Jak zapewnić czystą wodę w domowym basenie?
Woda w basenie, niezależnie od tego czy jest on umieszczony na otwartej przestrzeni czy wewnątrz budynku, jest narażona na wiele różnego typu zanieczyszczeń. Aby zadbać o jej jakość, należy przede wszystkim poprawnie zdiagnozować zagrożenia, a następnie zastosować odpowiednie metody filtracji.
Brudna woda w basenie? Zastosuj filtrację.
W upalne lato lubimy spędzać czas nad wodą. Niestety popularne zbiorniki wodne są coraz częściej zamykane ze względu na różnego typu niebezpieczeństwa czy zanieczyszczenia. Świetną alternatywą są domowe baseny, które oferują nie tylko wygodę korzystania, ale także możliwość posiadania pełnej kontroli nad jakością wypełniającej je wody.
Woda basenowa narażona jest na działanie flory bakteryjnej. Zwłaszcza baseny zewnętrzne, do których dostają się liście, nasiona roślin czy drobne owady. Stają się one pożywką dla mikroorganizmów, co skutkuje występowaniem osadu na dnie basenu. Baseny umieszczone wewnątrz budynku również nie są wolne od tego typu zagrożeń. Rozwiązaniem są filtry basenowe, odseparowujące zanieczyszczenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem są filtry piaskowe z pompą tłoczącą zanieczyszczoną wodę przez złoże piasku kwarcowego. Tego typu filtry są najbardziej bezpiecznym i efektywnym rozwiązaniem. Na rynku dostępnych jest kilka typów uziarnienia piasku, które najlepiej dobrać do własnego basenu z pomocą specjalisty.
Jeżeli basen jest szczególnie narażony na zanieczyszczenia rozwiązaniem wspierającym filtr piaskowy może być lampa UV, stosowana do ciągłej dezynfekcji wody. Jej działanie powoduje stopowanie rozwoju glonów i bakterii.
Co zrobić, by basen był czysty?
Posiadacze basenów nie powinni zapominać o chlorowaniu wody. Jest to najpopularniejsza metoda dezynfekcji, którą dziś stosuje się poprzez dodanie do wody odpowiednich preparatów, dostępnych w sklepach.
Niestety chlorowanie wody nie uchroni nas przed możliwością pojawienia się kamienia. W tym przypadku najwięcej zależy od jakości wody posiadanej w gospodarstwie domowym. Nadmierne wytrącanie się kamienia może być też skutkiem nieodpowiedniego pH. Jego wartość można zmierzyć używając specjalnego testera. Potem wystarczy dodać odpowiedni preparat w wyliczonej dawce, który przywróci pH do poziomu neutralnego.
Jeżeli jednak kamień pojawia się pomimo odpowiedniego poziomu pH, najprawdopodobniej mamy twardą wodę. Doraźnie taki problem w przypadku basenu (woda stojąca) można rozwiązać poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu chemicznego. Może być to jednak rozwiązanie niewystarczające lub dające tylko chwilowy efekt.
Kamień w basenie – rozwiąż problem raz na zawsze
Posiadanie twardej wody w gospodarstwie domowym to problem nie tylko posiadaczy basenów. Najlepszym, gdyż najbardziej kompleksowym rozwiązaniem jest w tym przypadku zastosowanie w domowej instalacji zmiękczacza wody. Stacja uzdatniająca wodę zapewni najdokładniejsze usuwanie manganu i żelaza, odpowiedzialnych za występowanie kamienia. Instalację można połączyć z basenem, co rozwiąże problemy z wytrącaniem się osadu na jego ściankach czy elementach metalowych. Podstawową korzyścią będzie jednak zdrowsza woda, z której na co dzień korzystają domownicy.