,

Zmiękczanie wody

Dlaczego warto inwestować w zmiękczanie wody?

Oczyszczona woda do użytku domowego powinna być umiarkowanie miękka, a co za tym idzie powinna być pozbawiona kationów wapnia, magnezu oraz kationów innych metali ciężkich: żelaza, glinu, manganu. Składniki te, powodujące de facto, tworzenie się kamienia, mogą nie tylko uszkodzić systemy grzewcze zainstalowane w naszym domu, powodować straty energii podczas ich użytkowania (nawet 30-40 %), generować dodatkowe koszty ponoszone na środki czyszczące, ale przede wszystkim zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Na czym polega proces zmiękczania wody?

Węglany, które są efektem rozpuszczania soli wapnia i magnezu, generują osad kamienny, który ma negatywny wpływ na działanie instalacji grzewczych. Aby przeciwdziałać temu zjawisku zaleca sie zmiękczanie wody przy użyciu jednej z kilku dostępnych technik. Do najbardziej popularnych należą: dekarbonizacja, zmiękczanie fosforanami oraz metody jonitowe, które obecnie są najbardziej skuteczne.


Sprawdź nasz produkt: zmiękczacze wody


Metoda jonitowa:

Zmiękczanie wody odbywa się na zasadzie wymiany jonowej, która usuwa twardość wody (węglanową lub niewęglanową). Polega ona na wykorzystaniu silnie kwaśnych kationitów pracujących w cyklu sodowym. W wyniku ich działania jony wapnia i magnezu – odpowiadające za twardość wody, zostają wymienione na jony sodu.Zmiękczacz pracuje w systemie wahadłowym lub ciągłym – w zależności od ustawień.
Korzystając z tej metody należy zwrócić szczególną uwagę na zdolności jonowymienne urządzenia. Szacując efektywność zmiękczania bierzemy bowiem pod uwagę iloczyn trzech następujących wartości, tj. twardość wody surowej, przepływ hydrauliczny oraz czas tworzenia się solanki, wykorzystywanej do jonowymiennej regeneracji.

Zmiękczacz do gospodarstwa domowego

W gospodarstwie domowym idealnie spisze się kompaktowy zmiękczacz wody, o wydajności do 1,8 m3/h, który precyzyjnie usunie jony wapnia i magnezu, a dodatkowo zajmie się także odżelaźnieniem przepływającej wody. Zaletą domowych zmiękczaczy jest także ich wygląd – w estetycznej obudowie o niewielkich rozmiarach i wadze, ukryty jest system, który sprawnie i efektywnie zmiękczy wodę . Butla ciśnieniowa, wypełnienie z żywicy odpowiadające za zmiękczanie wody oraz głowica sterująca, to trzy elementy które tworzą system zmiękczający. Żywica jonowymienna może być łatwo zregenerowana przy pomocy nasyconego roztworu soli kuchennej. Alternatywą dla montażu zmiękczaczy może być filtr zmiękczający wodę zainstalowany w wybranym miejscu np. w łazience lub kuchni, nie jest to jednak optymalne rozwiązanie na dłuższą metę.

Czego powinniśmy oczekiwać od zmiękczaczy wody?

Przede wszystkim bezobsługowego działania, które będzie poparte zaawansowaną technologią budowy zmiękczaczy. To, co oferują nam nowoczesne systemy zmiękczające to przede wszystkim: bezkorozyjna obudowa z wieloletnią gwarancją, niezawodność systemu dozowania środka regeneracyjnego oraz niskie koszty eksploatacji zmiękczacza. To tylko niektóre z powodów, dla których warto zapoznać się z ofertą kilku firm oferujących sprzęt uzdatniający wodę, a następnie świadomie dokonać optymalnego dla siebie wyboru.