Filtry narurowe – do zastosowania w domu i w firmie

Filtr narurowy to jedno z najpopularniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych w eksploatacji i montażu urządzeń filtrujących wodę. Z powodzeniem może być stosowany pojedynczo lub w połączonych, szeregowych systemach – tak, by spełniać wszystkie oczekiwania klientów i potrzeby właścicieli danej instalacji.

Filtr narurowy jest prostą konstrukcją składającą się z pojemnika na wkłady filtracyjne, pokrywki oraz zaworu, dzięki któremu istnieje możliwość instalacji filtra na konkretnej rurze. Filtry do wody montowane bezpośrednio na instalacji oraz pasujące do nich wkłady są tanie i wydajne, co przekłada się na niski koszt ich eksploatacji. Montaż nowoczesnych filtrów narurowych zajmuje kilka minut – podobnie jak wymiana wkładów filtracyjnych, których każdy użytkownik może dokonać samodzielnie, bez zatrzymywania obiegu wody w domu czy przedsiębiorstwie.
Filtry narurowe polecane są do ochrony i uzdatniania wody niemal przy każdym typie instalacji: ciepłowniczej, wodociągowej, sanitarnej czy kanalizacyjnej. Możliwości oczyszczana wody są właściwie nieograniczone i zależą głównie od zastosowanych wkładów filtracyjnych – każdy z nich bowiem działa inaczej na przepływającą przez niego wodę.
filtry narurowe z systemem odwroconej osmozy

Fot. Filtry narurowe z systemem odwróconej osmozy.

Wkłady filtracyjne – różne możliwości

Warto wiedzieć o tym, że filtry narurowe można montować na instalacji pojedynczo lub w systemie szeregowym. Oznacza to, że taki typ filtracji można dopasować indywidualnie do własnych potrzeb i do pożądanego efektu oczyszczania wody. Jakie wkłady filtracyjne mogą być zainstalowane w tego typu filtrach?

  • Najprostszy wkład filtracyjny (mechaniczny) jest wykonany ze sznurka (tzw. filtr sznurkowy). Wyglądem przypomina zwinięty motek i ma za zadanie odfiltrowywać z wody cząstki stałe, w tym także cząstki osadów. Dobrze poradzi sobie z piaskiem, szlamem czy glonami i innymi zanieczyszczeniami stałymi – jest więc polecany do instalacji domowych, w których źródłem pochodzenia wody jest na przykład studnia głębinowa. Wkład filtracyjny wykonany ze sznurka to jeden z najtańszych modeli wkładów.
  • Podobnym działaniem cechuje się wkład filtracyjny piankowy. Jest on wykonany z włókniny polipropylenowej, która jest o wiele dokładniejsza w filtrowaniu wody niż wersja ze sznurka. Dodatkowo wkłady do filtrów o strukturze piankowej usuwają nierozpuszczone w wodzie zawiesiny i zanieczyszczenia, co znacznie poprawia jej klarowność, przyczyniając się do zachowania dobrego stanu technicznego całej instalacji wodnej.
  • Wkłady do filtrów mogą opierać się również na węglu (kamiennym, brunatnym lub kokosowym), przede wszystkim przystosowanym do usuwania z wody chloru. Wkład węglowy znacząco poprawia również przejrzystość wody, jej smak oraz zapach – to bardzo ważne zwłaszcza przy poborze wody z miejskiej instalacji wodociągowej. Ponadto wkład węglowy redukuje zanieczyszczenia organiczne znajdujące się w wodzie (przykładowo pestycydy), więc jest wskazany również dla osób, które pobierają wodę ze studni głębinowej usytuowanej na obszarach rolniczych. Wkłady filtracyjne oparte na węglu aktywnym są także w stanie usunąć z wody ołów.
  • Wkłady filtracyjne do filtrów narurowych mogą również pełnić funkcję odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. Poleca się je zwłaszcza osobom czerpiącym wodę do instalacji ze studni głębinowych, ponieważ to właśnie w nich obecność żelaza i manganu może być podwyższona. Filtry narurowe odmanganiające i odżelaziające wodę zapobiegają niszczeniu armatury kuchennej i łazienkowej, sprzętów AGD, a przede wszystkim niwelują żółtawą i rdzawą barwę wody, która nie tylko nie wygląda estetycznie, ale jest powodem powstawania żółtych zacieków na białym praniu, w wannie czy w umywalkach.
  • Filtry narurowe mogą być także uzupełniane o wkłady filtracyjne niwelujące twardość wody, czyli wkłady zmiękczające. Usuwają one z wody związki wapnia i magnezu, co przekłada się na zniwelowanie osadów z kamienia. W filtr narurowy zmiękczający wodę powinny zaopatrzyć się więc osoby, które chcą zadbać o długą żywotność sprzętów AGD (pralek, zmywarek, czajników elektrycznych oraz ekspresów do kawy), a także armatury (obecność magnezu i wapnia przyspiesza powstawanie kamienia w obrębie fug kuchennych i łazienkowych, a także baterii prysznicowych oraz wannowych).

