Pozyskiwanie wody z odparowywanej wody przemysłowej
W dobie permanentnego deficytu wody każda metoda umożliwiająca jej pozyskanie wydaje się na wagę złota. Nasza populacja ciągle się powiększa, pogłębiając potrzebę zabezpieczenia nie tylko ziemi, jedzenia, ale przede wszystkim wody. Szansę na zminimalizowanie braków naukowcy widzą z nowoczesnej metodzie polegającej na odparowywaniu wody utraconej w różnorodnych procesach technologicznych.
W tym celu powstał projekt CAPWA, który w pełnej krasie nosi miano Capture of evaporated water with novel membranes. Jego główne zalety to przede wszystkim:
- niskie zapotrzebowanie energetyczne, więc oszczędność w eksploatacji
- niewielkie gabaryty systemu sprawiają, że zmieści się on bez obaw w większości obiektów przemysłowych
- brak części ruchomych, nie istnieje ryzyko wymian/napraw
- wysoka innowacyjność technologiczna
- system jest przyjazny dla środowiska naturalnego, podczas jego pracy nie wykorzystywane są żadne środki chemiczne lub takie, które mogłyby zagrażać naturze
- praktycznie brak odpadów, konieczność utylizacji jest zatem niepotrzebna
Jak działa CAPWA?
W projekcie wykorzystano mikroporowate membrany, w testach opierano się na hydrofobowym oraz kompozytowym materiale. Po wielu badaniach uzyskano ich odpowiednią selektywność oraz stabilność termiczną. Membrany w CAPWA są także odporne na działania mechaniczne oraz chemiczne. Wypróbowano to nawet w bardzo skrajnych warunkach i efekty były zadowalające. Póki co gruntownie przebadano przetwarzanie pary z elektrowni (gazy spalinowe) oraz parę z papierni.
System pilotażowy jest ciągle w fazie testów, ale wyniki zaczynają być obiecujące. Okazuje się, że następują nie tylko spore oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Dodatkowo można skalować obszar działań.
CAWPA nie tylko oszczędza wodę, ale dodatkowo dba o minimalizację strat w energii elektrycznej. Wartością dodaną jest ochrona kominów – unika się bowiem korozji skoro nagle gazy spalinowe są osuszone.