Demineralizator – które przedsiębiorstwa i branże powinny z niego korzystać?

Demineralizacja wody to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod całkowitego oczyszczania wody. Powinny z niej korzystać podmioty gospodarcze wielu branż, w których woda pozbawiona wszelkich pierwiastków, związków i soli jest niezbędna do prawidłowego działania maszyn i urządzeń, a także do świadczenia usług na najwyższym poziomie. W których przedsiębiorstwach demineralizator jest konieczny do sprawnego funkcjonowania firmy?

• Demineralizator powinien znajdować się przede wszystkim w przedsiębiorstwach, które produkują leki i kosmetyki. Dlaczego? Woda bez zawartości minerałów, pierwiastków i innych związków, dodana do formuły kosmetyku czy leku, nie jest w stanie zmienić ich właściwości. Oznacza to, że pracownicy produkcji mają pełną kontrolę nad składem, a co za tym idzie – pożądanym działaniem danego produktu.

tabletki

Demineralizacja wody to proces, który wykorzystuje się również w celu uzyskania wody do klimatyzacji. Woda oczyszczona z wszelkich możliwych pierwiastków, bakterii, drobnoustrojów czy związków metali zapobiega szybkiemu zużyciu się systemu klimatyzacyjnego, a także jest powodem rzadszych prac konserwacyjnych (przykładowo czyszczenia i odgrzybiania – organizmy, takie jak grzyby, w wilgotnym środowisku pozbawionym drobnoustrojów po prostu nie mają dobrych warunków do rozwoju). Demineralizacja wody to także dobre wyjście dla alergików, którzy muszą używać nawilżaczy powietrza.

• Woda demineralizowana to konieczność również w branży akwarystycznej – nie tylko dla domowych amatorów tego rodzaju hobby, ale również dla ogrodów zoologicznych czy parków rozrywki, w których umieszczone są akwaria. Woda demineralizowana pozbawiona jest soli, drobnoustrojów i innych niepożądanych substancji, a więc jest doskonałą bazą do wypełniania dużych akwariów i uzupełniania jej dodatkami koniecznymi do życia różnych gatunków ryb, płazów i gadów.

• Demineralizator to również obowiązkowy sprzęt do zastosowania w branży motoryzacyjnej, a konkretnie – przy wytwarzaniu chłodnic do samochodów oraz akumulatorów. Pozbawiona wszelkich związków woda sprawia, że chłodnice i akumulatory nie są narażone na powstawanie osadów, które skracają ich żywotność.

• Demineralizator niewielkich rozmiarów powinien znajdować się również w laboratoriach analitycznych oraz zakładach fotograficznych. To właśnie tam woda demineralizowana odgrywa bardzo ważną rolę – pozwala na uzyskanie obiektywnych wyników badań (niezafałszowanych przez drobnoustroje i inne substancje znajdujące się w wodzie) oraz na perfekcyjne wywołanie zdjęć.

probowki

• Woda demineralizowana jest też przydatna w gabinetach dentystycznych – stomatolog i pacjent mają wówczas pewność, że woda używana do zabiegów czy do płukania ust nie zawiera substancji, które mogłyby wywołać zapalenie czy podrażnić dziąsła (przykładowo po ekstrakcji zębów).

• Demineralizator to także sprzęt obowiązkowy wszędzie tam, gdzie wytwarza się produkty ze szkła – lustra, szyby, butelki, a nawet… bombki choinkowe. Woda demineralizowana, dzięki temu, że nie zawiera żadnych niepożądanych substancji, zapobiega powstawaniu nierówności na powierzchni szkła, wybrzuszeń, a także nieestetycznych, drobnych wypustek.

• Woda demineralizowana powinna być używana również wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie dobrego stanu sprzętu (pod względem powstawania wszelkich nalotów, osadów, rdzy i kamienia). Są to oczywiście pralnie, prasowalnie oraz myjnie samochodowe. Woda demineralizowana nie zawiera żelaza, manganu, wapnia czy soli, a więc pod jej wpływem nie wytwarza się żaden osad, rdza czy kamień.

• Niekiedy demineralizator wody przydaje się również w ogrodnictwie, zwłaszcza w przypadkach, gdy pielęgnacji podlegają rośliny niezwykle wrażliwe na jakość wody oraz takie, które wymagają dodatku szczególnych nawozów, łączących się właśnie z wodą demineralizowaną.

