Ekologiczne praktyki a oszczędzanie wody w domu – jak robić to z głową?
Jak oszczędzać wodę? To pytanie zadaje sobie wiele osób zmagających się ze zbyt wysokimi rachunkami lub dopiero planujących budowę domu z wykorzystaniem ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań. Nie każdy jednak wie, że oszczędzanie wody w domu może przebiegać z wykorzystaniem tego, co powszechnie przyjęło się uważać za… ścieki. Wbrew pozorom woda, która spływa w naszej kanalizacji (po kąpieli czy myciu naczyń) może być wykorzystana powtórnie – podobnie jak woda deszczowa. Jak to możliwe?
Istnieją szczególne rodzaje instalacji, składające się z szeregu profesjonalnych filtrów oraz ze zbiornika retencyjnego, w którym woda deszczowa i woda szara są składowane, by potem móc je ponownie wykorzystać. Jest wiele rodzajów takich instalacji oraz wiele metod, dzięki którym woda może być powtórnie użytkowana. Takie działanie jest nie tylko proekologiczne (zmniejsza toksyczność ścieków ostatecznych, a tym samym przyczynia się do ochrony gleby i powietrza) – gospodarstwo domowe może dzięki niemu zaoszczędzić naprawdę dużo wody, a co za tym idzie – pieniędzy wydawanych na comiesięczne rachunki. Instalację łatwo zamontować w domu, który dopiero się buduje. Sprawa komplikuje się, gdy chcemy mieć filtr do deszczówki i wody szarej w domu już istniejącym, bowiem rozwiązanie wymaga wówczas całkowitej wymiany (czy raczej dołożenia elementów – rur, zbiornika retencyjnego oraz specjalnych pomp). Nad tym, czy oszczędzanie wody w domu będzie przebiegało za pomocą jej „recyklingu” warto zastanowić się więc już na etapie projektowania budynku i wszystkich instalacji.
Oszczędzanie wody w domu to temat – rzeka. Jak do niego podejść, by uzyskać jak najlepsze rezultaty przy niskim nakładzie czasu, pracy i wysiłku? Na to pytanie odpowiedzią jest woda deszczowa oraz woda szara i sposoby na ich powtórne wykorzystanie.
Woda szara – czym jest, jak ją odzyskać i wykorzystywać?
Woda szara to określenie dotyczące ścieków pochodzących z wykonywanych codziennie czynności domowych, takich jak kąpiel, mycie włosów, pranie, zmywanie naczyń czy czyszczenie podłóg. Wyjątek stanowi tu woda spuszczana w toalecie, która pod żadnym pozorem nie nadaje się do dalszego użytku. Woda szara jest na tyle zanieczyszczona, że bez uzdatnienia nie nadaje się do ponownego użytku, ale jej toksyczność nie jest z kolei na tyle duża, by całkowicie się jej pozbywać. Jak oszczędzać wodę z wykorzystaniem jej szarej odmiany?
Służą do tego specjalne instalacje przygotowane do oczyszczania i filtrowania wody szarej. Są one podobne do zwykłych instalacji kanalizacyjnych, z tą tylko różnicą, że po oczyszczeniu odprowadzają wodę do specjalnego zbiornika (często wkopywanego w ziemię). Takie instalacje uwzględniają również pompy, za pomocą których woda przemieszcza się w rurach w określonym kierunku. Do czego można zatem użyć szarej wody, gdy ta znajdzie się już w zbiorniku?
Oczywiście woda szara, oczyszczona za pomocą specjalnych filtrów, nie nadaje się do mycia czy prania. Idealnie sprawdzi się jednak do wszelkich czynności gospodarskich: podlewania roślin w ogrodzie (warto wspomnieć o tym, że resztki detergentów i maleńkie cząsteczki jedzenia znajdujące się w wodzie szarej działają dla roślin jak naturalny nawóz), mycia naczyń czy podłóg. Najpopularniejszym zastosowaniem, jakie ma woda szara, jest używanie jej jako wody do spłukiwania w toalecie. Specjalna pompa doprowadza taką wodę do muszli, a my możemy cieszyć się dużymi oszczędnościami. Eksperci szacują bowiem, że aż od 50 do 70% wody szarej kwalifikuje się do wprowadzenia w drugi obieg kanalizacji. Takie działanie pozwala zaoszczędzić na rachunkach naprawdę duże sumy pieniędzy – zwłaszcza, jeśli dom zamieszkują więcej niż trzy osoby lub gdy przydomowy ogród wymaga dużych ilości wody do jego pielęgnacji. W takich sytuacjach oszczędności można odczuć już po około ośmiu miesiącach użytkowania takiej instalacji!
