,

Co czyha w naszej wodzie?

Zanieczyszczona woda to problem wielu aglomeracji miejskich. Niestety wsie i mniejsze miejscowości również nie mają powodów do dumy, coraz częściej słyszy się bowiem o skażeniach wód lokalnych i gruntowych.

Podłoże chorób wywoływanych przez zanieczyszczoną wodę

Choroby, które są wywoływane poprzez spożywanie brudnej wody mają dwa podłoża: albo chemiczne albo biologiczne. Pierwsze z nich wywołane jest przeważnie poprzez nieodpowiednie utylizowanie odpadów przemysłowych lub wydostanie się toksyn różnego pochodzenia z zakładów lub fabryk. Skażenie natury biologicznej to zainfekowanie wody pitnej bakteriami lub wirusami.

Przegląd najczęściej występujących zanieczyszczeń

Woda to najbardziej znany i najbardziej powszechny rozpuszczalnik na tej planecie. Bez problemu radzi sobie z niemal 2500 związkami chemicznymi, co więcej większości z nich nie jesteśmy w stanie rozpoznać organoleptycznie po rozpuszczeniu w wodzie, zatem nawet nie wiemy, jakie substancję dostarczamy do naszego organizmu pijąc nie uzdatnioną wodę. Wszystkie związki, których ludzkie ciało nie może wydalić czy zwyczajnie pozbyć się z organizmu, kumulowane są w naszych organach czy częściach ciała. W związku z tym, że są to toksyny – mają negatywny wpływ na nasz stan zdrowia.

Chlor

Wykorzystywany powszechnie do oczyszczania wody chlor, w nadmiarze bardzo szkodzi. Kumuluje się bowiem w klatce piersiowej kobiet przysparzając nieprzyjemnych dolegliwości.

Aluminium

Związki aluminium bądź siarczan żelazowo-aluminiowy wykorzystywany również do dezynfekcji wody prowadzi do choroby Alzheimera.

Ołów

Problem z nadwyżkami ołowiu w wodzie jest bardzo często spotykany. Ten niezwykle niebezpieczny związek chemiczny kumuluje się w kościach, wątrobie oraz mózgu. W tym ostatnim organie dokonuje niezwykle trwałych uszkodzeń powodując zaburzenia władzy umysłowej, może być także przyczynkiem do choroby psychicznej. Problemy z koncentracją, obniżenie inteligencji czy spowolnienie ruchów to tylko niektóre z obserwacji, jakie poczyniono w badaniach nad skutkiem występowania zbyt dużej ilości ołowiu w organizmie. Dodatkowo zauważono, że ma on wpływ na hormon wzrostu oraz umiejętność utrzymania równowagi. Ołów to rakotwórczy metal ciężki, który może w szybkim czasie zaatakować nerki, żołądek czy narządy płciowe człowieka.

Pestycydy

Za ich obecność w wodzie najczęściej odpowiadają lekkomyślni rolnicy, którzy swoją działalnością mogą doprowadzać do zanieczyszczenia lokalnych wód gruntowych. Najczęściej atakują układ nerwowy oraz odpornościowy człowieka.

Ftalany

Występują w wodzie kranowej i mogą wpływać na płodność, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są wynikiem reakcji tworzy sztucznych.

Wyżej wspomniane zanieczyszczenia są do usunięcia tylko za pomocą odwróconej osmozy.

zanieczyszczona woda