Dezynfekcja wody – lampy UV dla przedsiębiorstw

Dezynfekcja wody w przedsiębiorstwach może przebiegać na wiele sposobów. Obecnie dostępne technologie są bowiem dopasowane nie tylko do ilości wody, którą należy zdezynfekować, ale również do rodzaju i zasięgu instalacji, specyfiki przedsiębiorstwa, ujęcia wody oraz potrzeb danego podmiotu. Dezynfekcja wody może więc przebiegać z użyciem filtrów fizycznych, opierających się na metodzie odwróconej osmozy lub filtrów węglowych, a także na metodach chemicznych, przykładowo – poprzez dodawanie chloru. Niektóre z nich mogą być jednak niewystarczające do zapewnienia wody wolnej od bakterii w dużych obiektach, takich jak szpitale, pływalnie czy ośrodki sportowe…

Metodą, która idealnie odpowiada na potrzeby dużych ośrodków w zakresie pozyskiwania ogromnych ilości czystej wody, wolnej od bakterii i wirusów, jest instalacja lampy UV do dezynfekcji wody. To metoda stosunkowo niedroga, opierająca się na niszczeniu bakterii i drobnoustrojów w sposób fizyczny, a nie chemiczny (nie wymaga więc dodawania innych substancji w celu dezynfekcji wody, dzięki czemu nie zmienia się jej skład chemiczny). Dodatkowo, nowoczesna lampa UV do wody jest łatwa w obsłudze i konserwacji, a jej wydajność i niezwykła skuteczność w niszczeniu drobnoustrojów i bakterii sprawiają, że staje się najlepszym wyborem dla dużych przedsiębiorstw i budynków użyteczności publicznej.
bakterie
Lampa UV do wody, jako metoda dezynfekcji, sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie ujęcie jest naturalne (woda pochodzi z niepewnego źródła – rzeki, jeziora, przydomowe studnie). Dezynfekcja wody za pomocą promieni ultrafioletowych może więc być przeprowadzana na basenach, w saunach, ośrodkach sportowych, szpitalach, hotelach, restauracjach, firmach cateringowych, a także w domach jednorodzinnych, które pobierają wodę ze studni (w takim wypadku odpowiednio dostosowuje się parametry urządzenia do natężenia przepływu wody i zapotrzebowania mieszkańców).

Dezynfekcja wody lampami UV – jak przebiega ten proces?

Lampy UV do uzdatniania wody oczyszczają ją w sposób fizyczny, co niweluje konieczność dodawania do wody innych substancji dezynfekujących. Za pomocą promieni ultrafioletowych o odpowiedniej długości (najskuteczniejsze właściwości bakteriobójcze wykazują fale o długości około 254 nanometrów) lampa UV do wody jest w stanie zniwelować bytujące w niej bakterie, wirusy czy drobnoustroje. Lampy emitują tzw. promieniowanie UV-C, czyli promieniowanie, którego fale są krótsze od fal z zakresu światła widzialnego. Promieniowanie UV-C działa destrukcyjnie na wszystkie żywe organizmy, niszcząc ich DNA. Ten typ promieniowania jest odpowiedzialny m.in. za powstawanie raka skóry (czerniaka) u ludzi, ponieważ na Ziemię docierają jego śladowe ilości, więc organizmy nie były w stanie się na nie uodpornić – właśnie z tego względu żarniki (lampy UV do wody) zamknięte są w szczelnych, metalowych obudowach, co zapewnia bezpieczeństwo pracy z tymi urządzeniami.
promienie ultrafioletowe
Poddając bakterie działaniu promieni ultrafioletowych UV-C nie tylko niszczy się ich DNA, ale również uniemożliwia się ich dalsze rozmnażanie. Lampy UV do uzdatniania wody działają wyłącznie w momencie, w którym przepływa pod nimi woda – aby więc mieć pewność, że bakterie nie przedostały się do dalszej części instalacji, należy zamontować żarniki dopasowane do przepływu wody oraz wielkości instalacji – wybór odpowiedniego urządzenia warto więc skonsultować ze specjalistą.

Jakie zalety i wady mają lampy UV do dezynfekcji wody?

Lampy UV do dezynfekcji wody mają wiele zalet – zarówno w zakresie ich skuteczności i łatwości eksploatacji, jak i konserwacji oraz optymalnych rozmiarów. Dlaczego warto więc zainwestować w takie urządzenia?

