Odmanganianie i odżelazianie wody – pomyśl o tym, budując dom!
Każda osoba, która decyduje się na budowę nowego domu ma pewną wizję dotyczącą jego wyglądu. Odżelazianie i odmanganianie wody to aspekt, o którym w trakcie tych emocjonujących wydarzeń w ogóle się nie myśli. Wyobrażamy sobie kształt budynku, typ elewacji, rozkład pomieszczeń, wykończenie wnętrz, ogród… nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że najważniejsze prace budowlane to te, które nie wpływają na wygląd domu, ale na jego funkcjonowanie w przyszłości. Jedną z takich prac jest wykopanie studni głębinowej oraz budowa instalacji wodno-kanalizacyjnej tak, by mogła ona dostarczać do domu wodę zdatną do użytku i aby nie było konieczne odmanganianie oraz odżelazianie wody.
Poza powierzeniem projektu i budowy instalacji profesjonalistom, powinno się rozważyć także kilka czynników, które w przyszłości mogą zadecydować o jakości wody w całym domu. Przede wszystkim, należy dowiedzieć się, jakiego złoża wody dostępne są na działce i w związku z tą informacją planować dalsze działania w zakresie budowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Konieczność uzdatniania (w tym odżelazianie) wody zależeć będzie od wyników analizy wody.
Kiedy stosuje się odmanganianie i odżelazianie wody?
Problem zażelazienia wody pojawia się wtedy, gdy zawiera ona więcej żelaza, niż jest to dopuszczone w specjalnych normach (powyżej 0,2 mg żelaza na litr wody). Taka sytuacja jest powszechna na terenie Polski i dotyczy większości studni głębinowych. Woda ze studni, wprowadzana później do instalacji, zanieczyszcza je związkami żelaza oraz manganu, co niesie ze sobą konsekwencje nie tylko dla sprawności instalacji i sprzętów podłączonych do niej w domu, ale również dla zdrowia. Konieczne jest wtedy odmanganianie i odżelazianie wody.
Odżelazianie wody – co powinno nas do tego skłonić?
Na początku woda zaczyna gorzej pachnieć (można poczuć charakterystyczny zapach metalu) oraz smakować. Później na praniu pojawiają się żółte zacieki, a także awarie sprzętu AGD. W ostatecznej fazie można już zauważyć, że woda przybiera rdzawy odcień. Woda o wysokim stężeniu żelaza i manganu jest niebezpieczna nie tylko dla instalacji, ale również dla zdrowia. Po co odżelaziać wodę?
• Woda z podwyższonym stężeniem żelaza i magnezu niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jest to o tyle niebezpieczne, że nadwyżki tych pierwiastków na początku nie dają żadnych niepokojących sygnałów. Jakie działanie ma taka woda, jeśli instalacja nie zostanie wzbogacona w odżelaziacze? Przede wszystkim, źle wpływa na pracę układu pokarmowego i może powodować jego podrażnienie, rozstrój żołądka czy nadkwasotę. Zażelaziona woda dodatkowo sprzyja rozwojowi bakterii, przez co dostarczamy ich do organizmu więcej. Odżelazianie wody znacząco może również poprawić… stan naszego uzębienia, bowiem woda o wysokim stężeniu manganu i żelaza wpływa na przyspieszony rozwój próchnicy i powstawanie przebarwień na zębach podobnych do tych, które pozostają po piciu kawy lub herbaty. Nadmiar żelaza w ogranizmie odkłada się w wątrobie, co może doprowadzić do poważnego zatrucia całego organizmu. Pierwszymi jego objawami są stale utrzymujące się zmęczenie, a także pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci.
• Brak odżelaziaczy jest także niebezpieczny dla całej instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu. Narastający w niej rdzawy osad zamula płynącą w niej wodę, co prowadzi do zwężenia światła rur. Ciśnienie wody w instalacji nie jest wówczas utrzymywane na odpowiednim poziomie – mogą pojawić się więc nieszczelności oraz wycieki. Odżelazianie wody skutecznie zapobiega awariom instalacji, a w konsekwencji nie dopuszcza do sytuacji, w której całą instalację należy poddać naprawie bądź całkowitej wymianie.
• Po co odżelaziać wodę w kontekście pracy urządzeń AGD w domu? Żelazo i mangan w nadmiarze również niszczą rury i gumowe węże, którymi pralki, umywalki, toalety czy zmywarki połączone są z instalacją wodno-kanalizacyjną. Rdzawy osad we wnętrzu tych przewodów prowadzi ponadto do zwiększenia ich kruchości, a więc zmniejsza odporność na mechaniczne uszkodzenia. Odżelaziacze zapobiegają również zabarwieniu wody na żółtawy kolor, a w konsekwencji – zaciekom na jasnym praniu, armaturze i naczyniach, które myjemy w zlewie.
Na czym polega odżelazianie wody?
Jak odżelaziać wodę, by skutecznie zmniejszyć w niej stężenie szkodliwych dla zdrowia i instalacji pierwiastków? Optymalnym rozwiązaniem będą odpowiednie odżelaziacze wody, które można zainstalować zarówno w już wybudowanym domu, jak i zaplanować je na etapie powstawania projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Aby dowiedzieć się, czy odżelaziacze i odmanganiacze wody są niezbędne do zainstalowania w gospodarstwie domowym, należy zbadać próbkę wody, zanosząc ja do laboratorium wykonującego takie badania, stacji sanitarno-epidemiologicznej lub poprosić o to firmę zajmującą się odżelazianiem wody. Jeśli takie badanie wykaże, że stężenie pierwiastków jest zbyt wysokie, wtedy należy zająć się instalacją odpowiedniego urządzenia. Jak ono odżelazia wodę? Wytrąca nadmiar żelaza i manganu za pomocą indywidualnie dobranej technologii, opartej na działaniu odpowiednich złóż filtracyjnych (w zależności od wyniku badań wody specjalista dobierze odpowiednią metodę – zaufaj mu więc w kwestii tego, jak odżelaziać wodę).
Odżelazianie i odmanganienie wody po instalacji wysokiej klasy odżelaziacza (stacji uzdatniania wody) przebiega bezproblemowo i automatycznie. Urządzenia te są stosunkowo niewielkie, więc z powodzeniem mieszczą się w pomieszczeniach gospodarczych (są instalowane zazwyczaj w pobliżu przyłącza wody). Jest to więc rozwiązanie wygodne, które niweluje wszystkie problemy związane z zażelazioną wodą: od jej nieprzyjemnego smaku i zapachu, poprzez właściwości zdrowotne, aż po rdzawe zabarwienie, pozostawiające na armaturze nieestetyczne zacieki.
Odmanganianie i odżelazianie wody – nie bagatelizuj problemu!
Wiele osób wciąż bagatelizuje problem zażelazienia wody, zwłaszcza, gdy przybiera ona dziwny kolor jedynie raz na parę miesięcy. To duży błąd, który może wywołać opisane wcześniej konsekwencje zdrowotne oraz zniszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej w całym domu. Osoby, które nie przejmują się zażelazieniem wody, kupują wodę pitną w butelkach i godzą się z zaciekami na armaturze – nie jest to jednak pozbycie się problemu, a unikanie go. Warto pamiętać o tym, że woda, która płynie z naszych kranów i zasila urządzenia AGD musi posiadać odpowiednie parametry – inaczej może spowodować naprawdę duże problemy. Kontroluj więc stan swojej wody i zainwestuj w odżelaziacze, które skutecznie uzdatniają wodę i czynią z niej to, czym być powinna – życiodajnym źródłem czystej energii, nieskażonej żadnymi niepokojącymi substancjami.