Usuwanie azotanów, amoniaku i metali ciężkich z wody
Którym firmom niezbędne są specjalistyczne filtry?
Usuwanie metali ciężkich, azotanów czy amoniaku z wody to ogromne wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw. Takie substancje o wysokim stężeniu zagrażają nie tylko właściwemu działaniu maszyn i urządzeń, ale również – po dostaniu się do układu pokarmowego – ludzkiemu zdrowiu. Groźne pierwiastki i związki mogą pojawić się również w ściekach produkowanych przez zakłady przetwarzania metali (w tym galwanizernie) – trzeba je wówczas usunąć, ponieważ mogą doprowadzić do skażenia środowiska. Skąd takie związki biorą się w wodzie i jak zaplanować usuwanie metali ciężkich z wody w systemie kanalizacji przedsiębiorstwa, jednocześnie dbając o ekonomiczny aspekt rozwiązania problemu?
Odpowiedzią na to pytanie są specjalistyczne filtry do wody, odpowiedzialne za usuwanie azotanów, amoniaku i metali ciężkich, oczyszczające wodę doprowadzaną do przedsiębiorstwa, a także ścieki będące odpadem w procesie produkcyjnym w ramach działalności firm z różnych branż. Aby odpowiednio dobrać filtr specjalistyczny, należy przebadać zarówno wodę, jak i ścieki na obecność związków takich jak amoniak, azotany czy metale ciężkie. Filtry specjalistyczne są w stanie odpowiednio zniwelować ilość każdej z tych substancji do bezpiecznego poziomu, co znacznie podnosi bezpieczeństwo pracowników, adresatów usług danego przedsiębiorstwa oraz otaczających firmę zasobów naturalnych: gleby, powietrza i roślin.
Usuwanie metali ciężkich, azotanów czy amoniaku z wody powinno być procesem ciągłym – oznacza to, że każdy filtr przystosowany do niwelowania tego typu substancji musi pracować bez przerwy – warto o tym pamiętać przy zapoznawaniu się z ofertami poszczególnych producentów tego typu sprzętu. Prócz tego, aby podnieść wygodę korzystania z filtrów, eksperci polecają wybór urządzeń bezobsługowych, przy których jedynym zadaniem właściciela jest wymiana złoża filtrującego raz na jakiś czas. Dobrze pamiętać również o takich parametrach, jak bezkorozyjność obudowy, utwardzony zbiornik, a także żywotność złoża filtrującego. Wszystkie te aspekty sprawią, że usuwanie amoniaku z wody, metali ciężkich czy azotanów nie będzie ani czasochłonne, ani bardzo drogie.
Usuwanie amoniaku z wody – filtry specjalistyczne
Jedną z najbardziej toksycznych substancji, jakie mogą pojawić się w wodzie dostarczanej za pomocą instalacji wodnej do określonego przedsiębiorstwa, jest amoniak. Jest on związkiem, który wytwarza się w procesie gnicia ciał biologicznych (nie tylko w przypadku padliny, ale również w przypadku odchodów zwierzęcych, a także różnorakich nawozów naturalnych i kiszonek). Dodatkowo, amoniak może być składnikiem nawozów i oprysków roślin, a także dostawać się do gleby ze ścieków w przypadku nieszczelności okolicznych zbiorników na szambo. W efekcie trafia on do gleby, skąd przedostaje się do wód gruntowych, a później – do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wysokie stężenie amoniaku w wodzie przyczynia się do namnażania niebezpiecznych dla zdrowia ludzkiego bakterii – właśnie dlatego powinno się stosować filtry specjalistyczne, które niwelują wysokie stężenie tej substancji w wodzie.
Usuwanie amoniaku z wody może dotyczyć przede wszystkim firm i przedsiębiorstw działających na terenach wiejskich, na których z dużą intensywnością prowadzi się uprawy roślin. Ze względu na częstotliwość oprysków, a także zwiększone prawdopodobieństwo padania zwierząt i przedostawania się amoniaku do wód gruntowych, każda restauracja, pralnia czy przedsiębiorstwo produkcyjne funkcjonujące w pobliżu dużych gospodarstw powinny stosować filtry do usuwania amoniaku z wody. Podobnie jest w samych gospodarstwach rolnych, w których czysta woda, bez niepożądanych substancji, ma szerokie zastosowanie.