Woda deszczowa – rezerwa, o której zapominamy
Innym przykładem wykorzystania zasobów, o których często nie mamy pojęcia, jest woda deszczowa, tzw. deszczówka. Szacuje się, że podczas deszczu o umiarkowanej intensywności, dach o powierzchni około 120 metrów kwadratowych może dostarczyć niemal 400 litrów wody – w większości przypadków cała deszczówka marnuje się – można jednak temu zapobiec.
Woda deszczowa może być powtórnie użytkowana dzięki specjalnej instalacji, na którą składają się rury, filtr do deszczówki oraz zbiornik, z którego później będziemy czerpać oczyszczoną wodę. Ważne, by filtr do deszczówki był wysokiej jakości, bowiem obecnie opady zawierają dużo więcej szkodliwych związków kwasowych niż kiedyś. Po zebraniu i odfiltrowaniu wody deszczowej możemy z powodzeniem wykorzystać ją do podobnych czynności, jak w przypadku wody szarej: podlewania roślin w ogrodzie, spłukiwania toalety, mycia naczyń i podłóg, a nawet do prania ubrań i zmywania naczyń w zmywarce (doprowadzenie wody deszczowej do tych urządzeń jest kwestią dobrze zaprojektowanej instalacji).
Instalacja, która oczyszcza i magazynuje wodę deszczową przydaje się nie tylko w gospodarstwach domowych. To idealny sposób na oszczędzanie wody również dla dużych przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność w okresie letnim i udostępniających tereny zielone swoim klientom. Filtry do deszczówki powinny więc instalować wszystkie obiekty rekreacyjne i sportowe, hotele i pensjonaty z ogrodami, a nawet restauracje. Woda deszczowa przyda się w pielęgnacji terenów zielonych i znacznie zmniejszy koszty prowadzenia takiego biznesu.
Jak oszczędzać wodę w domu – trzy proste porady
Oprócz wykorzystania wody szarej i wody deszczowej w domu, istnieją jeszcze inne sposoby, aby zmniejszyć comiesięczne opłaty za nią. Jak oszczędzać wodę w domu mądrze i bez zbędnego wysiłku?
• Przede wszystkim – zakręcajmy wodę! Wyrobienie w sobie tego nawyku znacząco wpływa na oszczędzanie wody w domu. Bardzo często zapominamy o zakręceniu kranu, kiedy zmywamy naczynia, myjemy zęby czy podlewamy kwiaty. To generuje duże zużycie wody, które przekłada się później na wysokie rachunki za nią.
• Kiedy instalujemy kran, pomyślmy od razu o takim, który posiada perlator. Jest to niewielka nakrętka mocowana na końcówce kranu, zbudowana z maleńkich oczek, przez które przepływa woda. Perlator ułatwia oszczędzanie wody w domu poprzez zwiększenie ciśnienia jej przepływu. Ciecz, która przedostaje się przez wspomniane wcześniej otworki ulega napowietrzeniu, przez co strumień zyskuje większą objętość przy jednoczesnym mniejszym zużyciu wody.
• Jak oszczędzać wodę w domu z wykorzystaniem filtra odwróconej osmozy? To proste – wybierzmy model, który składuje również wodę odrzuconą w procesie filtracji w specjalnym zbiorniku. Możemy ponownie wykorzystać ją do podlewania kwiatów, mycia podłóg, prania i innych czynności domowych. Woda uzyskana w procesie odwróconej osmozy zadba z kolei nie tylko o nasze zdrowie, ale również o stan urządzeń, do których ją wlewamy: ekspresu do kawy, żelazka czy czajnika.