Jak oszczędzać wodę w domu?
Obecność wody na naszej planecie gwarantuje przeżycie i rozwój roślin oraz istot żywych. Woda powinna być chroniona i oszczędzana, w końcu to jeden z naszych zasobów naturalnych. Już teraz w wielu rejonach świata doskwiera jej brak, liczne ekosystemu są na skraju załamania oraz zniszczenia z powodu braku dostępu do świeżej i czystej wody. Na ludziach spoczywa odpowiedzialność za dbanie o środowisko, dlatego właśnie na łamach naszej strony pozwalamy sobie przypomnieć podstawowe sposoby na oszczędzanie wody w domu. Gdyby w każdym gospodarstwie przestrzegano tych zasad, nie tylko zauważono by oszczędności finansowe, ale także zminimalizowano by ryzyko pozbawienia się zasobu, dzięki któremu na naszej planecie możliwe jest życie.
Pierwszym krokiem do oszczędzania wody jest uzdatnianie kranówki do picia. Każdy lekarz czy dietetyk zaleca picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie. Gdyby cała populacja postanowiła prowadzić taki zdrowy tryb życia, to nie tylko ziemia zostałaby zasypana plastikowymi odpadkami, ale także wody zwyczajnie by zabrakło. W wielu polskich miastach woda z wodociągów jest doskonałej jakości, zostaje jednak zanieczyszczona podczas transferu do kranu (zła jakość instalacji) dlatego tak ważne jest jej dodatkowe uzdatnienie, zwłaszcza w kuchni. Pomaga w tym zamontowanie filtrów bądź bardziej zaawansowanych mechanizmów uzdatniających.
Skoro jesteśmy już przy domowych instalacjach to warto sprawdzić również stan kranów. Jeżeli ciekną należy szybko usunąć wszelkie usterki, wymienić uszczelki lub nawet zainstalować perlator. To małe urządzenie, przypominające nakładkę, podwyższa ciśnienie wody i jednocześnie zmniejsza zużycie wody ponieważ zapobiega jej rozpryskiwaniu. Perlatory mogą być wykonane z metalu, silikonu lub plastiku. Skontrolowany powinien zostać także mechanizm w toalecie by nie generował niepotrzebnych ubytków wody. Obecnie bardzo popularne są także systemy start-stop, który umożliwia regulację spuszczanej wody. Podsumowując lokalizacja oraz likwidacja przecieków powinna być dokonywana przynajmniej raz na pół roku.
Elementarną zasadą jest także gotowanie tylko takiej ilości wody, jakiej potrzebujemy w danej chwili, zakręcanie kurka podczas mycia zębów oraz rozsądne przeprowadzanie prania czy zmywania. Przy sprzątaniu również przyda się dobry plan. Tą samą wodę można wykorzystywać kilka razy np. do spłukiwania innych nieczystości.
Podczas remontu łazienki rozważmy czy potrzebujemy wanny. Prysznic jest bardziej oszczędny. Jeżeli jednak stawiamy na wannę, to podczas jej nalewania od razu zakryjmy kurek. Napływ zimnej wody zredukujemy dodaniem do niej gorącej, unikniemy zmarnowania kilku wiader zanim zacznie lecieć odpowiednio ciepła woda.
Jeżeli macie inne pomysły na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym, to nie krępujcie się i napiszcie o nich w komentarzach.