Filtry do oczyszczania wody z amoniaku pracują z wykorzystaniem niezwykle skutecznych sorbentów jonowymiennych, dzięki którym substancja ta jest neutralizowana. Ponadto filtr zawiera złoże o wysokiej zdolności do regeneracji z udziałem roztworu soli kuchennej – jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie, wspomagające działanie każdego przedsiębiorstwa, w którym istnieje zagrożenie skażenia wody amoniakiem.
Usuwanie azotanów z wody – jaki filtr zastosować?
Drugim rodzajem substancji, który może zaszkodzić zdrowiu pracowników przedsiębiorstw i firm opierających swoją działalność na użytkowaniu dużej ilości wody, są azotany. Związki te, podobnie jak amoniak, mogą pojawić się w wodzie gruntowej w okolicach nieszczelnych szamb (zwłaszcza na terenach wiejskich) oraz na obszarach rolniczych, na których stosowane są syntetyczne nawozy zawierające azotany. Z ziemi przesiąkają one do wód gruntowych i dostają się do kranów w domach i przedsiębiorstwach.
Azotany są jeszcze bardziej niebezpieczne od amoniaku. Ich wysokie stężenie w organizmie może powodować choroby niedokrwienne oraz nowotworowe (zwłaszcza nowotwory narządów wchodzących w skład układu pokarmowego), a także owrzodzenia gardła czy przełyku. Azotany najbardziej niebezpieczne są dla niemowląt i małych dzieci, mogą bowiem upośledzić ich organy znajdujące się dopiero w fazie wzrostu. Usuwanie azotanów z wody jest więc niezbędne wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się ją na szeroką skalę do celów spożywczych, czyli w branży HoReCa – hotelarstwie, rekreacji i cateringu.
Usuwanie azotanów z wody może odbywać się na dwa sposoby – w zależności od zastosowanego filtra. Pierwszym z nich jest przepuszczanie wody przez żywice jonowymienne – złoże to, tak jak w przypadku filtrów do amoniaku, regeneruje się za pomocą roztworu soli kuchennej – jest to więc metoda generująca bardzo niskie koszty eksploatacji takiego filtra. Usuwanie azotanów może się również odbywać za pomocą demineralizacji wody, a więc dzięki filtrowi odwróconej osmozy, który staje się obecnie coraz bardziej popularny, a jego obsługa nie przysparza większych problemów.
Usuwanie metali ciężkich z wody i ścieków – kiedy jest konieczne?
Niebezpiecznymi związkami obecnymi w wodzie, a niekiedy również w ściekach będących produktem ubocznym funkcjonowania przedsiębiorstwa, są metale ciężkie. Pierwiastki te – co prawda – występują w przyrodzie w sposób naturalny, jednak ich zbyt wysokie stężenie w organizmie może wywołać niepożądane skutki. Do grupy metali ciężkich zaliczają się takie pierwiastki jak chrom, cynk czy selen, które naturalnie występują w ciele człowieka, ale ich niedobór lub nadmiar powoduje kłopoty ze zdrowiem. Niezbędnym jest jednak usuwanie metali ciężkich takich, jak kadm, rtęć, ołów, nikiel, wanad czy wolfram, bowiem są one niebezpieczne dla zdrowia. Odkładają się najczęściej w narządach wewnętrznych (wątrobie, nadnerczach, w trzustce), powodując ich upośledzenie. Mogą także osłabiać włosy i powodować pogorszenie wyglądu skóry.
Usuwanie metali ciężkich z wody i ścieków powinno dotyczyć zwłaszcza przedsiębiorstw, które zajmują się przetwórstwem różnego rodzaju metali (huty, galwanizernie). Produktami ubocznymi ich działalności są nieczystości i ścieki, które zawierają dużą ilość metali ciężkich. Przedostanie się takich substancji do gleby (przykładowo przez nieszczelne szambo lub wyciek ścieków) może spowodować niebezpieczne w skutkach skażenie wód gruntowych, a co za tym idzie – wody w studniach głębinowych w okolicznych gospodarstwach i zbiornikach wodnych.
Najlepszy sposób na usuwanie metali ciężkich z wody to zainstalowanie profesjonalnego filtra, posiadającego odpowiednio dobrane złoże (możliwe do regeneracji) oraz wytrzymałego i przystosowanego do pracy ciągłej, która jest niezbędna do prawidłowego oczyszczania ścieków w zakładach zajmujących się przetwarzaniem metali.