Prasa filtracyjna płytowa a ślimakowa

Prasa filtracyjna – przydatna nie tylko w oczyszczalni ścieków

Obecnie w wielu różnych zakładach przemysłowych zachodzi konieczność odprowadzania odpadów – i nie chodzi tu wyłącznie o oczyszczanie ścieków. Odpady przeznaczone do składowania bądź utylizacji produkuje się bowiem w takich przedsiębiorstwach, jak browary, tartaki, garbarnie czy w zakładach z branż uboju i przetwórstwa mięsnego lub produkcji materiałów budowlanych (dociepleniowych, izolacyjnych). W jaki sposób pozbywać się w takim przypadku odpadów, jednocześnie minimalizując czas i koszty poniesione na rzecz ich przetwarzania oraz składowania?

W powyżej przytoczonych branżach czy przedsiębiorstwach bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zakup wydajnej oraz dostosowanej do rodzajów odpadów prasy filtracyjnej. Co to oznacza? Urządzenie musi być na tyle wydajne, by poradzić sobie z określoną ilością ścieków, osadów i innych nieczystości produkowanych przez przedsiębiorstwo, ale jednocześnie na tyle oszczędne w działaniu, by jego eksploatacja nie generowała dodatkowych kosztów, a wręcz przeciwnie – zmniejszała nakłady finansowe na gospodarkę odpadami. Najpopularniejszymi modelami są prasa ślimakowa oraz prasa filtracyjna płytowa. Zasada ich działania oraz konstrukcja są na tyle proste, że obsługa takiego sprzętu z pewnością nie przysporzy pracownikom dodatkowych problemów, a sam zakład zaoszczędzi na ich eksploatacji.

Prasa filtracyjna może być stosowana do odwadniania osadów różnego typu. Najpopularniejsze z nich to hydrofilowe osady organiczne i nieorganiczne (filtrowanie osadów drugiego rodzaju wymaga dodania wapna), a także gęste, hydrofobowe osady nieorganiczne, które nie muszą być wstępnie przygotowywane przed dostaniem się do prasy filtracyjnej oraz osady oleiste o niewielkiej zawartości tłuszczu (osady wysokotłuszczowe muszą być na początku odtłuszczone, ponieważ utrudniają działanie urządzenia).

oczyszczalnia ścieków

Prasa filtracyjna płytowa do odwadniania osadów

Zakładami, w których najczęściej stosuje się prasy filtracyjne płytowe do odwadniania osadów, są oczyszczalnie ścieków, choć wykorzystuje się je również w przemyśle chemicznym czy energetycznym. Zazwyczaj w prasę filtracyjną płytową zaopatrują się większe zakłady – dzieje się tak ze względu na gabaryty samej prasy, która zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Obecnie dostępne na rynku prasy filtracyjne płytowe wyposażone są w najnowsze technologie do odwadniania osadów, dzięki czemu uzyskuje się bardzo dużą wydajność urządzeń w zakresie kompresji osadów oraz ich filtracji.

Prasy filtracyjne płytowe działają pod wysokim ciśnieniem – oznacza to, że osad wtłoczony do prasy oddzielany jest od wody (odwadnianie osadów) w wyniku działania ciśnienia o wartości od 5 do nawet 15 barów. Gwarantuje to uzyskanie niezwykle suchej masy, łatwej do składowania, transportu oraz utylizacji – w przeciwieństwie do ścieków płynnych.

Prasa filtracyjna płytowa działa w określonych cyklach, na które składają się poszczególne etapy odwadniania osadów. Pierwszym z nich jest napełnianie prasy, później następuje stłaczanie płyt prasy pod ciśnieniem, a końcowy etap to wyjmowanie suchych „placków” osadu. Urządzenia dostępne obecnie na rynku mogą pracować w różnych trybach: od ręcznego, aż po automatyczny. Tryb ręczny oznacza, że zarówno stłaczanie prasy filtracyjnej płytowej, jak i wyładowywanie placków osadu odbywa się z udziałem pracowników. Tryb półautomatyczny charakteryzuje urządzenia, w których płyty stłaczane są automatycznie, natomiast wyładowanie placków odbywa się ręcznie. Trzeci tryb – automatyczny – daje największą wygodę i minimalizuje konieczność zatrudniania pracowników do obsługi prasy filtracyjnej, bowiem zarówno stłaczanie, jak i wyładowywanie stłoczonych placków przebiega automatycznie. Ostatnia opcja, która daje największą oszczędność czasu, jest oczywiście najdroższa, choć w przedsiębiorstwach, które do tej pory składowały odpady płynne taka inwestycja powinna szybko się zwrócić.

