Czysta woda w basenie – jak ją uzyskać?
Budując dom jednorodzinny, coraz więcej osób decyduje się również na stworzenie wokół niego ogrodu rekreacyjnego z wkopanym basem. To duża inwestycja, jednak – w dłuższej perspektywie – bardziej opłacalna oraz mniej męcząca od corocznego rozstawiania basenu rozporowego. Ważnym elementem zbiornika kopanego są oczywiście filtry do basenu – jakie wybrać, aby móc cieszyć się czystą wodą w basenie?
Filtry basenowe powinny być montowane w każdym przydomowym zbiorniku – nie tylko ze względu na aspekt estetyczny, który wpływa na przyjemność korzystania z basenu, ale przede wszystkim ze względu na aspekt zdrowotny. Filtr do basenu usuwa bowiem zanieczyszczenia stałe, takie jak liście, włosy, owady czy drobne kamyki, ale również substancje, które wpływają na mętność wody, a w efekcie – na zwiększenie ryzyka rozwijania się w niej bakterii oraz drobnoustrojów. Zanieczyszczona woda w basenie może prowadzić do podrażnień i alergii skórnych, ale także do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Jakie filtry basenowe mogą temu zapobiec i którą technologię wybrać, by zachować czystą wodę w basenie przez długi czas?
Fot. Czysta woda w basenie to konieczny element wodnych szaleństw na świeżym powietrzu.
Najlepszy filtr do basenu
Filtry basenowe oczyszczają wodę w zbiorniku poprzez pracę w zamkniętym układzie. Oznacza to, że woda cały czas krąży w jednym obiegu i – według zaleceń – powinna ona być wymieniana w niecce basenu minimum 4 razy na dobę. Zakupione filtry muszą mieć zatem odpowiednią wydajność i właśnie tym parametrem należy się przede wszystkim kierować przy zakupie. Warto wiedzieć również o tym, że podczas płukania wstecznego filtra, które przeprowadza się raz na kilka miesięcy, następuje ubytek czystej wody w basenie (trzeba ja wówczas uzupełnić, co zapewnia również całkowitą wymianę wody po pewnym czasie eksploatacji). Drugą opcją (jeśli właściciel basenu nie chce wykonywać płukania filtra) jest całkowita wymiana wody, konieczna także wtedy, gdy woda w basenie nie jest spuszczana na zimę. Wodę w takim przypadku należy wymieniać mniej więcej co 2 – 3 lata.
Woda ze zbiornika może trafiać do filtrów basenowych w dwojaki sposób – poprzez rynny przelewowe z odpowiedniej wielkości otworami, które montuje się na brzegach basenu lub dzięki skimmerom – czyli odpływom punktowym. Zdecydowanie bardziej higieniczne są skimmery, które często posiadają dodatkowe sito oddzielające zanieczyszczenia stałe, takie jak liście czy patyki, co dodatkowo przedłuża żywotność filtra do basenu. Rynny przelewowe są natomiast trudne w czyszczeniu i częściej ulegają zapchaniu, co powoduje przestój w filtrowaniu wody lub może przyczynić się do awarii filtra do basenu.
Jeśli zdecydujemy się już na odpowiedni system doprowadzający wodę do urządzenia filtrującego, trzeba jeszcze dobrać sam filtr. Najczęściej polecanymi urządzeniami są filtry basenowe działające na zasadzie eksploatacji złoża. Dlaczego są tak popularne i wśród jakich złóż można wybierać?
Fot. Filtry basenowe oparte na złożach to gwarancja taniej i łatwej eksploatacji.
Filtr piaskowy do basenu
Najczęściej wybierany model filtra do basenu to filtr piaskowy. W tym przypadku woda przepływająca przez system filtrujący przechodzi również przez wkład, wykonany najczęściej z piasku kwarcowego – zapewnia to krystaliczną czystość wody, odfiltrowanie wszystkich zanieczyszczeń stałych oraz włosów, naskórka, a także resztek kosmetyków. Filtr piaskowy do basenu pomaga utrzymać czystość wody oraz niwelowanie materii biologicznej, która mogłaby stać się pożywką dla bakterii i drobnoustrojów. Taka budowa filtra do basenu umożliwia również płukanie wsteczne dla utrzymania czystości filtra. Kiedy złoże trzeba już wymienić (a czynność tę należy wykonywać co około 3 lata), nie ma problemu z zakupem kolejnej porcji piasku kwarcowego przeznaczonego do filtracji – to złoże dość tanie, a więc eksploatacja filtra również nie przysparza dodatkowych kosztów.
