Filtry mechaniczne do wody o dużej wydajności rozwiązania dla przedsiębiorstw i placówek publicznych

Uzdatnianie wody w przemyśle to niezwykle trudny i wieloetapowy, ale konieczny do wdrożenia proces. To właśnie dzięki takim działaniom maszyny i urządzenia, a także instalacje zasilane wodą pracują bez zarzutu, a efekty produkcji są zadowalające. Jak powinno więc przebiegać filtrowanie wody dla przemysłu?

Zakłady mogą zainwestować we własną stację uzdatniania wody lub zbudować, składającą się z kilku modułów, instalację wewnątrz budynku. Najważniejszym z elementów takiej stacji lub instalacji są filtry mechaniczne do wody. Ich rola polega na eliminacji drobnych zanieczyszczeń: fragmentów rdzy, drobnego piasku i innych cząsteczek, które – dostając się do obiegu wody w instalacji filtracyjnej, grzewczej czy chłodzącej – mogłyby spowodować jej awarię i liczne uszkodzenia.

uzdatniona woda
Fot. Uzdatnianie wody w przemyśle wymaga przemysłowych rozwiązań – filtrów o wysokiej wydajności.

Uzdatnianie wody w przemyśle – jak działają wydajne filtry mechaniczne?

Filtry mechaniczne do wody, przystosowane do pracy w ramach instalacji przemysłowych, przede wszystkim powinny wykazywać się znacznie większą wydajnością niż filtry do wody montowane w domach (narurowe i inne, o niewielkich gabarytach). Dzięki temu są one w stanie poradzić sobie z wysokim natężeniem przepływu wody i jednostajną, nieustającą pracą. Jak działają filtry mechaniczne do wody i w jaki sposób są skonstruowane?

Filtr mechaniczny, określany jest inaczej jako filtr osadnikowy, ponieważ wszelkie drobne zanieczyszczenia, które dostają się do instalacji z ujęcia wody, zatrzymują się na specjalnie dobranym wkładzie (osadzają się na jego powierzchni). Najpopularniejsze rodzaje wkładów wykorzystywanych w uzdatnianiu wody w przemyśle to…

  • Wkład z pianki polipropylenowej, charakteryzującej się bardzo dobrymi parametrami przepuszczalności (wyłapuje cząsteczki nawet do 1 mikrona), a także specyficzną konstrukcją – zazwyczaj takie wkłady mają bardziej gęstą budowę w kierunku środka wkładu niż na zewnątrz, co pozwala na różnicowanie procesu filtracji względem wielkości cząsteczek. Ponadto, wkłady do filtrów osadnikowych wykonane z pianki polipropylenowej są stosunkowo tanie, a ich wymiana nie jest trudna.
  • Wkład ze sznurka polipropylenowego, cechującego się dużą porowatością (wyłapuje cząsteczki o wielkości od 100 do 1 mikrona), a także wytrzymałością na naprawdę intensywny przepływ wody (do 15 litrów na minutę). Oprócz kawałków rdzy, filtry mechaniczne do wody z wkładem ze sznurka polipropylenowego zatrzymują również pył węglowy czy mikroorganizmy.
  • Wkłady harmonijkowe z celulozy, które sprawiają, że filtry do wody są niesamowicie wydajne. Dzieje się tak za sprawą łatwej regeneracji takiego wkładu, polegającej po prostu na jego umyciu pod bieżącą wodą. Ponadto, uzdatnianie wody w przemyśle z tego typu wkładami jest niezwykle wydajne – przez urządzenie może przepływać nawet 40 litrów wody na minutę.
  • Wkłady przystosowane swoją budową do filtrowania i oczyszczania wody gorącej – ich parametry są różne (mogą być wykonane ze specjalnych tworzyw, a także z przygotowanego do kontaktu z gorącą wodą polipropylenu). Zazwyczaj takie wkłady stosuje się w instalacjach grzewczych.

filtr mechaniczny ze stali nierdzewnej
Fot. Filtr mechaniczny do wody ze stali nierdzewnej z widocznymi wkładami.

Filtr osadnikowy starej generacji, zastosowany w zakładzie przemysłowym, może się zapowietrzać. W nowoczesnych modelach, takich jak filtry mechaniczne serii FSS, problem ten został wyeliminowany za sprawą odpowietrznika, który umieszczony jest w najwyższym punkcie filtra. Takie rozwiązanie znacznie obniża ryzyko niekontrolowanych awarii urządzenia i przerw w jego działaniu, wywołanych wspomnianym już zapowietrzeniem.

