,

Jak oszczędzać wodę w domu?

Coraz więcej osób nie jest zadowolonych z jakości wody dostarczanej przez miejskie wodociągi. Największe zastrzeżenia budzi twardość wody oraz jej skład, który może niepokoić ze względu na mętny lub żółtawy odcień wody płynącej z naszych kranów. Zwłaszcza to pierwsze jest kłopotliwe, ponieważ może doprowadzić do awarii sprzętów agd (zakamienione elementy często nie podlegają naprawie, trzeba je po prostu wymienić). To co powinno także zastanawiać to zapach wody, metaliczny posmak lub "kożuch" powstający podczas codziennego gotowania. Pierwsze kroki przed zakupem stacji uzdatniającej wodę Jeżeli myślimy o zakupie stacji uzdatniającej wodę do naszego domu lub mieszkania powinniśmy rozważyć jakie jest nasze miesięczne zapotrzebowanie. Możemy estymować, że 4 osobowa rodzina wydatkuję ok. 600 do 800 litrów na dobę. Znaczenie ma także natężenie zużycia wody. Jest różnica w doborze odpowiedniego urządzenia przy wydatkowaniu ok. 15 m3 czy też 30 m3 wody. Zużycie wody ma znaczenie dlatego warto poczynić obserwację swoich rachunków na przestrzeni ostatniego roku (zapotrzebowanie może się różnić w zależności od sezonu, więc warto o tym pamiętać). Dodatkowo bardzo ważne jest by przeprowadzić badanie wody w celu sprawdzenia jakie niepożądane związki i metale w niej występują. Można wyjść z założenia, że korzystając z wody wodociągowej będzie ona mniej zanieczyszczona niż ta z ujęcia własnego (musi bowiem spełniać określone wymagania). Co za tym idzie być może nie będzie trzeba inwestować w bardzo zaawansowane urządzenie. Dzięki tym informacjom uda się dobrać odpowiedni filtr uzdatniający wodę. Zbadaliśmy wodę i zmierzyliśmy nasze zapotrzebowanie - co dalej? Zakup stacji uzdatniającej wodę to często spory wydatek, dlatego decydując się na taką inwestycję weźmy pod uwagę nie tylko początkowy koszt montażu i zakupu stacji, ale także cykliczne jej serwisowanie oraz użytkowanie. Mowa tutaj o wymianie filtrów. Wybierając firmę zadajmy jej kilka pytań: 1. Jak często trzeba przeprowadzać przegląd instalacji? 2. Jak długo trwa gwarancja i co dokładnie obejmuję? 3. Co ile miesięcy należy wymieniać filtry? Ekonomiczność wybranej maszyny możne znacznie ułatwić nam decyzję i okroić wybór. Co oprócz stacji uzdatniającej wodę? Trzeba także odpowiedzieć sobie na pytanie czy interesuje nas uzdatnianie wody w 1 punkcie domu lub mieszkania, czy chcemy holistycznie podejść do tematu i sprawić by stacja obsługiwała cały budynek? Jeżeli oprócz czystości wody naszym problemem będzie także byt dużo ilość chlory w wodociągowej wodzie zaopatrzmy się dodatkowo w filtr węglowy z wkładem blokowym. Niweluje on nieprzyjemny posmak i wystarczy zamontować go pod zlewozmywakiem w kuchni.

Obecność wody na naszej planecie gwarantuje przeżycie i rozwój roślin oraz istot żywych. Woda powinna być chroniona i oszczędzana, w końcu to jeden z naszych zasobów naturalnych. Już teraz w wielu rejonach świata doskwiera jej brak, liczne ekosystemu są na skraju załamania oraz zniszczenia z powodu braku dostępu do świeżej i czystej wody. Na ludziach spoczywa odpowiedzialność za dbanie o środowisko, dlatego właśnie na łamach naszej strony pozwalamy sobie przypomnieć podstawowe sposoby na oszczędzanie wody w domu. Gdyby w każdym gospodarstwie przestrzegano tych zasad, nie tylko zauważono by oszczędności finansowe, ale także zminimalizowano by ryzyko pozbawienia się zasobu, dzięki któremu na naszej planecie możliwe jest życie.

Pierwszym krokiem do oszczędzania wody jest uzdatnianie kranówki do picia. Każdy lekarz czy dietetyk zaleca picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Gdyby cała populacja postanowiła prowadzić taki zdrowy tryb życia, to nie tylko ziemia zostałaby zasypana plastikowymi odpadkami, ale także wody zwyczajnie by zabrakło. W wielu polskich miastach woda z wodociągów jest doskonałej jakości, zostaje jednak zanieczyszczona podczas transferu do kranu (zła jakość instalacji) dlatego tak ważne jest jej dodatkowe uzdatnienie, zwłaszcza w kuchni. Pomaga w tym zamontowanie filtrów bądź bardziej zaawansowanych mechanizmów uzdatniających.

Skoro jesteśmy już przy domowych instalacjach to warto sprawdzić również stan kranów. Jeżeli ciekną należy szybko usunąć wszelkie usterki, wymienić uszczelki lub nawet zainstalować perlator. To małe urządzenie, przypominające nakładkę, podwyższa ciśnienie wody i jednocześnie zmniejsza zużycie wody ponieważ zapobiega jej rozpryskiwaniu. Perlatory mogą być wykonane z metalu, silikonu lub plastiku. Skontrolowany powinien zostać także mechanizm w toalecie by nie generował niepotrzebnych ubytków wody. Obecnie bardzo popularne są także systemy start-stop, który umożliwia regulację spuszczanej wody. Podsumowując lokalizacja oraz likwidacja przecieków powinna być dokonywana przynajmniej raz na pół roku.

Elementarną zasadą jest także gotowanie tylko takiej ilości wody, jakiej potrzebujemy w danej chwili, zakręcanie kurka podczas mycia zębów oraz rozsądne przeprowadzanie prania czy zmywania. Przy sprzątaniu również przyda się dobry plan. Tą samą wodę można wykorzystywać kilka razy np. do spłukiwania innych nieczystości.

Podczas remontu łazienki rozważmy czy potrzebujemy wanny. Prysznic jest bardziej oszczędny. Jeżeli jednak stawiamy na wannę, to podczas jej nalewania od razu zakryjmy kurek. Napływ zimnej wody zredukujemy dodaniem do niej gorącej, unikniemy zmarnowania kilku wiader zanim zacznie lecieć odpowiednio ciepła woda.

Jeżeli macie inne pomysły na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym, to nie krępujcie się i napiszcie o nich w komentarzach.