Prasa filtracyjna – mechaniczna metoda odwadniania osadów
Płynne osady, powstające w wyniku intensywnej produkcji czy oczyszczania ścieków, to problem wielu zakładów komunalnych i przemysłowych – nie tylko w zakresie przechowywania takich zanieczyszczeń lub ich utylizacji, ale również w kontekście zmodyfikowania ich formy. Najlepszą odpowiedzą na ten problem odwadnianie osadów za pomocą prasy filtracyjnej.
Prasy do odwadniania osadów ściekowych i powstałych w wyniku produkcji są urządzeniami, które usuwają z osadów wilgoć i redukują je do postaci stosunkowo suchej masy, zwanej potocznie „plackiem”. Odwadnianie osadów najczęściej odbywa się za pomocą prasy filtracyjnej taśmowej, która jest najbardziej efektywnym i łatwym w obsłudze urządzeniem.
Jak działa prasa filtracyjna?
Proces oddzielania osadów stałych od wody za pomocą prasy filtracyjnej jest dość prosty. Na początku do płynnego osadu dodawany jest flokulant, dzięki któremu w procesie koagulacji cząstki osadu oddzielają się od wody, a cały proces przebiega szybciej i sprawniej.
Po oddzieleniu się cząsteczek osadu od wody, następuje pierwszy etap filtracji, nazywanej filtracją grawitacyjną. Woda z osadu, dzięki działaniu grawitacji, spływa po powierzchni prasy filtracyjnej i gromadzi się w specjalnych zbiornikach, zamontowanych z przodu, z tyłu, bądź po bokach urządzenia. Później odwadnianie osadu przebiega już za pomocą samej prasy filtracyjnej – wilgotny osad, pozbawiony nadmiaru wody (choć wciąż o wysokim stopniu wilgotności) dostaje się pomiędzy taśmy, które – stopniując nacisk – „odciskają” z osadu nadmiar wody.
W wyniku działania prasy do odwadniania osadów ściekowych powstają kawałki odsączonego osadu, które przez producentów tych urządzeń nazywane są „ciasteczkami” lub „plackami”. Po zakończonym cyklu pracy prasy filtracyjnej, powstałe odpady są zrzucane pod maszynę – do pojemników lub bezpośrednio na miejsce składowania odpadów (jeśli prasa jest nad nim umieszczona). Urządzenie zostaje dokładnie oczyszczone (specjalny mechanizm zeskrobuje resztki osadów z prasy), opłukane i może pracować dalej.
Odwadnianie osadów za pomocą prasy filtracyjnej przebiega szybko i sprawnie również dlatego, że obsługa tego urządzenia nie zajmuje wiele czasu i nie jest trudna. Prasa filtracyjna może nawet pracować w trybie bezobsługowym – niektóre modele posiadają mechanizmy napędowe z wbudowanymi sterownikami, które wystarczy ustawić zgodnie z wymaganiami dotyczącymi intensywności pracy urządzenia. Takie sterowniki zabezpieczone są czujnikami wrażliwymi na wilgoć, a także systemem alarmowym – dzięki tym rozwiązaniom użytkowanie prasy filtracyjnej jest w pełni bezpieczne, a ryzyko awarii zostaje zredukowane do minimum.
Fot. Prasy filtracyjne najczęściej stosuje się w zakładach oczyszczania ścieków.
Odwadnianie osadów w zakładach przemysłowych
Prasa filtracyjna to urządzenie, które stosuje się w wielu zakładach przemysłowych oraz komunalnych. W jakich branżach instalacja takiej maszyny jest niezbędna?
- Przede wszystkim, prasy do odwadniania osadów ściekowych o przemysłowych rozmiarach i ogromnej wydajności montuje się w oczyszczalniach ścieków, w których kompresowanie odpadów do suchej formy „placków” czy „ciasteczek” znacznie ułatwia przechowywanie, wywożenie oraz utylizację zanieczyszczeń. Ponadto, taka procedura w znacznym stopniu neutralizuje drobnoustroje oraz inne mikroorganizmy znajdujące się w osadzie. Warto zauważyć, że po oczyszczeniu tysiąca metrów sześciennych ścieków powstaje aż 30 tysięcy litrów osadu, który należy zutylizować – przemysłowa prasa filtracyjna jest tu więc idealnym rozwiązaniem.
- Prasy filtracyjne są również stosowane w metalurgii, a także górnictwie czy hutnictwie. Duże zakłady korzystają z tych urządzeń do odsączania wody z m.in. tytanu, miedzi, niklu czy ołowiu (jeśli jest on pozyskiwany metodą wodną, a produkt końcowy musi być całkowicie odsączony). Oprócz tego prasy filtracyjnie świetnie sprawdzają się podczas odsączania mułu oraz izolowania i koncentracji takich substancji jak glina, cement czy porcelana.
