,

Metody uzdatniania wody pitnej w podróży

Coraz więcej osób nie jest zadowolonych z jakości wody dostarczanej przez miejskie wodociągi. Największe zastrzeżenia budzi twardość wody oraz jej skład, który może niepokoić ze względu na mętny lub żółtawy odcień wody płynącej z naszych kranów. Zwłaszcza to pierwsze jest kłopotliwe, ponieważ może doprowadzić do awarii sprzętów agd (zakamienione elementy często nie podlegają naprawie, trzeba je po prostu wymienić). To co powinno także zastanawiać to zapach wody, metaliczny posmak lub "kożuch" powstający podczas codziennego gotowania. Pierwsze kroki przed zakupem stacji uzdatniającej wodę Jeżeli myślimy o zakupie stacji uzdatniającej wodę do naszego domu lub mieszkania powinniśmy rozważyć jakie jest nasze miesięczne zapotrzebowanie. Możemy estymować, że 4 osobowa rodzina wydatkuję ok. 600 do 800 litrów na dobę. Znaczenie ma także natężenie zużycia wody. Jest różnica w doborze odpowiedniego urządzenia przy wydatkowaniu ok. 15 m3 czy też 30 m3 wody. Zużycie wody ma znaczenie dlatego warto poczynić obserwację swoich rachunków na przestrzeni ostatniego roku (zapotrzebowanie może się różnić w zależności od sezonu, więc warto o tym pamiętać). Dodatkowo bardzo ważne jest by przeprowadzić badanie wody w celu sprawdzenia jakie niepożądane związki i metale w niej występują. Można wyjść z założenia, że korzystając z wody wodociągowej będzie ona mniej zanieczyszczona niż ta z ujęcia własnego (musi bowiem spełniać określone wymagania). Co za tym idzie być może nie będzie trzeba inwestować w bardzo zaawansowane urządzenie. Dzięki tym informacjom uda się dobrać odpowiedni filtr uzdatniający wodę. Zbadaliśmy wodę i zmierzyliśmy nasze zapotrzebowanie - co dalej? Zakup stacji uzdatniającej wodę to często spory wydatek, dlatego decydując się na taką inwestycję weźmy pod uwagę nie tylko początkowy koszt montażu i zakupu stacji, ale także cykliczne jej serwisowanie oraz użytkowanie. Mowa tutaj o wymianie filtrów. Wybierając firmę zadajmy jej kilka pytań: 1. Jak często trzeba przeprowadzać przegląd instalacji? 2. Jak długo trwa gwarancja i co dokładnie obejmuję? 3. Co ile miesięcy należy wymieniać filtry? Ekonomiczność wybranej maszyny możne znacznie ułatwić nam decyzję i okroić wybór. Co oprócz stacji uzdatniającej wodę? Trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie czy interesuje nas uzdatnianie wody w 1 punkcie domu lub mieszkania, czy chcemy holistycznie podejść do tematu i sprawić by stacja obsługiwała cały budynek? Jeżeli oprócz czystości wody naszym problemem będzie także byt dużo ilość chlory w wodociągowej wodzie zaopatrzmy się dodatkowo w filtr węglowy z wkładem blokowym. Niweluje on nieprzyjemny posmak i wystarczy zamontować go pod zlewozmywakiem w kuchni.

Człowiek nie może normalnie funkcjonować bez wody. Jest ona niezbędna do zapewnienia podstawowych funkcji życiowych. Dlatego tak ważne jest by w swoim otoczeniu mieć do czynienia tylko ze zdrową i nieszkodliwą dla naszego zdrowia wodą pitną. Nie inaczej jest w podróży, pamiętajmy o tym wybierając się na wycieczkę w egzotyczne rejony świata i nie tylko.

Na rynku mamy do dyspozycji wiele metod przenośnej sterylizacji wody. Najpopularniejsze są tabletki uzdatniające, urządzenia do odkażania wody za pomocą światła UV oraz turystyczne filtry do wody. Dzisiaj opowiemy Wam o dwóch pierwszych metodach, a już w kolejnym wpisie podejmiemy tematykę dotyczącą wad i zalet turystycznych filtrów oczyszczających wodę.

Tabletki uzdatniające wodę

Tabletki uzdatniające wodę są doskonałym wyborem na wypadek wycieczki w miejsca zagrożone ograniczonym dostępem do świeżej wody pitnej. Są w małych opakowaniach więc zmieszczą się do mniejszego plecaka, zabijają wszelkie bakterie oraz pierwotniaki. Niektóre z nich są na tyle mocne, że świetnie radzą sobie także z wirusami. Jedna pastylka ma długą żywotność. Tabletki uzdatniające wodę nie radzą sobie z zanieczyszczeniami fizycznymi, nie zmienią koloru wody oraz nie usuną jej przykrego zapachu. Wody po pastylce nie można spożywać od razu po zaaplikowaniu specyfiku, należy odczekać od pół godziny do nawet 2 godzin co sprawia, że używanie tabletek w bieżącym korzystaniu z wody jest niezwykle utrudnione i mało efektywne. Rozwiązanie to zatem zostawmy sobie na nieoczekiwane sytuacje.

Uzdatnianie wody dzięki światłu UV

woda
Urządzenia odkażające wodę przy pomocy światła UV przypominają najczęściej termometr z większym zbiorniczkiem w dolnej części opakowania lub nieco grubszy długopis. Niewielki rozmiar sprawia, że są małym obciążeniem turystycznej walizki. Są bardzo skuteczne w usuwaniu szczepów bakteryjnych, wirusów oraz pierwotniaków. Ich wielkim plusem jest także krótki czas oczekiwania na uzdatnioną wodę, już po kilkudziesięciu sekundach, dosłownie 2 minutach, możemy pić oczyszczoną wodę.
Urządzenia te jednak, dzięki swojej zaawansowanej technologii są bardzo drogie i nie każdego będzie na nie stać. Podobnie jak tabletki nie usuną fizycznych zabrudzeń z wody, a gdy jest ona bardzo skażona, to nie poradzą sobie także z pierwotnymi problemami jak bakterie czy wirusy. Smak i zapach wody zostanie bez zmian, także nie liczmy na poprawę warunków odbioru. Wielką wadą jest także ograniczony czas pracy na baterię oraz przydatność samej lampy UV, która po jakimś czasie użytkowania po prostu nie działa.

Już niedługo opowiemy Wam o turystycznych filtrach do wody.