Demineralizator wody – jak to działa?

Woda demineralizowana jest cieczą pozbawioną wszelkich pierwiastków, drobnoustrojów, minerałów, związków i innych substancji. Oznacza to, że z jednej strony nie ma żadnych właściwości odżywczych przydatnych człowiekowi, a z drugiej – nie tworzy kamienia i osadów, nie pozwala się rozwijać bakteriom – jest po prostu wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Proces demineralizacji wody przebiega w kilku etapach, ponieważ ciecz musi przedostać się przez szereg filtrów, z których każdy odpowiedzialny jest za usuwanie z wody innych substancji.

woda demineralizowana

• Woda pobrana z wodociągów trafia więc na filtr odwróconej osmozy, który – dzięki specjalnie zaprojektowanym membranom – pozbawia ją metali ciężkich, drobnoustrojów, bakterii oraz wirusów. Taka woda jest już niemal idealnie czysta, ale potrzebuje jeszcze kilku etapów, aby mogła stać się wodą demineralizowaną.

• Kolejny etap to destylacja wody. Polega ona na podgrzaniu wody aż do wytworzenia pary, w celu usunięcia z niej wszelkich zanieczyszczeń nielotnych. Później parę skrapla się znów do postaci wody, jednak jest ona pozbawiona już wszelkich substancji, które nie uniosły się w procesie wytworzenia pary wodnej.

• Demineralizator ma na celu również zneutralizować zasolenie wody, w związku z czym konieczny jest proces elektrodejonizacji. W przeciwieństwie do innych filtrów, tutaj oczyszczanie nie odbywa się za pomocą wykorzystania różnicy ciśnień, ale z wykorzystaniem pola elektromagnetycznego. Co ważne, zasolenie wody jest niwelowane bez udziału środków chemicznych, a więc otrzymana woda jest wolna od szkodliwych, mikrobiologicznych substancji powstających niekiedy w wyniku chemicznego oczyszczania wody.

• Ostatecznym etapem demineralizacji wody jest przeprowadzenie procesu wymiany jonowej. Ma on na celu pozbawienie cieczy jonów i kationów, które w wodach mineralnych są tak pożądane. Woda demineralizowana ma jednak zapobiegać tworzeniu się osadów, za które są odpowiedzialne m.in. jony i kationy różnych pierwiastków (jak magnez, wapń i inne).

Demineralizacja wody – na jakie parametry warto zwrócić uwagę, dobierając urządzenie?

Każde przedsiębiorstwo, w którym woda demineralizowana jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania, musi zastanowić się nad tym, jaki demineralizator wybrać. Na jakie parametry zwrócić uwagę, by zasolenie wody oraz proces jej demineralizacji nie stanowiły problemu?

demineralizatory wody

• Wybierając demineralizator, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wydajność, czyli możliwy przepływ wody. W zależności od tego, ile wody demineralizowanej potrzebuje dane przedsiębiorstwo do sprawnego funkcjonowania, powinno się wybrać demineralizator o zdolności do mniejszego przepływu (2 – 3 metry sześcienne na godzinę) lub większego (nawet do 15 metrów sześciennych na godzinę).

• Drugim parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru demineralizatora, jest pojemność jego złoża jonowymiennego, od którego zależy wydajność całego urządzenia.

• Warto również sprawdzić, jakie zużycie regenerantu (czyli substancji, dzięki której złoże jonowymienne regeneruje się w urządzeniu) deklaruje producent. Regenerant odpowiada za cykliczne odnawianie złoża i to właśnie od niego zależy, jakie ostatecznie będą koszty eksploatacji urządzenia (które w tym aspekcie sprowadzają się do częstotliwości wymiany złoża na nowe).

• Kiedy kupuje się demineralizator, warto również zastanowić się, w jakim trybie urządzenie powinno pracować. Może to być model całkowicie manualny, który wymaga ręcznego włączania i wyłączania, a więc obsługi pracownika, a także model półautomatyczny lub bezobsługowy. Jeśli demineralizator ma być używany z przerwami, można bez wahania wybrać urządzenie obsługiwane manualnie. W innych przypadkach warto postawić na pełny automat. Oprócz tego należy zdecydować, czy urządzenie ma być przystosowane do pracy ciągłej, czy może do pracy okresowej. Wybór odpowiedniej opcji pozwoli zaoszczędzić na pracy urządzenia oraz na wymianie złoża jonowymiennego.