Filtry do wody dla branży HoReCa
Które modele warto zainstalować w restauracji i hotelu?
Uzdatnianie wody to jeden z najważniejszych procesów, który wspiera działalność podmiotów z branży hotelarskiej czy cateringowej. W dużych kompleksach, oferujących swoim klientom nie tylko posiłki, ale również miejsca noclegowe, czysta woda jest niezbędna – do przygotowywania dań, prania, dbania o okoliczne tereny zielone etc. Jakie filtry do wody oraz urządzenia powinny znaleźć się w stacji uzdatniania wody, projektowanej dla przedsiębiorstw z branży HoReCa?
Filtry do wody w dużych ośrodkach hotelowo-restauracyjnych powinny szczegółowo odpowiadać na potrzeby danego przedsiębiorstwa – nie tylko w zakresie ilości czystej wody, ale również w zakresie jej przeznaczenia. W zależności od tego, czy woda ma być wykorzystywana do celów spożywczych, czy może sanitarnych, należy zastanowić się nad projektem stacji uzdatniania wody. Powinien on uwzględniać takie urządzenia, jak filtry odwróconej osmozy czy lampy UV do wody. Wymienione rodzaje filtrów odpowiadają za niwelowanie różnych typów zanieczyszczeń – w tym za usuwanie związków manganu i żelaza czy zabijanie bakterii.
Istnieje pewien rodzaj urządzenia, który jest niezbędny w zapewnieniu odpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorstwom w dużej mierze opierającym swoją działalność na czystej wodzie. Tymi urządzeniami są zmiękczacze wody. Jak działają i dlaczego każdy hotel oraz restauracja powinny się w nie zaopatrzyć?
Fot. Hotele i pensjonaty – jakie filtry do wody powinny się w nich znaleźć?
Zmiękczanie wody – proces niezbędny w kompleksach hotelowych
Zmiękczanie wody twardej to proces polegający na niwelowaniu w niej zawartości wapnia i magnezu. Może być przeprowadzany za pomocą różnych metod (metoda jonitowa, sodowo-wapienna, a także dekarbonizacja lub destylacja). Mimo, że magnez oraz wapń powszechnie uchodzą za zdrowe dla organizmu i są potrzebne w wodzie pitnej, to w nadmiarze przyczyniają się do szeregu niepożądanych zjawisk.
- Twarda woda, ze względu na dużą zawartość wapnia i magnezu, powoduje tworzenie się kamienia. Na początku na armaturze kuchennej i łazienkowej oraz na bateriach prysznicowych pojawiają się nieestetyczne, białe zacieki, świadczące o długotrwałym działaniu twardej wody. Następnie na poszczególnych elementach armatury zaczyna gromadzić się kamień – dzieje się tak również wewnątrz rur, co prowadzi w końcu do zwężenia ich światła, a w konsekwencji – do kruszenia i zapychania. Aby tego uniknąć, każdy hotel czy restauracja powinny uwzględnić w swojej działalności i inwestycjach zmiękczanie wody za pomocą specjalnych filtrów. Ponadto, uzdatnianie wody i niwelowanie z niej soli magnezu i wapnia znacząco ułatwiają sprzątanie – nie tylko armatury, ale również błyszczących posadzek, luster oraz blatów (zmiękczanie wody sprawia bowiem, że na wypolerowanych powierzchniach nie pojawiają się smugi i zacieki). Dzięki takiemu działaniu przestrzenie hotelowe zawsze mogą prezentować się olśniewająco.
- Drugim uciążliwym skutkiem użytkowania wody twardej w obiektach hotelowych czy restauracjach jest kamień gromadzący się w urządzeniach AGD – na grzałkach czajników, ekspresów do kawy, pralek, zmywarek i innych sprzętów. Jak powszechnie wiadomo, gromadzący się kamień nie tylko wpływa destrukcyjnie na pracę urządzeń AGD, ale również zmienia właściwości organoleptyczne wody. Herbata zalana wodą z czajnika, w którym grzałka zanieczyszczona jest kamieniem, jest zawsze bardziej mętna, a jej smak pozostawia wiele do życzenia. Uzdatnianie wody (w tym jej zmiękczanie) jest więc niezbędne do tego, by goście byli w pełni zadowoleni z usług świadczonych przez przedsiębiorstwa z branży HoReCa.
