Nowy sposób na pozyskanie węgla aktywnego
Węgiel aktywny to popularny materiał używany do uzdatniania wody. Jest niezbędnym komponentem wielu modeli filtrów służących do oczyszczania wody. Używa się go także w innym narzędziach do odświeżania np powietrza. Naukowcy z WAT ze współpracy z amerykańskimi badaczami z Kent State University po wielu latach badań opracowali pionierską technologię do pozyskiwania tego cennego materiału z zużytych płyt CD oraz DVD. Jest to wielki sukces ponieważ otrzymana powierzchnia cennego materiału jest niemal 2,5 razy większa niż ta otrzymywana z tradycyjnych źródeł.
Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej może pochwalić się nie lada osiągnięciem. Jako nieliczni na świecie wynaleźli metodę przetwarzania zużytych nośników płyt CD oraz DVD. Do tej pory również odnoszono sukcesy na tym polu, ale ilość odpadów jakie powstawały przy obróbce sprawiały, że cały proces był zwyczajnie nie opłacalny. Ilość odrzutów oraz odpadów czyniła technologię bardzo drogą i mało efektywną.
Węgiel aktywny powstaje w wyniku obróbki węgla kamiennego. Zdarza się także, że jego pozyskanie odbywa się z torfu lub drewna. Im więcej posiada porów na swojej powierzchni tym lepiej radzi sobie z przejmowaniem zanieczyszczeń. Ten pozyskany z płyt CD oraz DVD otrzymuje się dzięki zdjęciu metalicznej powłoki z użyciem kwasu solnego. Tak oczyszczona płyta składa się już wyłącznie z poliwęglanów, który stanowi świetną bazę – jest surowcem wtórnym. Stosując jego karbonizację otrzymujemy węgiel aktywowany o dużej i gęstej porowatości.
Zastosowanie węgla aktywnego
Węgiel aktywny ma wiele zastosowań. Najbardziej powszechne jest wykorzystywanie go w filtrach uzdatniających wodę oraz powietrza. Można stosować go także w agregatach chłodniczych lodówek albo pochłaniaczach.