Jak wybrać urządzenie zmiękczające do domu?
Nie ma co walczyć z faktami, polska woda jest uznawana za jedną za najtwardszych w tym rejonie Europy. Woda w naszych wodociągach ma średnio 20-22 dH, a więc sporo. Konsekwencje twardej wody to wszystkim dobrze znane osady i kamień. Każda gospodyni walczy z tymi naciekami w swojej kuchni, co gorsza z powodu twardej wody cierpi także nasz sprzęt. Sole wapnia i magnezu skutecznie niszczą urządzenia agd oraz instalacje grzewcze. O takich konsekwencjach jak negatywny wpływ na zdrowie oraz smak potraw nie ma już co mówić. Warto jeszcze nadmienić, że twarda woda sprzyja zwiększeniu wydatków na środki piorące, dlatego tym bardziej warto zapoznać się z dostępnymi na rynku urządzeniami zmiękczającymi wodę. Jak wybrać najlepsze? Doradzamy!
Jak wybrać najlepsze urządzenie do zmiękczania wody?
Jeżeli wybraliśmy już hydraulika i jesteśmy zdecydowani na montaż urządzenia zmiękczającego to powinniśmy zwrócić uwagę na 3 rzeczy.
Po pierwsze porównajmy urządzenia kilku marek pod kątem ilości złoża, jakie zwierają. Jeżeli zmiękczacze mają taką samą ilość jonitu, to sprawdźmy jeszcze producenta złoża. Renomowany zagwarantuje wyższą skuteczność. Nie ma się co oszukiwać, taka sama ilość złoża wyprodukuję tyle samo miękkiej wody. Dlatego przed ostateczną decyzją zbadajmy sposób regeneracji złóż. To druga rzecz do odhaczenia przed wyborem zmiękczacza. Na rynku znajdziemy urządzenia, które regenerują się czasowo lub objętościowo. Te pierwsze są tańsze jeżeli chodzi o zakup. W trakcie użytkowania to zmiękczacze objętościowe wypadają kosztowo efektywniej i są przyjazne dla środowiska ponieważ wykorzystują w swojej pracy mniej soli.
Podczas researchu maszyny do swojego domu można trafić także na zmiękczacze dwukolumnowe. Nie są jeszcze tak popularne, ale coraz częściej zbierają pozytywne opinie ponieważ można w nich kontrolować wydatkowanie soli oraz produkowane ścieki (trzeba pamiętać, że woda zmiękczana w ten sposób posiada znaczne ilości sodu).
Zmiękczacze z funkcją BIO
Wiecie, że w niektórych krajach jest wręcz nakazana instalacja zmiękczaczy z funkcją BIO? Nie oznacza to nic innego jak okresowe czyszczenie złóż urządzenia przy pomocy chloru (elektroliza solanki). Dzięki tej funkcji zmiękczacze zapewniają bezpieczeństwo sanitarne.
Dobra wiadomość jest taka, że dobrze działający zmiękczacz jest o wiele łatwiej zamontować niż np. instalacje służące do odżelaziania.