  • Lampa UV do wody nie wymaga dodatkowego użycia środków chemicznych, takich jak chlor. Jest to zaleta, która nie tylko obniża koszty dezynfekowania wody, ale również podnosi jej walory estetyczne, smakowe i zdrowotne. Chlorowana woda, według niektórych badań, może źle wpływać na zdrowie, wywoływać objawy uczuleniowe, podrażniać skórę i oczy. Ponadto, chlor nadaje wodzie specyficzny smak i zapach, który dla wielu osób jest po prostu drażniący. Lampy UV do dezynfekcji wody działają na nią na drodze procesu fizycznego, więc nie zmieniają jej koloru, smaku, ani poziomu pH. W związku z tym zniwelowana zostaje możliwość przedawkowania środka chemicznego wykorzystywanego do dezynfekcji wody. Woda zdezynfekowana lampą UV może poprawić swoją przejrzystość, a także smak (za sprawą usunięcia cząsteczek węgla organicznego oraz chloramin).
  • Inną zaletą zastosowania lampy UV do dezynfekcji wody jest brak środków ubocznych tego procesu, takich jak lotne związki organiczne czy toksyczne gazy, które pojawiają się przykładowo podczas użycia chloru. Ponadto, lampa UV do wody, w przeciwieństwie do chloru, niszczy wyjątkowo niebezpieczne i trudne do usunięcia bakterie: legionellę, ogoniastka jelitowego oraz Cryptosporidium parvum. Działanie promieni UV-C nie przekształca również azotanów i bromków do niebezpiecznej dla zdrowia postaci, a także, w przeciwieństwie do metody odwróconej osmozy, nie wytrąca z wody cennych minerałów, takich jak wapń czy magnez.
  • Lampy UV do wody są również niekłopotliwe w eksploatacji, a ponadto w żaden sposób nie wpływają na zanieczyszczenie środowiska. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a ich działanie, w porównaniu do środków chemicznych, jest niemal natychmiastowe (promieniowanie UV-C niweluje bakterie i drobnoustroje w ciągu kilku sekund, podczas gdy chlor potrzebuje do tego kilku minut).

kran z wodą
Niestety, lampy UV do wody mają także pewne ograniczenia, o których warto pamiętać przy ich zakupie. Na co więc warto zwracać uwagę w kontekście eksploatacji tych urządzeń?

  • Dezynfekcja wody pod lampą emitującą promieniowanie przebiega jedynie w tym miejscu, w którym światło ultrafioletowe pada na powierzchnię wody, a więc bezpośrednio pod urządzeniem. Jeśli więc lampa będzie działała wadliwie i nie usunie wszystkich bakterii, lub w dalszym etapie instalacji woda będzie miała styczność z bakteriami czy drobnoustrojami, istnieje ryzyko jej powtórnego zakażenia.
  • Lampa UV do wody niestety nie radzi sobie z zanieczyszczeniami typu mechanicznego (pyłki, piasek, żwirek), a także ze zniwelowaniem metali ciężkich. W tym celu przed lampą najlepiej jest zainstalować filtr mechaniczny i węglowy – nie jest to duży koszt, a znacząco poprawia jakość wody po dezynfekcji światłem ultrafioletowym. Niestety, zanieczyszczenia mechaniczne mogą w wodzie rzucać cień, w którym skrywają się bakterie i drobnoustroje – wtedy dezynfekcja wody lampą UV nie jest efektywna.
  • Na pracę lampy UV do uzdatniania wody wpływa również poziom żelaza i manganu obecny w cieczy. Jeśli te pierwiastki występują w wodzie w znacznych ilościach, cała instalacja wraz z osłaniającą ją obudową szybciej pokrywa się kamieniem kotłowym oraz osadem z żelaza. Aby temu zapobiec, warto wprowadzać pod lampę UV wodę uprzednio odżelazioną i odmanganioną.

Lampy UV do dezynfekcji wody – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i eksploatacji?

Lampa UV do wody tak naprawdę nie jest skomplikowaną konstrukcją, ale przed jej zakupem warto wiedzieć o kilku aspektach jej pracy, a także o tym, na co zwrócić uwagę podczas wybierania modelu dostosowanego do potrzeb przedsiębiorstwa.

  • Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że pełną ochronę przed bakteriami i drobnoustrojami chorobotwórczymi zapewnia jedynie konstrukcja lampy UV do uzdatniania wody składająca się z dwóch lub więcej żarników. Chodzi o to, by w razie przedostania się do wody zanieczyszczeń mechanicznych i zasłonięcia nimi drobnoustrojów, promieniowanie UV padało na powierzchnię wody pod różnym kątem – tak, by na pewno promienie dotarły do bakterii.
  • W czasie eksploatacji, która przebiega w dość wysokiej temperaturze (zazwyczaj około 40 stopni Celsjusza), na obudowie żarników lampy UV do uzdatniania wody (lub rurze kwarcowej, która je otacza) odkłada się osad wytworzony przez zawartość żelaza w wodze, a także kamień kotłowy, który z kolei powstaje na skutek zwiększonej ilości wapnia w wodzie. Osad ten należy regularnie czyścić specjalnym roztworem, a w razie potrzeby pozostawiać obudowę w tym roztworze na całą noc. Nawarstwiający się kamień lub osad znacząco utrudniają bowiem pracę urządzenia, co może prowadzić do awarii.
  • Przy zakupie nowej lampy UV do wody warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ona nowoczesny panel sterowania, informujący o awariach czy zużyciu samych żarników. Takie rozwiązanie zapobiega przedostaniu się skażonej wody do instalacji i późniejszej konieczności czyszczenia wszystkich rur, a także ułatwia kontrolę nad pracą lampy UV do dezynfekcji wody.

basen