,

Odwrócona osmoza – nr 1 wśród technologii uzdatniających wodę

Pierwsze próby użycia półprzepuszczalnych membran w celu oczyszczania wody zostały podjęte niemal 270 lat temu. Technologia jednak była mało rentowna i mało efektywna by wprowadzić ją na szerszą skalę. Przełom w badaniach nastąpił w połowie wieku XX, kiedy to udało się przy pomocy odwróconej osmozy przekształcić wodę morską w wodę pitną, pełnowartościową i zdatną do wykorzystania. Ruszyła lawina prac naukowych, która dzięki wykorzystaniu porowatych membran dopracowała system odwróconej osmozy. Chociaż badania dotyczące filtracji wody wciąż trwają i stale się rozwijają, to w obecnej chwili właśnie odwrócona osmoza jest uważana za najdoskonalszy sposób oczyszczania wody. Dzięki wysokiej skuteczności oraz szerokiemu zastosowaniu jest to także najczęściej wykorzystywana metoda do filtracji wody, stosowana przez światowe koncerny produkujące wodę butelkowaną.

Stosowanie odwróconej osmozy w domu i przemyśle

Znaczna redukcja szerokiego spektrum zanieczyszczeń wprowadziła odwróconą osmozę do domów klientów indywidualnych, którzy chcieli cieszyć się filtrowaną wodą płynącą prosto z domowych kranów. Spośród obecnie dostępnych technologii, tylko ta metoda zapewnia usunięcie zanieczyszczeń o wielkości nawet pojedynczego jonu. Dzięki wysokiej zdolności do uzdatniania wody oraz przede wszystkim oczyszczania ścieków przemysłowych jest ona powszechnie stosowana w stacjach obsługujących przemysł spożywczy, papierniczy oraz galwaniczny.

Jak działa odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza w swojej technologii wykorzystuje osmotyczną membranę, którą tworzą otwory o wielkości 0,0005 mikrona. Woda filtrowana przez ten mechanizm jest nieskazitelnie czysta ponieważ z powodzeniem zatrzymuje wszelkie bakterie (wielkość 0,2-1 mikrona) oraz wirusy (wielkość 0,2-0,4 mikrona). Membrany wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, są półprzepuszczalne i wyposażone w mikropory o różnej gęstości i wielkości.

Elementy systemu odwróconej osmozy

System odwróconej osmozy wykorzystuje podczas procesu oczyszczania wody filtr węglowy, membranę osmotyczną, pojemnik przechowujący czystą wodę oraz układ pompowy do dystrybucji wody uzdatnionej.

Odwrócona osmoza RO 50 l/ h

Dlaczego warto zainwestować w taki system oczyszczania wody

Największymi zaletami tej metody obok bardzo dużej efektywność filtrowania wody są także: wysoka jakość uzyskanej wody oraz funkcjonalność samej membrany, która eliminuje przedostanie się nieczystości do pojemnika z czystą wodą. Specjalna budowa tego elementu swój sukces zawdzięcza systemowi wyspecjalizowanych mikroporów, które efektownie radzą sobie z wszelkimi wirusami czy bakteriami, dostarczając swoim użytkownikom świeżą i przefiltrowaną wodę.