Przemysł

Prasa ślimakowa – uniwersalne rozwiązanie dla większości przedsiębiorstw

Zadaniem prasy ślimakowej, podobnie jak w przypadku prasy filtracyjnej płytowej, jest odwadnianie stałego osadu z podawanej do niej zawiesiny. Prasa ślimakowa ma jednak nieco inną budowę i sprawdza się nie tylko w dużych zakładach, ale również w tych, w których istnieje zapotrzebowanie na użytkowanie technologii odwadniania osadów w nieco mniejszym zakresie.

Prasa ślimakowa składa się z zespołu spearująco-odwadniająco-prasującego, a także z zespołu transportowego, który może, ale nie musi być elementem całej prasy (w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa). Ponadto wewnątrz korpusu urządzenia znajduje się także stożkowy wkład z sita szczelinowego, na którym odbywa się właściwe odwadnianie osadów. Jak działa prasa ślimakowa? Zanieczyszczona zawiesina ze skratkami (zanieczyszczeniami mechanicznymi znajdującymi się w ściekach) podawana jest do kosza zsypowego o stożkowym kształcie, a następnie do ślimaka, który transportuje je dalej. Następnie zawartość prasy przechodzi do komory prasującej, w której zanieczyszczenia są najpierw płukane, a później odwadniane. Potem sprasowane zanieczyszczenia wydostają się na zewnątrz prasy filtracyjnej, przy czym w samym urządzeniu może być dodatkowo zamontowana klapa prasująca, która jeszcze lepiej odwadnia wychodzące z maszyny skratki.

Dlaczego prasa ślimakowa jest lepszym wyborem, jeśli chodzi o działalność małych przedsiębiorstw? Przede wszystkim jest mniejsza niż jej płytowy odpowiednik, a oprócz tego można zaprogramować ją tak, by pracowała w trybie ciągłym lub cyklicznym. Mniejsze zakłady, takie jak garbarnie czy tartaki, nie będą wykorzystywać prasy przez cały czas (jak choćby oczyszczalnie ścieków), więc cykliczny tryb pracy sprawdzi się w ich przypadku dużo lepiej, niż ciągły.

prasa ślimakowa

Na co zwrócić uwagę przy zakupie prasy filtracyjnej?

Ścieki przemysłowe, które są efektem ubocznym pracy fabryk i zakładów, a także ścieki komunalne składowane w oczyszczalniach, stanowią duży problem dla środowiska naturalnego. Przepisy (zarówno krajowe, jak i unijne) dotyczące składowania i przetwarzania toksycznych ścieków (powstałych na przykład w zakładach metalurgicznych) wciąż się zaostrzają. Prasa filtracyjna, dzięki której odwadniany osad oddzielany jest od zawiesiny znacznie ułatwia składowanie odpadów w formie suchych „placków”. Oprócz odwadniania, praca prasy z użyciem odpowiednich środków chemicznych pozwala również neutralizować toksyczne związki. Jeśli więc przedsiębiorstwo ma również na celu ochronę środowiska, to prasa filtracyjna będzie doskonałym wyborem. Na co jednak zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?

  • Przede wszystkim prasa filtracyjna powinna być ściśle dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Mowa tu o wcześniej wspomnianych trybach, w których pracuje urządzenie: tryb automatyczny sprawdzi się w dużych oczyszczalniach ścieków, gdzie prasa filtracyjna pracuje bez przerwy, natomiast tańsza wersja – półautomatyczna bądź ręczna – z pewnością zaspokoi potrzeby małych przedsiębiorców.
  • Przy zakupie prasy filtracyjnej z pewnością warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów jest wykonana, jak działa serwis danej marki, czy urządzenie posiada gwarancję (oraz na jakich warunkach rzeczona gwarancja będzie realizowana). Te aspekty wpływają na komfort użytkowania prasy, a także minimalizują ryzyko awarii (dobrej jakości materiały to mniejsze prawdopodobieństwo zepsucia się maszyny) czy skracają czas przestojów spowodowanych awarią (w ramach świetnie działającego serwisu).
  • Przed zakupem prasy filtracyjnej należy również sprawdzić, czy urządzenie jest łatwe w obsłudze i czy posiada funkcje, które tę obsługę upraszczają (na przykład samoczyszczące się sita w prasie ślimakowej). Dzięki prostocie obsługi pracownicy będą mogli niemal od razu rozpocząć eksploatację urządzenia, a także przyuczyć do tego kolejne osoby, bez wydawania środków na czasochłonne kursy czy szkolenia.

prasa płytowa