Podatek od deszczu, a uzdatnianie deszczówki
Czy wiecie, że podatek od wody deszczowej zyskuje na coraz większej popularności? Kolejne miasta wprowadzają podatek od deszczówki sugerując, że woda ta jest zwyczajnym ściekiem, który trzeba odprowadzać. Dlatego mieszkańcy większych aglomeracji muszą składać się na tę opłatę w postaci podatku za deszcz.
Jak obliczany jest podatek deszczowy?
Najczęściej stosowany model opiera się na pomnożeniu powierzchni dachu danego budynku wraz z powierzchnią chodnika i podjazdu przez ustalone przez gminę stawkę. Nie płacimy za to, że pada deszcz – uiszczamy opłatę za odbiór deszczówki, której skład jest w wielu przypadkach gorszy niż ścieki komunalne. Trzeba sobie uświadomić, że woda padająca z chmur zbiera po drodze wszystkie zanieczyszczenia z powietrza (na terenach wiejskich będą to także wszelkiego rodzaju pestycydy i opryski stosowane na polach upranych, w miastach natomiast smog, osad z autostrad, parkingów czy lotnisk) oraz punktów styku czyli dachów, betonowych podjazdów itd.
Urzędnicy przekonują, że opłaty te nie zrujnują domowych budżetów i dla wielu gospodarstw będą wręcz nieodczuwalne. Co jednak by się stało, gdybyśmy chcieli oczyścić tę wodę i wykorzystać ją na nowo? Istnieje przecież kilka metod uzdatniania wody deszczowej. Co więcej, nawet polskie prawo (unijne również) reguluje kwestię uzdatniania wody deszczowej. Przepisy które o tym mówią zawarte są w m. in w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 24.07.2016 w sprawie warunków jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz w ustawie z 27.04.2001 „Prawo Ochrony Środowiska”.
Jak uzdatnić wodę deszczową
Aby skutecznie oczyszczać deszczówkę i ponownie wykorzystywać ją w swoim domu, należy zaopatrzyć się w odpowiednią instalację. Składa się ona z przewodów zewnętrznych, rurek, które będą odprowadzać wodę do zbiornika. Poza tym musimy zainwestować środki w odpowiednie filtry narynnowe lub podziemne, które mają wysoką skuteczność w wyłapywaniu wszelkich nieczystości 9nawet 95%), poza tym musimy kupić zbiornik (naziemny lub podziemny), pompę (lub hydrofor) oraz przewody doprowadzające wodę do wyznaczonego celu – w zależności czy chcemy wykorzystywać deszczówkę w domu czy np. do prac na zewnątrz.
W tak zaprojektowanej stacji uzdatniania deszczówki woda jest odpowiednio zabezpieczona przed promieniami słonecznymi (które mogłyby spowodować rozwój glonów). W odpowiedniej temperaturze przechowywana jest w zbiorniku, w którym w sposób mechaniczny dochodzi do jej uzdatnienia.
Woda deszczowa nie nadaje się do spożycia, dlatego nie można jej łączyć z systemem wodociągów doprowadzających wodę do kranów. Deszczówka może być wykorzystywana tylko do prac zewnętrznych lub wewnętrznych (pranie, toaleta) bez możliwości konsumpcji.
Popularne zastosowania deszczówki:
- woda deszczowa jest wodą miękką, z powodzeniem zatem można ją stosować do prania, zużyjemy wówczas mniej środków piorących
- prace ogrodnicze – podlewanie roślin
- prace porządkowe pod chmurką
- spłukiwanie toalety
Ponowne wykorzystanie wody deszczowej nie tylko oszczędza zużycie wody wodociągowej, ale także sprzyja obniżeniom kosztów za rachunki, nie obciąża kanalizacji burzowej, zapobiega obniżaniu się poziomu wód gruntowych oraz nie powoduje powstawania stanów przedpowodziowych.
Biorąc pod uwagę jak wielkie ilości wody są wykorzystywane na co dzień w każdym domu, uzdatnianie deszczówki i jej powtórne wykorzystanie brzmi jak niezły plan oszczędnościowy. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że zwrot tej inwestycji przyjdzie do nas dopiero po kilku latach. Nie mniej jednak warto, zwłaszcza gdy prowadzimy pro ekologiczny sposób życia.