, ,

Czy można wykorzystywać uzdatnioną wodę ponownie np. w procesach technologicznych?

Linia badawcza oczyszczania ścieków

Temat ponownego wykorzystania uzdatnionej wody w zakładach technologicznych jest ciągle żywy, dlatego Unia Europejska doceniając zalety tego typu projektów chętnie wspiera podobne inicjatywy. W latach 2007-2013 Proeko brało udział w badaniach dotyczących linii oczyszczania ścieków i ich ponownym wykorzystaniu w procesach technologicznych. Priorytetową osią projektu była innowacyjność, gospodarka oraz przedsiębiorczość.

Opis projektu dotyczącego metod zamknięcia obiegu wodnego w zakładach przemysłowych

Aby brać udział w podobnym projekcie należy wykazać się nie tylko ogromną wiedzą technologiczną, ale także niezbędną praktyką w oczyszczaniu wody ze studni głębinowych czy tradycyjnych ścieków. Aby uzdatnić wodę i ponownie przywrócić ją do obiegu należy posiadać niezbędny sprzęt, doświadczenie oraz wiedzę ekspercką. Linia, o której mowa w projekcie ma za zadanie dobranie odpowiedniej metody oczyszczania wody oraz skuteczne jej zastosowanie. Zakwalifikowano wodę z produkcji niektórych produktów spożywczych np. drożdży piwowarskich albo oleju jadalnego oraz ścieki z lakierni proszkowych czy galwanizerni do uzdatniania i przeprowadzenia badań nad jej przywróceniem do ponownego użytkowania.
Linia badawcza oczyszczania ścieków
Linia uzdatniająca wodę ma moc przerobową na poziomie 1,5 m3/h. Jej wytworem jest oczyszczona woda z efektem zdemineralizowania oraz osad w postaci sprasowanego wytworu. To drugie ulega utylizacji. Cała technologia opiera się na kilku skomplikowanych procesach, wśród których znajdziemy:

Proces nie wymaga obsługi człowieka, jest w pełni zautomatyzowany. Wyłącznie okresowa konserwacja oraz nadzór nad wytwarzanym produktem będzie wymagał udziału osób trzecich.
Poniżej kilka zdjęć z realizacji montażu podobnej stacji.
Linia badawcza oczyszczania ścieków
Linia badawcza oczyszczania ścieków
Linia badawcza oczyszczania ścieków