,

Filtry basenowe – podział i funkcjonalności

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz warto dokonać przeglądu swojego podbasenia w celu oceny usterek oraz zużycia części wymienialnych. Przygotowanie basenu do ponownego użytkowania nie powinno skończyć się na wyczyszczeniu niecki oraz napełnieniu ją ponownie wodą. Skontrolowana powinna zostać maszynownia umieszczona bezpośrednio pod basenem, w tym cześć hydrauliczna, łącznie ze zbiornikiem przelewowym, filtrami basenowymi czy zespołem zaworów. Podczas przeglądu nie powinniśmy zapominać o pompie basenowej oraz dozownikach chemii, które często są zapchane lub nieszczelne. W części elektrycznej nasza uwaga powinna skupić się na silnikach pomp oraz sterownikach chemii. To dwa najbardziej awaryjne elementy w całym mechanizmie. Stanowią jednak serce całego układu podbasenia, dlatego nie można ich zaniedbać.
Basen

Rodzaje filtrów basenowych

Proces filtrowaniaAby zapobiec zabrudzeniu wody oraz nie dopuścić do jej mętnienia konieczne jest korzystanie z filtrów basenowych, które skutecznie filtrują wodę i usuwają z niej nieczystości takie jak włosy, pot, kosmetyki, liście, martwy naskórek czy tłuszcz. Takie zanieczyszczenia są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które w kontakcie z organizmem ludzkim mogą prowadzić do różnego rodzaju zachorowań skórnych i nie tylko (np. infekcje układu pokarmowego). By zapewnić najwyższe standardy higieny na basenach montowane są filtry, które radzą sobie z takimi problemami. Najskuteczniejsze i jednocześnie najchętniej montowane w tego typu zbiornikach są filtry piaskowe, które wzmocnione pompą ssąco-tłoczącą osiągają znakomite rezultaty. Metoda polega na zaciąganiu zanieczyszczonej wody oraz przefiltrowanie jej przez złoże piasku kwarcowego o odpowiednich frakcjach i czystości. Prędkość przepływu brudnej wody przez warstwy złoża jest kontrolowana i osiąga najwyżej 30-40 m/h. W wyniku takiego działania uzdatniona woda jest z powrotem wtłaczana do obiegu i wpuszczana do basenu. Filtry piaskowe bez problemu obsługują prywatne baseny, nieduże kąpieliska oraz gabinety SPA.

Piasek kwarcowy to jeden z najpopularniejszych elementów biorących udział w procesach uzdatniania wody. Jest wykorzystywany w oczyszczaniu wód powierzchniowych oraz podziemnych. Największą zaletą piasku kwarcowego jest jego dokładne rozpoznanie oraz pozytywne doświadczenia w filtracji. Złoże to nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji do wody, nie rozpuszcza się, jest przy tym stosunkowo ekonomiczne oraz efektywne kosztowo. Cechuje się także wysoką odpornością mechaniczną. Na rynku dostępne są różne uziarnienia piasku, warianty czystości czy frakcji, w zależności od potrzeb wybiera się opcje o najbardziej dopasowanych właściwościach. W wielu przypadkach złoże musi podlegać tak zwanemu wypracowaniu, by skutecznie wykonywało swoje zadania. Piasek kwarcowy nadaje się także do filtracji zawiesin (w tym wody basenowej) oraz utlenionych związków żelaza czy manganu oraz koagulacji różnego rodzaju.
Piasek kwarcowy

Obudowy filtrów

Obecnie na naszym rynku są dostępne filtry basenowe wykonywane z poliestru, polietylenu oraz nierdzewnej stali. Wszystkie trzy modele montowane są w podobny sposób i mają identyczne oddziaływanie. Za najbardziej korzystne ekonomicznie uważa się filtry poliestrowe, które są stosunkowo niedrogie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe.

Wiszące filtry basenowe

Alternatywą dla rozbudowanych maszynowi są wiszące filtry basenowe, które w kompaktowej obudowie skupiają zarówno filtr, jak i pompę. Występują one w dwóch wariantach: kartuszowym oraz nabojowym. Jest to dobre rozwiązanie dla małych, prywatnych basenów, ponieważ wymaga stałej ingerencji człowieka (w postaci częstego czyszczenia wkładów – można to robić w domowych warunkach, w zwykłej pralce w wysokiej temperaturze – min. 60 stopni).

Rola pompy w filtrowaniu wody

Oczywiście część zanieczyszczeń jest usuwanych także dzięki stałemu funkcjonowaniu pompy, jednak uporczywe cząsteczki tłuszczu czy martwy naskórek wymagają bardziej zaawansowanej technologii. Pompa bierze jednak stały udział w procesie filtracji, działa jako pierwsza faza w skutecznym oczyszczaniu wody. Specjaliści twierdzą także, że od efektywności tego elementu zależy prędkość filtrowania wody, ponieważ im pompa jest silniejsza, tym większymi mocami przerobowymi pracuje. Wiele pomp na swoim poziomie wyłapuje większe cząsteczki brudu oraz kłaczki włosów. Zaleca się korzystanie z najnowocześniejszych technologii w konstruowaniu pomp, czyli wykorzystaniu polipropylenowych materiałów (zwłaszcza w przypadku obudowy)oraz gumy (w przypadku łopatek wirnika pompy). Nowoczesne pompy basenowe są bardzo ciche i komfortowe w użytkowaniu.