Na jakie atesty i certyfikaty warto zwracać uwagę przy zakupie filtrów wody?

Przy zakupie urządzeń do uzdatniania wody powinno się wziąć pod uwagę wiele czynników, związanych między innymi z zapotrzebowaniem gospodarstwa czy przedsiębiorstwa na czystą wodę, gabarytami filtra i pomieszczenia, w którym ma się on znajdować, a także rodzajem zanieczyszczeń (wynikających najczęściej z ujęcia wody głębinowej lub wodociągowej), do których filtrowania urządzenie ma być przystosowane. Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu?

Firmy posiadające w swoim asortymencie filtry wody bardzo często opisują dostępne modele w taki sposób, że laik poszukujący filtra odwróconej osmozy czy urządzenia do uzdatniania wody w przedsiębiorstwie nie będzie wiedział, co – poza własnymi potrzebami – wziąć pod uwagę przy wyborze produktu. Oprócz oczywistych czynników, warto zainteresować się również tym, czy firma oferuje serwis filtrów do wody, czy jej produkty posiadają atesty i certyfikaty, a także – jak wygląda proces gwarancyjny.

Wszystkie wymienione powyżej aspekty zakupu filtrów wody z pozoru mogą wydawać się nieistotne, aż do pierwszej ewentualnej awarii urządzenia. Wówczas brak gwarancji czy brak możliwości skorzystania z profesjonalnego, autoryzowanego serwisu staje się dużym problemem, a naprawa generuje dodatkowe, często bardzo wysokie, koszty eksploatacji filtra wody. Aby uniknąć tych przykrych niespodzianek, warto przy zakupie urządzenia do uzdatniania wody zwrócić uwagę na dostępność serwisu oraz atesty, które gwarantują bezproblemowe użytkowanie urządzeń w przyszłości.

gwarancja
Fot. Przed zakupem filtra wody upewnij się, jak wygląda gwarancja i czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty.

Atest higieniczny – gwarancja najwyższej jakości

Filtry wody sprzedawane w Polsce (a także ich elementy oraz złoża w postaci żywic jonowymiennych, węgla, żwiru czy roztworów soli kuchennej) powinny posiadać atest higieniczny, wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Państwowy Zakład Higieny (to właśnie dlatego dokument ten określa się skrótowo jako atest PZH). Jest on gwarancją najwyższej jakości urządzenia filtrującego, a jego uzyskanie świadczy o tym, że filtry wody mogą być dopuszczone do ogólnej sprzedaży i do eksploatacji.

Jak przyznaje się atest PZH? Procedura obejmuje szczegółowe badania dotyczące materiałów, z których zostało wykonane urządzenie do uzdatniania wody oraz jego elementy. Komisja, po zapoznaniu się z wynikami takiego badania, przyznaje atest higieniczny (każdorazowo z zastrzeżeniem, iż jest on ważny jedynie w sytuacji, gdy użytkownik korzysta z urządzenia zgodnie z instrukcjami i zgodnie z jego przeznaczeniem). Atest PZH oznacza nie tylko bezpieczeństwo dla użytkowników takiego filtra, ale również dla środowiska (komisja bowiem orzeka, czy filtr i jego elementy nie są toksyczne dla gleby lub wody).

atest higieniczny
Fot. Atest higieniczny to jeden z najważniejszych dokumentów, które warto sprawdzić przed zakupem filtra.

Certyfikaty: ISO i TUV

Drugim, niezwykle ważnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu filtra wody, jest certyfikat, jaki posiada dane urządzenie. Najważniejsze dokumenty tego typu to certyfikat ISO oraz certyfikat TUV, gwarantujące wysoką jakość i bezpieczeństwo użytkowania filtrów.