- Zmiękczanie wody w branży hotelarskiej powinno być również przeprowadzane z uwagi na negatywny wpływ wody twardej na skórę oraz włosy hotelowych gości. Woda o wysokiej zawartości wapnia oraz magnezu działa bowiem usztywniająco na kosmyki oraz wysusza skórę całego ciała, a w połączeniu z detergentem (płynem do kąpieli czy żelem pod prysznic) może nawet powodować łuszczenie się skóry lub nasilenie objawów takich chorób, jak rumień czy łuszczyca. Aby zapobiegać takim sytuacjom i zniwelować dyskomfort gości, wynikający z nieodpowiedniego poziomu miękkości wody, warto zastanowić się nad instalacją wydajnego demineralizatora lub zmiękczacza.
Fot. Zmiękczanie wody to gwarancja czystości hotelowej łazienki.
Odwrócona osmoza, jako metoda uzyskiwania wody demineralizowanej
Niezwykle wydajną, a jednocześnie łatwą w eksploatacji, metodą uzdatniania wody jest odwrócona osmoza. Filtry pracujące w takim systemie zyskują w ostatnim czasie ogromną popularność – nie bez przyczyny. Odwrócona osmoza to idealna propozycja nie tylko dla małych gospodarstw domowych, ale również dla firm wykorzystujących wodę do celów spożywczych i sanitarnych – właśnie takich, jak choćby przedsiębiorstwa z branży HoReCa. Filtr odwróconej osmozy, oprócz zmiękczania wody, gwarantuje kompleksowe usuwanie z wody wszelkich bakterii, drobnoustrojów i innych związków chemicznych mogących zagrażać zdrowiu hotelowych lub restauracyjnych gości.
Odwrócona osmoza polega na przepuszczeniu surowej wody przez kilka filtrujących złóż (m.in. przez złoże węglowe) oraz membran (porowatych w takim stopniu, aby zatrzymywać nawet najmniejsze mikroorganizmy i bakterie). W efekcie otrzymuje się wodę zdemineralizowaną, która – co prawda – nie posiada w sobie dobroczynnych pierwiastków, ale idealnie nadaje się do eksploatacji urządzeń AGD (nie powoduje powstawania kamienia), do celów sanitarnych (nie przyczynia się do powstawania zacieków na armaturze i kafelkach) oraz kulinarnych. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny w restauracjach. Woda bogata w różne pierwiastki oraz zawierająca inne substancje może znacząco zmienić smak potraw, powodować ich zwiększoną mętność, a także przyczyniać się do szybszego psucia produktów. Woda po odwróconej osmozie jest natomiast idealna do przyrządzania dań i gorących napojów, bowiem jej smak tylko podkreśla i wzmacnia smak poszczególnych produktów.
Fot. Dzięki odwróconej osmozie woda jest przygotowana do użytkowania jej w celach kulinarnych.
Lampa UV do wody – niezbędna w hotelach, które posiadają basen
Zmiękczanie wody oraz odwrócona osmoza to jednak nie wszystko. Istnieją przecież kompleksy hotelowe ze strefami SPA i z basenami, w których woda również powinna być dokładnie oczyszczona z wszelkiego rodzaju bakterii oraz drobnoustrojów, a także z substancji, które działają wysuszająco na skórę. W jaki sposób najlepiej uzdatniać wodę, mającą służyć do celów pielęgnacyjnych? Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie bakteriobójczej lampy UV do wody, która jest niezwykle wydajna i stosunkowo niedroga w eksploatacji, a także łatwa w obsłudze.
Lampy UV do wody mają ogromną zaletę – nie zmieniają składu chemicznego wody. Oznacza to, iż woda czerpana z drogocennego źródła – przykładowo woda termalna – po naświetlaniu promieniami UV nadal zachowuje swoje lecznicze i pielęgnacyjne właściwości, ale jest pozbawiona bakterii i drobnoustrojów. Dawka promieniowania ultrafioletowego niszczy bowiem DNA szkodliwych dla zdrowia człowieka mikroorganizmów, ale nie rozkłada przy tym pierwiastków cennych w kontekście pielęgnacji skóry.
Fot. Lampy UV do wody sprawdzają się w kompleksach hotelowych z saunami, basenami i strefami SPA
Użytkowanie lampy UV do wody jest niezwykle proste. Same żarniki, wytwarzające promieniowanie, zamknięte są w szczelnych obudowach, a więc eksploatacja jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Ponadto, nowoczesne lampy UV do wody posiadają specjalne panele sterowania, które nie tylko ułatwiają obsługę całego urządzenia, ale również wskazują na poziom zużycia żarników. Dodatkową zaletą urządzenia jest fakt, że dezynfekcja wody przebiega bez udziału środków chemicznych (przykładowo bez dodatku chloru), a w tym procesie nie powstają żadne produkty uboczne – takie jak lotne gazy, szkodliwe dla zdrowia człowieka.