Twarda woda w życiu codziennym – czym to grozi?

Jest jednym z powszechnie występujących problemów w gospodarstwach domowych. Twarda woda w znacznym stopniu utrudnia codzienne życie, nie jest także obojętna dla organizmu. Wyjaśniamy dlaczego.

Twarda woda zdrowia nie doda

Twardość wody jest powodowana obecnością w niej soli wapnia i magnezu. Pierwiastki te łatwo łączą się z kwasami tłuszczowymi, obecnymi np. w detergentach, tworząc sole nierozpuszczalne. Twarda woda zazwyczaj zawiera także żelazo i mangan. Niepożądane składniki wody pozostają najczęściej widoczne jako osad na naczyniach czy akcesoriach codziennego użytku. Sole wapnia i magnezu mogą podrażniać także gruczoły łojowe, co ma wydatny wpływ na kondycję skóry, a w większym stopniu włosów.

zmywanie

Proszki czy inne środki piorące, a także mydło czy żel pod prysznic są mniej efektywne w twardej wodzie. Mydło i środki czystości zawierają sole potasowe i sodowe, które reagują z solami obecnymi w twardej wodzie. Efektem jest nie tylko niższa skuteczność środka, ale także wszechobecny osad. Bardzo podobną sytuację obserwujemy przy stosowaniu detergentów. Twarda woda może wymuszać stosowanie większej niż zalecana ilości proszku czy płynu do prania w celu uzyskania zadawalającego efektu. Jednocześnie nierozpuszczone podczas prania składniki osadzają się na elementach pralki jako kamień, co może sprzyjać jej przedwczesnej awarii. Podobnie wygląda sytuacja ze zmywarką. Na wyjmowanych z niej naczyniach mogą być widoczne wyraźne zacieki i osady. Inne sprzęty domowe także nie są obojętne na jakość wody. Wystarczy wymienić choćby czajnik elektryczny czy ekspres do kawy, które przy problemach z twardością wody trzeba odkamieniać o wiele częściej niż sugerują wskazania producenta sprzętu.

Kondycja skóry zależy od jakości wody

Problemy spowodowane korzystaniem z twardej wody odczują głównie osoby, których skóra jest szczególnie wrażliwa. Chodzi nie tylko o wspomniane wyżej podrażnienie gruczołów łojowych przez sole wapnia i magnezu. Twardą wodą ciężej jest spłukać kosmetyki, np. szampon do włosów czy żel do ciała. Pozostawienie choćby małej ilości tych środków na ciele może wywoływać reakcje skórne. Szczególnie wrażliwa jest skóra głowy, twarda woda sprzyja występowaniu łupieżu oraz suchości i łamliwości włosów.

Kamień w rurach grzewczych

Osad spowodowany twardością wody odkłada się także w rurach grzewczych. Z czasem zaczyna mieć to wydatny wpływ na spadek jakości ogrzewania – osad blokuje przepływ ciepła oraz zmniejsza przepustowość rur. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do awarii instalacji grzewczej.

Jak pozbyć się twardej wody?

Twarda woda ma negatywny wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Na szczęście z tym problemem można sobie poradzić. Zmiękczanie wody można uzyskiwać dzięki użyciu jednej z kilku dostępnych technik. Do najbardziej popularnych należą: dekarbonizacja, zmiękczanie fosforanami oraz metody jonitowe, które obecnie są najbardziej skuteczne. Gospodarstwom jednorodzinnym wystarczy instalacja zmiękczacza o wydajności do 1,8 m3/h. Usunie on jony wapnia i magnezu, a dodatkowo zajmie się odżelaźnieniem przepływającej wody. System zmiękczający tworzą butla ciśnieniowa, wypełnienie z żywicy odpowiadające za zmiękczanie wody oraz głowica sterująca. Nieskomplikowana konstrukcja sprzyja bezproblemowej eksploatacji oraz jej niskim kosztom. Np. regeneracja żywicy jonowymiennej może być przeprowadzona przy pomocy nasyconego roztworu zwykłej soli kuchennej.

kran

Jeżeli z różnych względów nie możemy zainstalować w swoim domu zmiękczacza wody, alternatywą może być filtr zmiękczający. Można zainstalować go w newralgicznych miejscach jak kuchnia czy łazienka. Wydajność takich filtrów nie jest jednak doskonała w przypadku posiadania bardzo twardej wody. Trzeba wówczas pamiętać o ich częstej wymianie.