,

Analiza jakości wody

Coraz częściej słyszymy, że można pić wodę z kranu bez konsekwencji dla naszego zdrowia. W dużych aglomeracjach zorganizowana jest infrastruktura, która stale czuwa nad stanem czystości wody. Stacje miejskiego uzdatniania wody dokonują analizy wody, która płynie w naszej kuchni czy łazience i wydają pozytywną opinię.

Co jednak zrobić gdy mamy wątpliwości co do czystości wody użytkowej, bo jej koloryt, smak czy nawet zapach odbiega od przyjętych norm? Podobne wątpliwości mogą nas najść gdy mieszkamy w niedużej aglomeracji miejskiej lub na wsi. Tam w dalszym ciągu korzysta się ze studni. W mniejszych miastach natomiast możemy spotkać się z przestarzałą instalacją wodną.
woda w kranie

Co może być w Twojej wodzie?

Zanieczyszczeń wody często nie widać gołym okiem. Informacja, że jest tam za dużo żelaza nie rozwiązuje problemu ani nie podsuwa rozwiązania jak uzdatnić wodę w swoim domu. Do tego musimy jeszcze poznać jakie jest stężenie związków występujących w wodzie oraz jakie jest jej pH. Bardzo często zdarza się także, że to nie jedyne zanieczyszczenie. Ważna jest także utlenialność, zasolenie, odnotowanie związków organicznych. By dobrać odpowiednią metodę oczyszczania wody należy dokonać analizy jej składu.

Samodzielne zlecenie analizy jakości wody

Badanie wody można zlecić samodzielnie. W zasadzie są dwie drogi.

Jedna polega na wykupieniu takiej usługi w firmie zajmującej się uzdatnianiem wody. Przy okazji można się zapoznać z możliwościami zamontowania takiej stacji w domu. Niektórzy jednak podkreślają, że testy przeprowadzane przez firmy uzdatniające wodę są obarczone dosyć dużym błędem, ponieważ podczas badania posługują się oni uniwersalnymi testerami.

Lepszym i bardziej sprawdzonym sposobem na wykonanie takich analiz w naszym domu lub mieszkaniu będzie zlecenie badania składu wody w laboratorium Sanepidu. Można to zrobić „z ulicy”, wystarczy odszukać akredytowane laboratorium lub skorzystać z usług laboratorium placówek naukowych. W następnym kroku będzie trzeba dostarczyć odpowiednią próbkę o wyznaczonej pojemności. Po kilku dniach gotowe badania są do odebrania i wiemy wszystko o swojej wodzie.

Ile kosztuje analiza składu wody?

W zależności od tego gdzie skierujemy swoje kroki usługa analizy składu wody kosztuje od 150 zł do nawet 400 zł.