Myślisz o uzdatnianiu wody? Pamiętaj o tych 5 punktach
Cieszy nas, że przydomowe stacje uzdatniające wodę są coraz bardziej popularne i coraz więcej osób chce zadbać o jakość wody dostarczanej w swoich domach. Dostajemy wiele zapytań ofertowych z kraju i zagranicy, jakie punkty należy spełnić by montaż oraz późniejsze użytkowanie stacji było bezproblemowe. W związku z tym postanowiliśmy przygotować listę punktów do sprawdzenia, dzięki którym przyszli właściciele bez obaw będą mogli korzystać z oczyszczalni wody na swojej posesji.
1. Czy masz wystarczającą liczbę miejsca na stację?
Zanim zdecydujemy się na stację uzdatniającą wodę sprawdźmy czy mamy wystarczającą ilość miejsca na jej montaż oraz swobodne użytkowanie. Niestety bardzo często o tym zapominamy już na etapie projektowania urządzeń w nowo wybudowanych budynkach. Tymczasem to jest właśnie ten czas, gdy powinniśmy zaplanować lokalizację stacji – najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym, względnie w piwnicy o ile mamy tam odpływ kanalizacji oraz zasilenie elektryczne.
2. Kup odpowiedni zbiornik
W przeważającej ilości zleceń można używać zbiorników z gumową membraną. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wody z dużą ilością żelaza szybko ulegną one zniszczeniu. Dlatego wtedy lepiej jest zainwestować w bezprzeponowe zbiorniki. Nie są tak wygodne jak te poprzednie, bowiem czasem trzeba dopompowywać powietrza, ale zdecydowanie dużej posłużą. Także najpierw sprawdźcie skład wody, dopiero potem dobierzcie zbiornik.
3. Wymiana filtrów to podstawa
Nie ma ponadczasowych filtrów, które są niezniszczalne i odpowiednie dla każdego typu wody/eksploatacji stacji. Ich wymiana zależy od składu wody, bo im bardziej zanieczyszczona woda, tym konieczna jest częstsza podmiana bądź przepłukanie filtrów. Zanim wybierzemy konkretny sposób uzdatniania wody sprawdźmy jak plasują się koszty bieżącej eksploatacji.
4. Dlaczego trzeba pytać o stal i miedź w stacjach?
Zdarza się, że w instalacji wykorzystamy elementy miedziane oraz stalowe. Może to być jednak przyczyna elektrokorozji elementów stalowych (nie dotyczy to stali nierdzewnej), dlatego należy sprawdzić czy materiały te nie stykają się, a co więcej czy woda przepływająca najpierw przez rurki miedziane nie płynie potem przez te stalowe. Gdyby się tak stało to te ostatnie będą narażone na rychłą destrukcję.
5. Okresowe badania jakości wody
Jeżeli zainwestowaliśmy w stację uzdatniania wody to przez kilka lat możemy zapomnieć o okresowych badaniach jakości wody. Jeżeli serwisujemy urządzenie w należyty sposób nic złego nie powinno się stać. Jednak bezpieczeństwo jakie gwarantuje nam stacja nie jest wieczne, dlatego co kilka lat wypada powtórzyć badanie i upewnić się, jaki aktualny jest skład wody, której używamy do codziennych posiłków itd. Czerwony alert powinien nam się uaktywnić wtedy gdy odczujemy pogorszenie się smaku lub zapachu wody.

uzdatnianie-wody