filtr narurowy

Fot. Filtr narurowy (obudowa).

Jakie zalety mają filtry narurowe?

Filtry narurowe posiadają szereg zalet, dzięki którym ich montaż, eksploatacja, a także wymiana wkładów filtracyjnych jest niezwykle prosta i intuicyjna. To właśnie dlatego filtry narurowe polecane są do wszelkiego rodzaju instalacji – dużych, znajdujących się w przedsiębiorstwach oraz tych mniejszych, zasilających w wodę mieszkania w blokach czy jednorodzinne domy mieszkalne. Jakie zalety mają filtry narurowe i jak przekłada się to na ich eksploatację?

  • Przede wszystkim filtry narurowe można montować pojedynczo lub w układzie szeregowym. Daje to wiele możliwości w zakresie sposobów oczyszczania wody. Jeśli główną potrzebą właściciela instalacji jest odfiltrowanie z wody cząstek stałych oraz szlamu, mułu, błota czy piasku (bo przykładowo będzie wykorzystywał wodę jedynie w celach gospodarczych – do podlewania ogrodu czy mycia samochodu), to wystarczy zamontować filtr narurowy z wkładem sznurkowym czy piankowym. Jeśli z kolei woda ma przepływać przez instalację sanitarną i ma być zdatna do picia, warto zamontować filtry narurowe w systemie szeregowym, z wkładami piankowymi, węglowymi, odżelaziającymi i zmiękczającymi wodę.
  • Filtry narurowe są bardzo łatwe w obsłudze. Ich montaż nie zajmuje wiele czasu, a wymiana wkładu filtrującego to kwestia kilku minut – każdy domownik czy pracownik przedsiębiorstwa poradzi sobie z tym na własną rękę. Wystarczy bowiem odkręcić dolną, dłuższą cześć obudowy, wyrzucić stary wkład filtrujący, umyć obudowę, założyć nowy filtr i przykręcić obudowę. Konstrukcja nowoczesnych filtrów narurowych sprawia, że są one odporne na nagły wzrost ciśnienia w instalacji, a wymiana wkładów filtracyjnych nie wymaga zatrzymywania obiegu wody w instalacji.
  • W zależności od typu zastosowanego wkładu do filtrów, chronionych jest wiele urządzeń domowych: od sprzętu AGD (niwelowanie kamiennych osadów oraz rdzawych zacieków), poprzez armaturę (ochrona podobna jak w przypadku sprzętu AGD), aż po całą instalację wodno-kanalizacyjną, a zwłaszcza ciepłowniczą. Filtry narurowe z wkładami odżelaziającymi i zmiękczającymi niwelują bowiem kamień, który może osadzać się w rurach składających się na instalację ciepłowniczą, uszkadzając ją i powodując awarię kotłów spalania czy pomp. To również idealne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorstw, w których woda wykorzystywana jest na co dzień. Filtry narurowe sprawdzą się więc w pralniach, przedsiębiorstwach z branży hotelowo-gastronomicznej, a także w myjniach samochodowych, zapobiegając powstawaniu zacieków na praniu czy na karoserii aut.
  • Filtry narurowe stanowią również idealny sposób na wstępne oczyszczenie wody przed zastosowaniem metody odwróconej osmozy oraz przed użyciem innych systemów uzdatniania wody. Instalacja i używanie filtrów narurowych znacząco wydłuża żywotność innych systemów uzdatniających, znajdujących się za szeregiem filtrów narurowych, a tym samym zmniejsza koszty eksploatacji całej instalacji. Woda wstępnie oczyszczona przez wkłady filtracyjne jest łatwiejsza do „obróbki” przez filtr odwróconej osmozy, dzięki czemu jego poszczególne elementy nie zużywają się zbyt szybko.