Filtr żwirowy
Kolejną propozycją, jaką można wykorzystać do czyszczenia wody w basenie, jest filtr żwirowy. Jego podstawową zaletą jest fakt, że złoże żwirowe charakteryzuje się bardzo dużą porowatością, więc jest w stanie wyłapać naprawdę wiele różnego rodzaju zanieczyszczeń (także tych o nieregularnych kształtach i konsystencji, na przykład glony, resztki rdzy, resztki materiałów uszczelniających etc.). Dodatkowo, filtr żwirowy można eksploatować przez wiele lat (dłużej niż filtr piaskowy do basenu), a samo złoże bez problemu można wymienić.
Filtr węglowy do basenu
Czysta woda w basenie to nie wszystko. Aby czerpać pełną przyjemność z użytkowania zbiornika rekreacyjnego, warto również zadbać o zapach wody. Wpływają na niego różnorakie drobnoustroje i bakterie, których nie da się wyeliminować za pomocą filtrów piaskowych do basenu czy urządzeń z wkładem żwirowym. Rozkład mikroorganizmów powoduje nie tylko zmętnienie wody, ale również brzydki zapach – nawet pomimo stosowania chemii basenowej. Jak go wyeliminować? Wystarczy uzupełnić system filtrujący o dodatkowy moduł – filtr węglowy do basenu. Woda przefiltrowana najpierw przez złoże żwirowe lub piaskowe, a potem przez złoże węglowe nie będzie miała zapachu oraz żadnych zanieczyszczeń stałych. Przy montażu filtra węglowego do basenu ważna jest kolejność modułów – na początku woda musi przepływać przez złoże piaskowe bądź złoże żwirowe (tak, aby zatrzymały się na nich większe zanieczyszczenia), a dopiero później może trafić do filtra węglowego w basenie. Ponadto, tak jak w przypadku uprzednio omawianych urządzeń, filtr węglowy do basenu można płukać wstecz oraz wymieniać w nim złoże, co zapewnia stosunkowo niedrogą eksploatację.
Fot. Filtr węglowy do basenu to nie tylko gwarancja czystej, ale również bezzapachowej wody.
Chemia basenowa czy lampa UV do wody?
Co wybrać? Aby kąpiel w przydomowym basenie była w pełni bezpieczna, należy zastanowić się nad sposobem zapewnienia ta zwanej czystości mikrobiologicznej, czyli czystości wody pod względem zawartości w niej drobnoustrojów, bakterii, a także pierwotniaków i innych mikroorganizmów. W jaki sposób to zrobić? Istnieją dwie, najpopularniejsze metody – można skorzystać z chemii basenowej (chlor i inne substancje dodawane do wody) lub… wyposażyć pomieszczenie, w którym znajdują się filtry, w lampę UV do basenu. Które rozwiązanie jest lepsze?
Chemia basenowa opiera się przede wszystkim na użytkowaniu chloru oraz substancji zapobiegających powstawaniu glonów. Chlor ma na celu dezynfekcję wody – oznacza to, że niweluje znajdujące się w niej zarazki. Nie oznacza to jednak, że jest w pełni bezpieczny dla zdrowia człowieka. Chemia basenowa z zawartością chloru znacząco wysusza oczy i skórę, powoduje jej pękanie, a w skrajnych przypadkach – uczula kontaktowo i wywołuje zmiany skórne – od pokrzywki, po różnego rodzaju wysypki i wykwity. Ponadto, chlorowana woda w przypadku połknięcia może powodować wymioty, zatrucie pokarmowe czy bóle głowy. Warto więc zastanowić się nad alternatywą dla chemii, jaką są właśnie lampy UV do basenu.
Lampy UV do wody montuje się w zamkniętych pomieszczeniach – najczęściej jako końcowy etap w oczyszczaniu wody. Mają one za zadanie zabić bakterie, pierwotniaki czy drobnoustroje i robią to właśnie za pośrednictwem niszczących DNA promieni UV. Lampy UV do basenu są całkowicie bezpieczne dla człowieka, ponieważ są zamknięte w obudowie. Ponadto, urządzenia te są niemal bezobsługowe. Woda oczyszczona w ten sposób nie ma produktów ubocznych (nie wywarza też oparów, tak jak w przypadku chloru), nie wykazuje również wpływu na skórę i funkcjonowanie organizmu, a przede wszystkim – jest wolna od bakterii i zarazków.
Fot. Lampa UV do basenu jest skutecznym i bezpiecznym sposobem niwelacji bakterii i zarazków.