  • Certyfikat ISO 9001 to międzynarodowa norma, która określa zasady, jakimi powinno kierować się przedsiębiorstwo oraz jego kierownictwo w trakcie zarządzania jakością. Certyfikat ISO 9001 mogą uzyskać wszystkie rodzaje przedsiębiorstw – od produkcyjnych, poprzez przetwórcze, aż po przedsiębiorstwa usługowe. Celem nadania takiego certyfikatu jest przede wszystkim dążenie firmy do zrównoważonego i stale postępującego rozwoju swoich produktów lub usług, a rozwój ten musi być poparty badaniami i udokumentowany odpowiednimi sprawozdaniami. Ponadto, certyfikat ISO 9001 gwarantuje zorientowanie na klienta, a także odpowiednie traktowanie pracowników. Dzięki temu, że firma, która produkuje i dystrybuuje urządzenia filtrujące posiada taki certyfikat ISO, klient może być pewny, że kupuje produkt najwyższej jakości, wykonany przy użyciu nowoczesnych metod i z udziałem najlepiej wykształconej kadry.
  • Certyfikat ISO 14001 to norma, wedle której przedsiębiorstwo w swojej działalności powinno brać pod uwagę zarządzanie środowiskowe. Co to oznacza? Produkty danego przedsiębiorstwa, które posiada taki certyfikat, są przyjazne dla środowiska, a sama firma prowadzona jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (wykorzystuje energooszczędny sprzęt czy materiały pochodzące z recyklingu). Ponadto, certyfikat ISO 14001 wymaga od przedsiębiorstwa tworzenia długofalowych planów działania, które uwzględniają wpływ firmy na środowisko. Klient, który kupuje produkty od firmy z certyfikatem ISO 14001 może być pewny, że zostały one stworzone bez ingerencji w środowisko naturalne i w zgodzie z międzynarodowymi normami.
  • Certyfikat TÜV oraz oznakowanie zgodności CE z normami europejskimi to dokument potwierdzający najwyższą jakość urządzenia. Filtry wody posiadające ten certyfikat są gwarancją niezawodności, a także ekologicznych rozwiązań niezagrażających ani człowiekowi, ani środowisku. Aby uzyskać certyfikat TÜV, należy zgłosić swój produkt do badań, a specjalna komisja, składająca się z profesjonalistów – między innymi inżynierów i prawników – ocenia, czy produkt jest zgodny z dyrektywami unijnymi, a także z obowiązującymi w danym kraju przepisami prawa. Konsument, który kupuje produkt ze znakiem CE może być pewien, że takie urządzenie do uzdatniania wody czy filtr jest bezpieczny w użytkowaniu, a przede wszystkim – że jego produkcja przebiegała zgodnie z prawem i normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej.

certyfikat tuv
Fot. Certyfikat TÜV to międzynarodowy symbol najwyższej jakości urządzenia.

Serwis filtrów wody, gwarancja oraz rekomendacje

Oprócz certyfikatów i atestów, przy zakupie filtrów wody koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy dana marka oferuje serwis swoich produktów. I nie chodzi tu tylko o naprawę urządzeń w przypadku ich awarii. Oczywiście, serwis filtrów do wody powinien działać sprawnie zarówno w trakcie gwarancji, jak i po upłynięciu jej ważności, ponieważ to znacznie ułatwia eksploatację urządzeń. Oprócz tego należy jednak sprawdzić, czy serwis filtrów do wody konkretnej marki ma także w ofercie montaż, rozruchowe uruchomienie i przekazanie instrukcji dotyczących obsługi urządzenia. Taka usługa, wykonywana w ramach zakupu filtra wody, świadczy o profesjonalizmie firmy, a także o jej dbałości o komfort klienta. Ponadto, serwis filtrów do wody, który montuje i pomaga uruchomić urządzenie, minimalizuje jednocześnie ryzyko uszkodzenia go przez niedoświadczonego klienta.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, czy serwis filtrów wody działa 24 godziny na dobę i w całej Polsce. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ o ile mieszkańcy jednorodzinnego domu mogą poczekać z naprawieniem usterki nieco dłużej, o tyle produkcja w dużym zakładzie, w którym wykorzystywane są filtry wody, nie może zostać wstrzymana na dłuższy czas – mogłoby to przynieść znaczne straty dla firmy. Warto więc upewnić się przed zakupem urządzenia do uzdatniania wody lub przed zamówieniem całej stacji uzdatniającej dla przedsiębiorstwa, że serwis działa szybko i sprawnie.

Ostatnimi – ale wcale nie mniej znaczącymi – aspektami, na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie filtrów wody, są gwarancja oraz rekomendacje od innych klientów. Nie warto inwestować w urządzenia, których gwarancja jest krótsza niż dwa lata (zwłaszcza, jeśli zapotrzebowanie na filtrowaną wodę jest bardzo duże, a eksploatacja filtrów przebiega niezwykle intensywnie). Oprócz szczegółowego przestudiowania gwarancji, warto również zapoznać się z opiniami innych klientów danej firmy – jeśli marka tego nie udostępnia, należy poprosić ją o zaprezentowanie rekomendacji lub poszukać informacji o jej produktach w Internecie.

serwis
Fot. Zanim kupisz filtr wody upewnij się, że serwis producenta i / lub dystrybutora pomoże go zamontować.