Filtr osadnikowy z wysokiej jakości wkładami oraz z systemem przeciwdziałającym zapowietrzaniu się to idealny sposób na wstępną filtrację wody dostarczanej do instalacji grzewczych, sanitarnych czy do celów produkcyjnych lub laboratoryjnych. Filtry mechaniczne do wody o dużej wydajności są w stanie obsługiwać instalacje o przepływie do 82 metrów sześciennych na godzinę, więc sprawdzą się nawet w przedsiębiorstwach, w których zapotrzebowanie na czystą wodę jest naprawdę ogromne.

Filtry mechaniczne do wody o dużej wydajności – zastosowanie i miejsce w instalacji

Filtry mechaniczne do wody zawsze powinny być umiejscowione przed innymi filtrami (w przypadku budowy stacji uzdatniania wody) lub przed miejscem w instalacji chłodniczej, grzewczej czy przemysłowej, w którym woda rozpoczyna zasilanie (chłodzenie lub ogrzewanie) urządzeń. Wynika to z faktu, iż filtry osadnikowe wyłapują największe cząsteczki zanieczyszczeń, mogące w sposób mechaniczny uszkodzić dalsze elementy instalacji lub stacji uzdatniania.

Aby mieć pewność, że woda znajdująca się w instalacji czy zasilająca każde, nawet najmniejsze urządzenie jest zdatna do użytku, wszystkie przedsiębiorstwa o dużym zapotrzebowaniu na czystą wodę powinny zastanowić się nad instalacją takiego filtra. W jakich branżach jest to konieczne?

  • Filtr osadnikowy niezbędny jest w przedsiębiorstwach włókienniczych, które wykorzystują wodę zarówno do barwienia tkanin i dzianin, jak i do chłodzenia niektórych urządzeń. W związku z tym, woda dostarczana do instalacji nie powinna zawierać żadnych drobinek – w tym również cząsteczek rdzy, która może zabawić materiał.
  • Filtry mechaniczne do wody powinny stosować galwanizernie, wykorzystujące wodę zdemineralizowaną i o niskim przewodnictwie. Zanim jednak woda w instalacji oczyszczania dotrze do de mineralizatora, musi być pozbawiona większych cząsteczek, więc w tym przypadku wstępna filtracja jest koniecznością.
  • Koniecznym jest również uzdatnianie wody w przemyśle papierniczym – podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw włókienniczych, fabryki papieru powinny stosować do chłodzenia urządzeń oraz do produkcji wodę niezanieczyszczoną oraz taką, która nie oddaje koloru. Ponadto, powinna być to woda miękka, więc stacja uzdatniania wody w takim przedsiębiorstwie, oprócz filtra mechanicznego do wody, musi również zastosować filtr usuwający z cieczy związki wapnia – na przykład filtr odwróconej osmozy.
  • Kolejnym rodzajem przedsiębiorstwa, które powinno zaopatrzyć się filtry mechaniczne do wody o dużej wydajności, jest przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją, transportem czy magazynowaniem żywności. Woda w tego typu zakładach, mająca kontakt z jedzeniem, musi być oczyszczona w taki sposób, by była zdatna do spożycia. Jeśli jest pobierana z własnego ujęcia, koniecznym jest przeprowadzenie procesu filtracji, rozpoczynającego się od filtracji mechanicznej.
  • Bardzo ważne jest również uzdatnianie wody w przemyśle samochodowym – a zwłaszcza w salonach czy w dużych myjniach. Woda zanieczyszczona może doprowadzić do szybszej korozji karoserii, pozostawiać nieestetyczne zacieki oraz źle łączyć się z detergentami, a co za tym idzie – zwiększać koszty prowadzenia takiej działalności, związane z zakupem środków chemicznych. Woda używana w myjniach samochodowych powinna być miękka (efekt ten można uzyskać za pomocą filtra odwróconej osmozy) oraz pozbawiona kawałków rdzy, pisaku czy resztek mułu (w tym celu stosuje się wstępną filtrację mechaniczną).
  • Uzdatnianie wody w przemyśle, wody używanej do celów chłodniczych czy grzewczych, również powinno być poprzedzone oczyszczaniem na filtrze osadnikowym. Wszelkie mikroorganizmy, zanieczyszczenia, muł czy piasek przyczyniają się do powstawania kamienia – w przypadku instalacji grzewczych – kotłowego, a w przypadku instalacji chłodzących – osadu, który utrudnia pracę urządzeniom składającym się na taką instalację. Filtr do wody, wstępnie oczyszczający ją z drobnych cząsteczek, może więc zapobiec drastycznemu spadkowi wydajności takich instalacji oraz ich awariom.

wyginanie blachy
Fot. Filtry mechaniczne do wody wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu.