstwach, z powodu twardej wody, te niedogodności urastają niestety do większej skali. W jakich branżach konieczne jest więc zmiękczanie wody?

• Myjnie i salony samochodowe – zmiękczanie wody pomoże zachować czystość

Uciążliwe sole wapnia i magnezu w twardej wodze przeszkadzają zwłaszcza tam, gdzie używa się jej do mycia i czyszczenia różnych powierzchni, a zwłaszcza tych o błyszczącym wykończeniu. Twarda woda wykorzystywana do mycia samochodów, ich wnętrz oraz części (zarówno w myjniach, jak i warsztatach czy w salonach) powoduje powstawanie białych zacieków. Zmiękczanie wody jest więc konieczne – nie tylko po to, by uniknąć negatywnych opinii klientów tuż po zabiegu czyszczenia auta, ale również po to, by samochody z salonu nie korodowały. Osad powstały z twardej wody może nadbudowywać się bowiem w kamień, a ten z kolei powoli i nieubłaganie niszczy karoserię pojazdów. Jeśli chcesz więc zapewnić swoim klientom usługi na najwyższym poziomie, zainwestuj w zmiękczacze wody w swojej firmie.

• Pralnie wraz z wyposażeniem – zmiękczacze wody mogą uratować sprzęt

Nadal bardzo popularną usługą w Polsce jest usługa prania. Klient zanosi rzeczy do odpowiedniego punktu i nie musi martwić się o ich wyczyszczenie (zwłaszcza, kiedy wykonane są z delikatnych materiałów – lnu, jedwabiu, zamszu czy skóry). Pralnie dodatkowo wyposażone są w przemysłowe prasowalnice z dużymi zbiornikami wody – tak, aby ubranie klienta zostało oddane mu po wysuszeniu w nienagannym stanie. Jak zmiękczacze wody mogą wpłynąć na używane w tych zakładach sprzęty: pralki i prasowalnice? Powszechnie wiadomo, że twarda woda przyczynia się do powstawania osadów z kamienia. Przemysłowe pranie i prasowanie wymaga ogromnych nakładów wody, zarówno do pralek, jak i prasowalnic (w których twarda woda sieje jeszcze większe spustoszenie, bowiem nie jest w obiegu, a przeważnie stoi w odpowiednim zbiorniku). Nie oszukujmy się – żywotność tych urządzeń będzie dużo krótsza, jeśli nie zostaną zastosowane zmiękczacze wody. Jej duża twardość powoduje nie tylko zbieranie się kamienia, ale również zarastanie nim rur, co może doprowadzić do dużej awarii, której nieuniknioną konsekwencją będzie konieczność zakupu nowej pralki bądź prasowalnicy.

• Branża HoReCa – zmiękczanie wody pozwala zaoszczędzić na… wszystkim

Branża HoReCa, czyli branża hoteli, restauracji oraz cateringu, wykorzystuje podczas pracy ogromne ilości wody. Jest ona potrzebna do niemal wszystkich czynności wykonywanych w restauracji czy hotelu: gotowania, prania, zmywania naczyń, czyszczenia powierzchni, a ponadto jest używana w celach sanitarnych przez gości obiektu. Zmiękczacze wody pozwalają na zaoszczędzenie dużych jej ilości, a dodatkowo usprawniają prowadzenie takiego biznesu. Twarda woda powoduje wszechobecne zacieki: na kafelkach, naczyniach, podłogach czy praniu – w związku z czym przedsiębiorstwa używają o wiele więcej środków czyszczących, niż przy eksploatacji miękkiej wody. Zmiękczanie wody jest łatwym sposobem nie tylko na oszczędność w jej zużywaniu, ale również przy zakupie detergentów (proszku do prania, soli i tabletek do zmywarek, płynów czyszczących). Zmiękczacze wody to także inwestycja w urządzenia AGD: pralki i zmywarki przemysłowe, ekspresy do kawy oraz czajniki, w których nie odkłada się niszczący je kamień. Miękka woda podniesie również komfort gości hotelowych, którzy używają jej do kąpieli, mycia włosów i zębów. Twarda woda pogarsza stan włosów, paznokci i cery, a dodatkowo wysusza skórę na całym ciele. Jeśli chcesz więc uniknąć skarg klientów związanych z jakością wody, zainstaluj odpowiednie zmiękczacze wody, które skutecznie poprawią jej właściwości.

Na czym polega zmiękczanie wody?

Jak można zauważyć, korzyści, jakie daje zmiękczanie wody, są ogromne: to przedłużenie życia urządzeń, zmniejszenie ilości koniecznych do sprzątania i prania detergentów, a także skrócenie czasu poświęcanego na sprzątanie czy pranie. Na czym polega zmiękczanie wody? W zależności od skali problemu oraz poziomu twardości wody, specjalista dobiera odpowiednie dla danego problemu rozwiązanie. Zmiękczacze wody działają zazwyczaj w kilku metodach: dekarbonizacyjnej, zmiękczania fosforanami oraz jonitowej. Są one najbardziej skuteczne, a ich działanie da się odczuć już po kilkunastu dniach od zainstalowania zmiękczacza.

Zmiękczacze wody do celów przemysłowych i domowych różnią się wielkością – te domowe to zazwyczaj małe urządzenia, które w praktyce są niemal bezobsługowe – posiadają własne programatory i nie wymagają dużej ingerencji człowieka. Zmiękczacze wody w wersji przemysłowej są większe i do ich instalacji potrzeba sporo miejsca, natomiast przystosowane są one do pracy ciągłej, więc można mieć pewność, że woda do użytku firmy zawsze będzie zmiękczona.

Zmiękczacz 15 m3 / h praca ciągła

Systemy zmiękczania wody – wybierz najbardziej optymalny dla Twojej firmy

Jak zmiękczać wodę w firmie? Przemysłowe zmiękczanie wody może odbywać się na kilka sposobów – w zależności od tego, jakie oczekiwania w tym zakresie ma dana firma, w jakim stopniu wykorzystywana jest woda oraz jaki poziom twardości posiada, specjalista dobiera jedną z najbardziej skutecznych metod…

Zmiękczanie wody metodą jonitową jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbawienie wody twardości. Jak zmiękczać wodę w ten sposób? W efekcie działania silnie kwaśnych kationitów, sole magnezu i wapnia zostają zamienione na sole jodu, bezpieczne dla zdrowia i nieingerujące w instalację. W późniejszym etapie zmiękczania wykorzystuje się solankę, dzięki której efektem końcowym procesu jest zupełnie miękka woda.

• Inna popularna metoda mająca na celu zmiękczanie wody to metoda sodowo-wapienna. Wykorzystuje ona działanie sody oraz gaszonego wapna, dzięki którym sole magnezu i wapnia zbierają się na dnie urządzeń (zmiękczacze wody) w postaci charakterystycznego szlamu.

• Zmiękczacze wody mogą działać również na zasadzie dekarbonizacji (wykorzystanie mleka wapiennego) oraz destylacji, jednak pierwsza z tych metod nadaje się znacznie lepiej do użytku domowego, natomiast druga jest bardzo droga, przez co staje się mniej efektywna do wykorzystania przemysłowego.