- Odwadnianie osadów za pomocą specjalnych urządzeń przeznaczonych do tego celu wykorzystuje się również w przemyśle spożywczym – zwłaszcza do tworzenia produktów sypkich, takich jak mąka, suche drożdże, przyprawy, w przetwórstwie manioku i tapioki. Oprócz tego przemysł spożywczy wykorzystuje prasy filtracyjne, a także proces koagulacji, do produkcji soków, olejów czy syropów.
- Odwadnianie osadów konieczne jest również w przypadku przedsiębiorstw, które produkują osady toksyczne, niebezpieczne dla zdrowia pracowników i dla środowiska wokół zakładu. Prasy filtracyjne w tym przypadku najczęściej wykorzystują garbarnie oraz galwanizernie. Dzięki takim działaniom odpady łatwiej jest segregować i magazynować, co jednocześnie zmniejsza nakłady finansowe na obsługę odpadów.
- Prasy filtracyjne wykorzystuje także przemysł chemiczny, a zwłaszcza fabryki produkujące detergenty, leki czy półprodukty laboratoryjne. W ich przypadku przepisy nakazują wyjątkowo dokładne gospodarowanie odpadami w taki sposób, by nie zagrażać pracownikom i środowisku. Zakłady chemiczne stosują zazwyczaj prasy filtracyjne wzbogacone elementami materiałowymi, które nadają się idealnie do odsączania toksycznych barwników, ługów, kwasów, krzemionki czy gliceryny bądź wapnia.
- Prasy do odwadniania osadów ściekowych stosuje się również w wielu innych gałęziach przemysłu: podczas produkcji samochodów, w przemyśle elektrotechnicznym czy petrochemicznym – czyli wszędzie tam, gdzie osady połączone z wodą mogą być niebezpieczne dla środowiska i ludzi pracujących w danym zakładzie. Prasy filtracyjne są w takim przypadku najlepszym, najbardziej ekonomicznym i prostym w obsłudze rozwiązaniem.
Fot. Odwadnianie osadów to jeden z najważniejszych procesów w wielu branżach – przykładowo w górnictwie czy hutnictwie.
Zalety stosowania prasy filtracyjnej – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?
Prasa do osadu ściekowego i innych osadów będących produktem ubocznym w przemyśle jest niezwykle ważnym elementem, jeśli chodzi o gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie. Oprócz tego, że znacznie obniża koszty takiej procedury, ma jeszcze szereg innych zalet.
- Prasa filtracyjna to urządzenie dość tanie w eksploatacji: nie zużywa dużych ilości prądu, ponadto – za pomocą sterowników – można bezproblemowo programować czas pracy urządzenia, a dodatkowo, najnowsze modele pras o nowoczesnej konstrukcji cechują się naprawdę wysoką wydajnością.
- Prasy do odwadniania osadów ściekowych są obecne produkowane z użyciem stali nierdzewnej, co skutecznie zabezpiecza urządzenie przed korozją, a co za tym idzie – przed awariami spowodowanymi ubytkami w obudowie czy na powierzchni samego urządzenia. Przy zakupie prasy filtracyjnej warto zwrócić uwagę na zapewnienia producenta komponentów oraz na posiadane przez niego atesty i czas gwarancji poszczególnych części.
- Nowoczesne prasy filtracyjne nie wymagają użycia dużej ilości flokulanta (płynu, który oddziela cząstki osadu od wody we wstępnej fazie filtracji), dzięki czemu minimalizuje się jeszcze jeden koszt eksploatacji urządzenia.
- Zautomatyzowany system sterowania ułatwia pracę z urządzeniem i również przyczynia się do zminimalizowania kosztów obsługi – dodatkowo, system alarmujący oraz specjalne czujniki zabezpieczają prasę filtracyjną przed awarią. Przy zakupie takiego urządzenia do własnego przedsiębiorstwa warto zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje automatyczne sterowniki i system zabezpieczający pracę maszyny.
- Ciekawostką jest fakt, że nie wszystkie prasy do odwadniania osadów ściekowych mają ogromne rozmiary. Jeśli w przedsiębiorstwie zachodzi potrzeba odwadniania osadów, ale jej skala nie jest na tyle duża, by kupować maszynę przystosowaną przykładowo do pracy w przemysłowej oczyszczalni ścieków, to warto poszukać mniejszych modeli, odpowiadających na zapotrzebowania mniejszych garbarni czy fabryk.
Fot. Prasy filtracyjne to urządzenia, które pomagają chronić środowisko przed działaniem toksycznych odpadów.