,

Oczyszczanie wody w basenie

Dlaczego należy oczyszczać wodę w basenie?

Oczyszczanie wody basenowej nie jest nowością na rynku usług związanych z uzdatnianiem wody, bowiem ten bardzo szybko się rozwija i ku uciesze amatorów domowych kąpielisk, zaskakuje coraz to nowszymi i rewolucyjnymi rozwiązaniami.

Filtry mechaniczne

Decydując się na budowę basenu w naszym ogrodzie powinniśmy zadbać o odpowiednią konserwację wody. W tym celu należy pomyśleć o mechanicznym oraz chemicznym uzdatnianiu wody basenowej. Niezbędne okazuje się zamontowanie filtrów mechanicznych, które umożliwiają częstą wymianę wody, przy jednoczesnym zachowaniu jej wysokiej jakości. Wskaźniki umieszczone na tego rodzaju urządzeniach dają bowiem czytelną informację, jak bardzo wkład filtrujący jest zanieczyszczony i kiedy należy go wymienić lub oczyścić. Filtry mechaniczne dzielimy na filtry piaskowe, żwirowe oraz żwirowo-antracytowe. Zastosowanie złoża, uwarunkowane jest rodzajem zanieczyszczeń, jakie należy usunąć. W niektórych przypadkach uzasadnione jest zastosowanie złoża mieszanego.

Stała dezynfekcja

Długotrwały proces dezynfekcji niezaprzeczalnie przynosi najlepsze rezultaty. W przypadku zaniedbań i nagromadzenia dużej ilości drobnoustrojów oraz mikroorganizmów można zastosować szokową terapię dezynfekującą. Nie jest ona jednak tak efektywna, jak tradycyjne formy uzdatniana wody, generuje także większe koszty finansowe. Do chemicznej dezynfekcji wody w basenie stosujesię przede wszystkim preparaty chlorowe, zastosowanie znajdują także: sól, ozon – tlen aktywny oraz promienie ultrafioletowe.

Preparaty na bazie chloru

Numerem jeden w uzdatnianiu wody basenowej ciągle pozostają produkty chlorowe, których regularne stosowanie znacznie podwyższa jakość wody, dezynfekują ją oraz hamuje rozwój drobnoustrojów (glonów, bakterii). Dodatkowym atutem stosowania podobnych preparatów jest także zmniejszenie ilości osadzanego kamienia na ściankach basenu. Najbardziej popularną chemią basenową okazują się tabletki chlorowe, których rozpuszczenie w odpowiednim stężeniu, zapewniają czystość i prawidłowe pH wody(rozwój mikroorganizmów w wodzie jest blokowany w przedziale 6-8. pH nie ingerujące w samopoczucie użytkownika basenu mieście się w przedziale: 7-7,4. Jest możliwość dokonania korekty pH za pomocą środków płynnych lub granulatów). Składają się one zazwyczaj z podchlorynu sodowego lub dwutlenku chloru i są tymi samymi substancjami, które są wykorzystywane do oczyszczania wody pitnej. W tym przypadku jednak zawierają znacznie wyższe stężenia substancji czynnych. Ich największą zaletą jest wysoka skuteczność oraz relatywnie niska cena, do największych wad jednak należy zaliczyć dyskomfort podczas kąpieli powodowany dosyć silnym zapachem. Oprócz tabletek, chlor do oczyszczania wody basenowej podawany jest także w postaci granulatu, żelu lub płynu.

Ozonowanie wody basenowej

Skutecznie, aczkolwiek krótkotrwale, przed zagrożeniami biologicznymi występującymi w wodzie basenowej chroni ozon, który jest środkiem bezwonnym i dobrze uzdatniającym wodę. Tlen aktywny występuje w postaci pastylek lub jako roztwór gazu. Jego działanie jest jednak krótsze i droższe w porównaniu z metodą chlorowania.

Promieniowanie UV

Kolejną metodą umożliwiającą oczyszczanie wody w basenie jest jej napromieniowanie specjalnymi lampami UV. Promienie te działają bakteriobójczo, przy okazji niszcząc także wirusy. Jest to jedyna metoda, która nie powoduje zmiany składu chemicznego wody. W tym przypadku ważna jest jednak dobra cyrkulacja wody, gdyż lampa działa punktowo.

Koagulacja

Zjawisko flokulacji polega na scalaniu się cząstek o mniejszych wymiarach w większe grupy, po to by nie przepływały swobodnie przez filtr i nie wracały z powrotem do basenu. Do najskuteczniejszych środków koagulujących należą związki glinu i żelaza, występujące w postaci płynnej lub lekkożelowej. Dzięki temu powstałe „kłaczki zanieczyszczeń” zostaną skutecznie wyłapane przez filtr mechaniczny i zatrzymane.

Dwutorowe działania

Łącząc ze sobą działanie filtrów mechanicznych z środkami chemicznymi możemy otrzymać zadowalające efekty – oczyszczoną wodę w zbiorniku basenowym.